Zadržený Turek nebyl napojen na teroristy, řekl žalobce. Chovancova slova se nepotvrdila

Radek Nohl Radek Nohl
11. 12. 2015 18:25
Tureckému ministerstvu spravedlnosti se krátí doba, během níž může požádat o vydání Turka, který byl před více než dvěma týdny zatčen českou policií. Po jeho zadržení ministr vnitra Milan Chovanec uvedl, že muž byl napojen na teroristy. To se ale podle státního zástupce dosud nepotvrdilo. Muž byl zatčen poté, co policisté z databáze ověřili, že byl v Turecku odsouzen na zhruba šest roků. Důvodem byl fakt, že podporoval jednu z organizací.
Turek zadržený českou policií.
Turek zadržený českou policií. | Foto: ČTK

Praha - Vyšetřování případu Turka Nazmi Sahina, který byl před více než čtrnácti dny zadržen tuzemskou policií, nepotvrdilo původní slova ministra vnitra Milana Chovance o dopadení muže napojeného na teroristy.

Státní zástupce Radek Soukup dosud nic takového nezjistil. Informace o minulosti Nazmi Sahina přitom získal z několika států, například Francie, Německa nebo Slovenska. "Nic zásadního, co by potvrdilo spojení s teroristy, tam není," řekl Aktuálně.cz Soukup.

Sahin byl zatčen 24. listopadu u Šimkových sadů v Hradci Králové poté, co policisté z databáze ověřili, že byl v Turecku odsouzen na zhruba šest roků. Důvodem byl údajně fakt, že podporoval jednu z organizací. Nešlo ale ani o Islámský stát ani Kurdskou stranu pracujících. Do vězení nenastoupil, a tak mu nyní hrozí vyšší trest.  

Žalobce nyní ještě čeká na informace z Itálie, kde údajně Sahin dostal azyl. To se ale zatím nepodařilo oficiálně ověřit. "Žádnou zprávu jsme ještě nedostali," uvedl Soukup.

Sahin v současné době zůstává v takzvané předběžné vazbě, kde bude nejpozději do 3. ledna. Do té doby musí turecké ministerstvo spravedlnosti poslat svou žádost o vydání z Česka. Dosud ji ale neposlalo. "Pokud ji nedoloží, bude z vazby propuštěn," vysvětlil státní zástupce.  

Stížnost bude řešit vrchní soud

V opačném případě, když turecké úřady žádost stihnou poslat, bude vydání řešit soud. "Teprve poté, co soud rozhodne o přípustnosti či nepřípustnosti vydání, bude věc předložena ministerstvu spravedlnosti. V případě rozhodnutí soudu o přípustnosti vydání bude ministr spravedlnosti rozhodovat, zda vydání povolí, či nikoliv," uvedla Adriana Kocmanová z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

Předtím však bude Vrchní soud v Praze řešit stížnost, kterou podal Sahin proti rozhodnutí, na jehož základě skončil v Česku za mřížemi. Muže do vazby poslal na konci listopadu Krajský soud v Hradci Králové. Jeho mluvčí Kateřina Podeszwová uvedla, že budou spis na vrchní soud odesílat v nejbližší době.

Právní zástupkyně zadrženého muže Zuzana Dostálková se v současné době nechce k případu vyjadřovat.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy