Žádný trik. Denně do sebe dostanete 3000 litrů vody

Pavel Baroch
22. 3. 2012 15:55
Výzkum ke Dni vody ukazuje "neviditelnou" vodu v potravinách, které denně jíme
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jeden člověk vypije denně asi dva litry vody. Jenže pak je tu ještě "neviditelná" voda, kterou každý z nás sní ve formě rýže, chleba, jablek nebo čokolády. A té jsou tisíce litrů.

Mezinárodní nadace We Are Water v souvislosti se čtvrtečním Světovým dnem vody zveřejnila výzkum o "vodní stopě" v běžném jídle. Aby tím ukázala na nutnost hospodárného využívání vodních zdrojů.

Více než miliarda lidí má totiž špatný přístup ke kvalitní pitné vodě, každý týden zemřou desítky tisíc osob - především dětí - na nemoci způsobené nedostatkem pitné vody. A ve vyspělých zemích přitom až třetina potravin skončí v popelnici.

Výpočet "neviditelné vody" nadace We Are Water vychází z toho, kolik je jí zapotřebí při pěstování, výrobě a dopravě potravin. "K vyprodukování pouhého kilogramu rýže je zapotřebí 2 450 litrů vody, na kilo vepřového masa je to dokonce 6 000 litrů," řekl ředitel nadace Xavier Torras.

Voda v potravinách

  • Šálek kávy: 120 litrů
  • Sklenice mléka: 200 litrů
  • Banán: 70 litrů
  • Pizza: 1216 litrů
  • Vejce: 135 litrů
  • Kilo hovězího: 15 500 litrů
  • Kilo kuřecího: 5 200 litrů

Tisíce litrů vody v čokoládě

Seznam je ovšem mnohem delší. V jednom pomeranči se skrývá asi 50 litrů vody, v tabulce čokolády 2400 litrů, ve sklenici čaje 35 litrů.

Výzkum ukázal, že v denní porci jídla se skrývá více než 3 tisíce litrů vody. Tato neviditelná voda přitom mnohdy pochází právě ze zemí, kde jí je nedostatek. 

Pokud se vezme pouze voda na pití, vaření, osobní hygienu nebo mytí nádobí, spotřebuje průměrný Čech každý den asi 120 litrů vody, Američan několik stovek, ale třeba lidé v Mosambiku si musí vystačit se 4 litry.

Až 300 kilo potravin v popelnici

Podle studie švédského Ústavu pro potraviny a biotechnologie se ročně po celém světě znehodnotí až 1,3 miliardy tun potravin. Nejvíce opět v Evropě a Severní Americe, kde na jednoho obyvatele připadá až 300 kilogramů vyhozených potravin.

Filip Linek ze společnosti Oskar plast uvedl, že jeden obyvatel vyspělé země v průměru znehodnotí až 115 kilogramů potravin ročně jen špatným zpracováním, plýtváním nebo používáním nevhodných obalů. Evropané tak znehodnotí 13krát více potravin než obyvatelé jižní nebo jihovýchodní Asie.

Vodu spláchneme do záchodu

Ačkoli v Česku spotřeba pitné vody kvůli zdražování vodného a stočného v posledních letech výrazně klesla, v porovnání se zeměmi, kde je vody nedostatek, se s ní stále plýtvá.

Foto: Radek Pecák

Například tím, že nepodstatné množství čiré pitné tekutiny doslova spláchneme do záchodu. Průměrný Čech deset až dvanáct litrů denně, ale může to být i víc.

"Člověk spotřebuje denně až 22 litrů pitné vody na spláchnutí záchodu a většina lidí si tento fakt ani neuvědomuje," řekl před časem zakladatel Světové záchodkové organizace Jack Sims.

Přitom jen jednoduchým zařízením, kterým se do mísy vypustí šest, nebo jen tři litry vody na jedno spláchnutí, se dá ročně ušetřit až několik tisíc litrů. Například společnost Roca teď dokonce nabízí systém, který umožňuje splachovat vodou z umyvadla.

Půllitrová lahev potřebuje 10 litrů

Šetřit vodou se dá i tím, jestli si načepujeme vodu z kohoutku, nebo si ji koupíme v PET lahvi. Dánové, kteří právě předsedají Evropské unii, nalévají na všech oficiálních jednáních pouze vodu z kohoutku.

Foto: Reuters

Andreas Clausen Boor z dánského ministerstva zahraničí uvedl, že výroba jedné půllitrové balené vody vyjde až na deset litrů běžné vody.

"Především proto, že plastová výroba vyžaduje velké množství vody," sdělil Aktuálně.cz Boor. Dodal, že voda z kohoutku se nemusí vozit, takže se ušetří emise skleníkového oxidu uhličitého a dalších škodlivin.

"Odhadujeme, že naši hosté během předsednictví spotřebují přibližně 60 tisíc litrů vody. S ohledem na vysokou pořizovací cenu balené vody můžeme vyvodit závěr, že ušetříme hodně peněz," dodal Boor.

Restaurace servírují vodu

Občanské sdružení Česko pije z vodovodu u upříležitosti letošního Dne vody zveřejnilo, že svým zákazníkům servíruje obyčejnou vodu z kohoutku už více než 1500 restaurací.

"Nejvíce jich hlásí hlavní město - tam vodu z kohoutku podává téměř šest set podniků. Následuje Středočeský kraj se 132 restauracemi a Ústecký s necelou stovkou. Naopak nejméně se jich nachází na Vysočině, jenom pět," uvedla předsedkyně sdružení Zuzana Cabejšková.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy