reklama
 
 

Zadržený Turek nebyl napojen na teroristy, řekl žalobce. Chovancova slova se nepotvrdila

11. 12. 2015 18:25
Tureckému ministerstvu spravedlnosti se krátí doba, během níž může požádat o vydání Turka, který byl před více než dvěma týdny zatčen českou policií. Po jeho zadržení ministr vnitra Milan Chovanec uvedl, že muž byl napojen na teroristy. To se ale podle státního zástupce dosud nepotvrdilo. Muž byl zatčen poté, co policisté z databáze ověřili, že byl v Turecku odsouzen na zhruba šest roků. Důvodem byl fakt, že podporoval jednu z organizací.

Praha - Vyšetřování případu Turka Nazmi Sahina, který byl před více než čtrnácti dny zadržen tuzemskou policií, nepotvrdilo původní slova ministra vnitra Milana Chovance o dopadení muže napojeného na teroristy.

Státní zástupce Radek Soukup dosud nic takového nezjistil. Informace o minulosti Nazmi Sahina přitom získal z několika států, například Francie, Německa nebo Slovenska. "Nic zásadního, co by potvrdilo spojení s teroristy, tam není," řekl Aktuálně.cz Soukup.

Sahin byl zatčen 24. listopadu u Šimkových sadů v Hradci Králové poté, co policisté z databáze ověřili, že byl v Turecku odsouzen na zhruba šest roků. Důvodem byl údajně fakt, že podporoval jednu z organizací. Nešlo ale ani o Islámský stát ani Kurdskou stranu pracujících. Do vězení nenastoupil, a tak mu nyní hrozí vyšší trest.  

Žalobce nyní ještě čeká na informace z Itálie, kde údajně Sahin dostal azyl. To se ale zatím nepodařilo oficiálně ověřit. "Žádnou zprávu jsme ještě nedostali," uvedl Soukup.

Sahin v současné době zůstává v takzvané předběžné vazbě, kde bude nejpozději do 3. ledna. Do té doby musí turecké ministerstvo spravedlnosti poslat svou žádost o vydání z Česka. Dosud ji ale neposlalo. "Pokud ji nedoloží, bude z vazby propuštěn," vysvětlil státní zástupce.  

Stížnost bude řešit vrchní soud

V opačném případě, když turecké úřady žádost stihnou poslat, bude vydání řešit soud. "Teprve poté, co soud rozhodne o přípustnosti či nepřípustnosti vydání, bude věc předložena ministerstvu spravedlnosti. V případě rozhodnutí soudu o přípustnosti vydání bude ministr spravedlnosti rozhodovat, zda vydání povolí, či nikoliv," uvedla Adriana Kocmanová z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

Předtím však bude Vrchní soud v Praze řešit stížnost, kterou podal Sahin proti rozhodnutí, na jehož základě skončil v Česku za mřížemi. Muže do vazby poslal na konci listopadu Krajský soud v Hradci Králové. Jeho mluvčí Kateřina Podeszwová uvedla, že budou spis na vrchní soud odesílat v nejbližší době.

Právní zástupkyně zadrženého muže Zuzana Dostálková se v současné době nechce k případu vyjadřovat.

autor: Radek Nohl | 11. 12. 2015 18:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama