Žádný veletoč, školné pohřbila TOP 09, brání se Dobeš

Jakub Novák
1. 3. 2012 8:05
Čím větší tlak je proti reformě, tím je mi jasnější, že reforma je třeba, říká ministr
Ministr školství Josef Dobeš (VV).
Ministr školství Josef Dobeš (VV). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sílící tlak proti reformám, který vyvrcholí Týdnem neklidu a mnohatisícovou demonstrací v centru Prahy, vnímá ministr školství Josef Dobeš (VV) jako signál, že je potřeba změny dotáhnout do konce.

"Drží mě tu taková buldočí chuť reformu dotáhnout," řekl ministr v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

A svými výroky překvapuje dál. Za jeho pondělní obrat a odstoupení od školného může prý podle jeho slov TOP 09, která celý tento záměr pohřbila.

A.cz: Co říkáte na studentský Týden neklidu? Padlo během něj mnoho silných slov a kritiky, budete na to nějak reagovat?

Byl bych rád, aby Týden neklidu byl informativní, aby všichni studenti měli možnost se seznámit s oběma věcnými záměry a znali je. Což je důležité, protože oba zákony jsou proreformní.

Studenti mají samozřejmě právo se k těmto věcem vyjadřovat a potud nemám s tímto týdnem problém.
 
A.cz: Odstoupíte kvůli tomu od některých svých plánů? Budete na nich něco měnit?

Kvůli tomuto týdnu ne. Ale byl tu mnohem větší problém zhruba před čtrnácti dny, kdy se zástupci TOP 09, jestli se nemýlím, tak to byla paní Putnová a pan Gazdík, sešli se studenty a pohřbili školné - tzn. vyjádřili se ve smyslu, že je není nyní třeba přijímat.

Je překvapivé, že jsou to zástupci TOP 09, kteří při vyjednávání o programovém prohlášení vlády velmi prosazovali školné natvrdo.

Tento veletoč přinesl to, že došlo k ústupkům. Bavíme se o řádné pětileté době, za kterou se neplatí, a vše nad to bude zpoplatněno.

A.cz: S ohledem na komentář v Otázkách Václava Moravce, kdy jste řekl, že Vám "vládní židle k zadku nepřirostla", by mě zajímalo, co Vás na ministerském postu pod stálou palbou kritiky ze všech stran ještě drží?

Dělám to proto, že cítím, že tlak, který tady kvůli tomu je, tak je proto, že spousta lidí pochopila, že reforma by mohla nakonec projít.

Reakce Jakuba Fischera, předsedy RVŠ

"Opravdu nejsem tím, kdo by ´v poslední době přinesl na stůl návrh zápisného´. Návrh zápisného pochází z dílny MŠMT."

"Pokud pan ministr školství naráží na můj televizní rozhovor, pouze jsem se podivoval nad nejasností návrhů z dílny MŠMT, kdy v pondělí 27.2. na tiskové konferenci pan ministr hovořil o zpřísnění poplatků při překročení studia a o výrazném zvýšení poplatků za další studium, zatímco druhý den přišlo MŠMT s návrhem na zápisné.

"Není tedy pravda, že bych návrh na zavedení zápisného přinesl na stůl v posledních dnech já."

Nikdy jsme nebyli tak blízko vysokoškolské reformě jako nyní. Jsou dva věcné záměry, reformu potřebujeme a mě tady drží taková buldočí chuť reformu dotáhnout.

Paradoxně čím větší tlak je proti reformě, tím mě to vede více k tomu, že reforma je třeba.

A.cz: Je návrh takzvaného zápisného reálný? Pokud ano, existuje už nějaká představa o tom, jaká by měla být jeho výše, podmínky prominutí a podobně?

Zápisné historicky přinesli zástupci Univerzity Karlovy v Praze, v poslední době ho na stůl přinesl nově zvolený předseda Rady vysokých škol pan Fischer a já to beru jako možnost k diskusi.

V tuto chvíli nijak tuto možnost nerozpracováváme, pokud bude zájem v pracovní skupině, ve které je mimo jiné pan Fischer členem, tak se na tom bude pracovat. V tuto chvíli považuji za mnohem důležitější rozpracovat školné po řádné době studia.

A.cz: S čím půjdete do dalších diskusí, kde jste ochotný ustoupit a o čem diskutovat nehodláte?

Podstata reformy je kvalita, proto je pro mě hlavní akreditace, diverzifikace vysokých škol, změna financování směrem k prvkům kvality oproti normativům a kontraktové financování.

Vše ostatní je o řád méně důležité. Diskuse je otevřená, otevřel jsem ji já i pan premiér, který vyzval rektory na české konferenci rektorů.

 

Právě se děje

Další zprávy