Zahradil může stanout v čele europarlamentu, nominovala ho frakce konzervativců

ČTK ČTK
19. 6. 2019 17:30
Kandidátem frakce konzervativců a reformistů na šéfa Evropského parlamentu je Jan Zahradil. Uskupení to ve středu oznámilo na Twitteru. Předsedu nového europarlamentu, který vzešel z květnových evropských voleb, budou poslanci volit první den ustavující schůze, tedy 2. července.
Jan Zahradil. Záběr z volebního štábu ODS. Praha, 26. 5. 2019.
Jan Zahradil. Záběr z volebního štábu ODS. Praha, 26. 5. 2019. | Foto: Václav Vašků

Zahradil v prohlášení zveřejněném konzervativní frakce (ECR) uvedl, že chce zvýšit důvěru veřejnosti v Evropský parlament a evropské instituce obecně. "To lze udělat jedině tak, že lidem ukážeme, že jim nasloucháme," řekl Zahradil při přijímání nominace. Parlament by se podle něj měl stát místem, které naslouchá všem názorům zvenčí a vede "opravdu upřímné debaty".

Zahradil byl rovněž v nedávných eurovolbách lídrem ECR a tedy jejím kandidátem na předsedu Evropské komise.

Konzervativci a reformisté budou mít v 751členném Evropském parlamentu 59 mandátů. Budou pátou nejsilnější skupinou po lidovcích, socialistech, liberálech a zelených. Předsedou končícího EP je lidovec Antonio Tajani.

Video: Zahradil v minulosti kandidoval i do čela Evropské komise

Chci být hlasem zdravého rozumu mezi antiunijními radikály a proevropskými fanatiky, říká kandidát na předsedu Evropské komise Jan Zahradil. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy