Záhlavec Rathovi začal zkoumat i Nejvyšší soud

Domácí Domácí
8. 9. 2009 11:58
Případ odstartoval v květnu 2006

Brno - Případ pohlavku, který sociálnímu demokratu Davidu Rathovi uštědřil někdejší místopředseda ODS Miroslav Macek, nekončí.

Nyní ho zkoumá Nejvyšší soud (NS), k němuž v srpnu doputovalo dovolání.

To směřuje proti pravomocnému rozsudku z letošního února, na jehož základě se Macek musel omluvit a zaplatit odškodné 100 tisíc korun, napsala ČTK s odvoláním na mluvčího soudu Petra Knötiga.

Kauza se vleče už více než tři roky. Vše odstartovalo v květnu 2006, kdy Macek na stomatologickém sněmu veřejně udeřil Ratha. Pohlavek přitom zdůvodnil Rathovými nelichotivými výroky v médiích. Nynější středočeský hejtman podle něj naznačoval, že se oženil pro peníze.

"Symbolický, byť citelný záhlavec, byl mou splátkou dluhu za veřejnou urážku mé ženy dr. Rathem a splněním mého taktéž veřejného slibu, že jej ode mne dostane při PRVNÍ příležitosti," řekl tehdy Macek deníku Aktuálně.cz.

Rath se obrátil na soud a kromě omluvy požadoval i milionové odškodné. Městský soud v Praze mu ale přiřkl pouze právo na omluvu. Při odvolání už chtěl jen 250 tisíc, pražský vrchní soud mu však kromě omluvy přiřkl odškodné jen sto tisíc.

Macek se omluvil už počátkem dubna. "Omlouvám se MUDr. Davidu Rathovi za to, že jsem ho dne 20. 5. 2006 na sjezdu delegátů České stomatologické komory zezadu fyzicky napadl a udeřil. (...) Lituji, že jsem tímto svým jednáním zasáhl do práva na ochranu cti, důstojnosti a vážnosti MUDr. Davida Ratha," napsal tehdy.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy