Žádný český novičok v Británii použít nemohli, Skripala otrávila jiná látka, brání se Drábová

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
4. 5. 2018 13:42
Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová odmítá kritiku prezidenta Miloše Zemana v kauze novičok. Podle ní má prezident právo říkat cokoliv, není si ale vědoma, že by její úřad něco porušil. "Dosud nás ani nikdo z jeho okolí nekontaktoval," uvedla.
Foto: Economia

Co říkáte slovům prezidenta, že váš úřad v kauze novičok mátl veřejnost a politiky, když tvrdil, že se u nás žádný takový jed nedělal?

Celý případ má odbornou a politickou úroveň, náš úřad se pohybuje pouze v té odborné. Komentovat politická vyjádření nejsme kompetentní, při vší úctě k hlavě státu to nebudu dělat. Pan prezident má svaté právo si říkat, co chce.  Navíc nás nikdo z okolí prezidenta nekontaktoval, natož sám pan prezident.

Mátli jste veřejnost? A byl v Česku novičok? A pokud ano, byl to ten typ, kterým byl ve Velké Británii otrávený Sergej Skripal a jeho dcera?

Poctivě jsme veřejnosti a kolegům z příslušných státních úřadů řekli vše, co nám bylo na základě naší kontrolní činnosti známo. Jako úřad zabývající se technickým dozorem jsem zvyklí nevydávat názor za skutečnost a vycházet z ověřených dat. Pole spekulací přenecháváme jiným.

Podle informací našeho Státního ústavu pro jadernou bezpečnost látka použitá ve Velké Británii nikdy na našem území nebyla syntetizována, vyráběna. Označení novičok je zjednodušující zkratka, která se v praxi nepoužívá, respektive je nepoužitelná. V praxi se vše včetně státního dozoru musí odehrávat na základě znalosti chemického vzorce jednotlivých látek.

Takže vylučujete, že by se látka, kterou byla otrávena zmiňovaná dvojice, vyráběla v České republice? 

Nezávislé posouzení provedené Organizací pro zákaz chemických zbraní a jejími designovanými laboratořemi potvrdilo nade vší pochybnost, že v případě útoku ve Velké Británii byla použita látka A234. Na základě všech evidencí vedených ze zákona našim úřadem a na základě uskutečněných inspekcí nedisponuje náš úřad jakýmikoliv informacemi o tom, že by se na území ČR tato látka někdy nacházela či byla zkoumána. Natož aby byla vyráběna, skladována a podobně. Z tohoto důvodu lze jednoduše dovodit, že žádný "český novičok", jak naznačujete, nemohl být v Británii ani nikde jinde použit.

Jste v kontaktu s Vojenským výzkumným ústavem v Brně, který podle prezidenta vyrobil a následně zničil malé množství jedu A230? Hlásil vám použití takové látky? A musel to hlásit?

Naši inspektoři pochopitelně dozorují i toto pracoviště. Poslední inspekce se zde uskutečnila v říjnu 2017. Toto pracoviště má platnou licenci, která mu umožňuje nakládat se stanovenými látkami Seznamu 1. Těchto licencí je v České republice vydáno přibližně deset, ale vždy platí, že jsou vydávány jen pro vysoce specializovaná pracoviště. Ale i tak dle nám dostupných a ověřitelných informací se jedná o nakládání s těmito látkami formou mikrosyntézy.

Případná mikrosyntéza A230 nemusela být našemu úřadu hlášena dopředu, nicméně se o ní vede evidence, která je součástí dokumentů předkládaných našemu úřadu při kontrole. Zde šlo o zlomky gramů. Řádná kontrola našeho úřadu v ústavu proběhla v říjnu minulého roku a další plánovaná kontrola proběhne letos na podzim.

Lze tedy říci, že látka A 230 patří do rodiny, v jejímž rámci byly vyvinuty tzv. novičoky, ale jde o jinou látku než tu, kterou byl dle britské strany otrávený Sergej Skripal?

Ano je, i když musím opět zdůraznit, že názvosloví těchto látek se stále vyvíjí, jak už bylo ostatně  mnohokrát konstatováno. Znovu však opakuji, že látka A 230 je dost podstatně odlišná od látky A 234 užité v kauze Skripal.

 

Právě se děje

Další zprávy