Žádný veletoč, školné pohřbila TOP 09, brání se Dobeš

Jakub Novák
1. 3. 2012 8:05
Čím větší tlak je proti reformě, tím je mi jasnější, že reforma je třeba, říká ministr
Ministr školství Josef Dobeš (VV).
Ministr školství Josef Dobeš (VV). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sílící tlak proti reformám, který vyvrcholí Týdnem neklidu a mnohatisícovou demonstrací v centru Prahy, vnímá ministr školství Josef Dobeš (VV) jako signál, že je potřeba změny dotáhnout do konce.

"Drží mě tu taková buldočí chuť reformu dotáhnout," řekl ministr v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

A svými výroky překvapuje dál. Za jeho pondělní obrat a odstoupení od školného může prý podle jeho slov TOP 09, která celý tento záměr pohřbila.

A.cz: Co říkáte na studentský Týden neklidu? Padlo během něj mnoho silných slov a kritiky, budete na to nějak reagovat?

Byl bych rád, aby Týden neklidu byl informativní, aby všichni studenti měli možnost se seznámit s oběma věcnými záměry a znali je. Což je důležité, protože oba zákony jsou proreformní.

Studenti mají samozřejmě právo se k těmto věcem vyjadřovat a potud nemám s tímto týdnem problém.
 
A.cz: Odstoupíte kvůli tomu od některých svých plánů? Budete na nich něco měnit?

Kvůli tomuto týdnu ne. Ale byl tu mnohem větší problém zhruba před čtrnácti dny, kdy se zástupci TOP 09, jestli se nemýlím, tak to byla paní Putnová a pan Gazdík, sešli se studenty a pohřbili školné - tzn. vyjádřili se ve smyslu, že je není nyní třeba přijímat.

Je překvapivé, že jsou to zástupci TOP 09, kteří při vyjednávání o programovém prohlášení vlády velmi prosazovali školné natvrdo.

Tento veletoč přinesl to, že došlo k ústupkům. Bavíme se o řádné pětileté době, za kterou se neplatí, a vše nad to bude zpoplatněno.

A.cz: S ohledem na komentář v Otázkách Václava Moravce, kdy jste řekl, že Vám "vládní židle k zadku nepřirostla", by mě zajímalo, co Vás na ministerském postu pod stálou palbou kritiky ze všech stran ještě drží?

Dělám to proto, že cítím, že tlak, který tady kvůli tomu je, tak je proto, že spousta lidí pochopila, že reforma by mohla nakonec projít.

Reakce Jakuba Fischera, předsedy RVŠ

"Opravdu nejsem tím, kdo by ´v poslední době přinesl na stůl návrh zápisného´. Návrh zápisného pochází z dílny MŠMT."

"Pokud pan ministr školství naráží na můj televizní rozhovor, pouze jsem se podivoval nad nejasností návrhů z dílny MŠMT, kdy v pondělí 27.2. na tiskové konferenci pan ministr hovořil o zpřísnění poplatků při překročení studia a o výrazném zvýšení poplatků za další studium, zatímco druhý den přišlo MŠMT s návrhem na zápisné.

"Není tedy pravda, že bych návrh na zavedení zápisného přinesl na stůl v posledních dnech já."

Nikdy jsme nebyli tak blízko vysokoškolské reformě jako nyní. Jsou dva věcné záměry, reformu potřebujeme a mě tady drží taková buldočí chuť reformu dotáhnout.

Paradoxně čím větší tlak je proti reformě, tím mě to vede více k tomu, že reforma je třeba.

A.cz: Je návrh takzvaného zápisného reálný? Pokud ano, existuje už nějaká představa o tom, jaká by měla být jeho výše, podmínky prominutí a podobně?

Zápisné historicky přinesli zástupci Univerzity Karlovy v Praze, v poslední době ho na stůl přinesl nově zvolený předseda Rady vysokých škol pan Fischer a já to beru jako možnost k diskusi.

V tuto chvíli nijak tuto možnost nerozpracováváme, pokud bude zájem v pracovní skupině, ve které je mimo jiné pan Fischer členem, tak se na tom bude pracovat. V tuto chvíli považuji za mnohem důležitější rozpracovat školné po řádné době studia.

A.cz: S čím půjdete do dalších diskusí, kde jste ochotný ustoupit a o čem diskutovat nehodláte?

Podstata reformy je kvalita, proto je pro mě hlavní akreditace, diverzifikace vysokých škol, změna financování směrem k prvkům kvality oproti normativům a kontraktové financování.

Vše ostatní je o řád méně důležité. Diskuse je otevřená, otevřel jsem ji já i pan premiér, který vyzval rektory na české konferenci rektorů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy