Zahraniční solární investoři zahájili arbitráž proti ČR

Domácí ČTK Domácí, ČTK
9. 5. 2013 16:53
Požadují odškodné za finanční újmu, kterou jim způsobilo zavedení 26% odvodu
Foto: Reuters

Praha - Sdružení provozovatelů solárních elektráren International PhotoVoltaic Investors Club (IPVIC) ve čtvrtek oficiálně oznámilo zahájení arbitráže proti České republice.

Osm investorů požaduje odškodné za finanční újmu, kterou jim údajně způsobilo zavedení šestadvacetiprocentního odvodu z výnosů solárních elektráren. Informoval o tom mediální zástupce IPVIC Michal Donath.

"Zatím neznáme obsah žaloby. Samozřejmě pečlivě připravujeme právní obranu České republiky jako při všech arbitrážích proti státu," reagoval na informaci o arbitráži mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Výši škod, které Česko údajně solárním investorům způsobilo, ani výši částky, o niž investoři chtějí vést arbitráž, IPVIC nezveřejnil.

Na rozhodnutí si počkáme

"Kalkulace škody ještě nebyla dokončena," řekl ČTK Donath. Podle serveru IHNED.cz půjde v arbitráži zhruba o 2,5 miliardy korun a řízení potrvá nejméně dva roky.

"Přestože se arbitrážní soudy snaží rozhodovat rychle, vzhledem ke složitosti kauzy nepředpokládám, že rozhodnutí padne dříve než za rok. Pravděpodobně si na něj počkáme mnohem déle," vyjádřil se právník Michal Hrnčíř z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners.

"Vláda nám jinou možnost ani nedala," řekl k zahájení arbitráže generální sekretář IPVIC Frank Schulte.

Diskriminační opatření

"Navzdory našim snahám se ani v minulém roce nepodařilo dosáhnout smírného řešení. Dosud způsobené škody i hrozba dalších diskriminačních a retroaktivních antifotovoltaických opatření, která aktuálně vláda České republiky zvažuje, nás nutí naše investice ochránit cestou mezinárodní arbitráže," dodal.

Společnosti založily arbitrážní podání na konkrétních ustanoveních bilaterálních smluv na podporu a ochranu investic a mezinárodní Smlouvy o energetické chartě.

Zástupci IPVIC tvrdí, že Česko lákalo zahraniční kapitál k investicím do solárních elektráren motivačními pobídkami, mimo jiné daňovými úlevami. Později ale zavedlo "diskriminační opatření" a především tříletý solární odvod.

Opatření, které vláda prosadila kvůli velkému nárůstu fotovoltaických elektráren, má platit do konce letošního roku. Solární sdružení ho už dříve napadla u Ústavního soudu s poukazem na jeho retroaktivitu, soudci však odvod neshledali v rozporu s ústavou.

IPVIC je sdružením zahraničních i tuzemských investorů v oblasti solární energetiky. Mezi jeho členy patří například německé společnosti Voltaic Network a Antaris Solar, lucemburský Radiance Energy Holding a I.C.W. Europe Investments z Velké Británie.

Na fotovoltaické elektrárny jde v letošním roce 66 procent podpory pro obnovitelné zdroje. Celková výše této podpory letos činí 44,4 miliardy korun, z toho 11,7 miliardy se vyplácí ze státního rozpočtu a vláda zvažuje zvýšení této částky o další dvě miliardy. Zbytek platí spotřebitelé v cenách elektřiny, na podporu obnovitelných zdrojů jde 583 korun z každé spotřebované megawatthodiny.

 

Právě se děje

Další zprávy