Voda nezdraží. Ministr Brabec stáhl novelu zákona a pustil se do ČSSD kvůli "podrazácké kampani"

Radek Bartoníček ČTK Radek Bartoníček, ČTK
23. 8. 2016 9:47
Ministr životního prostředí za ANO Richard Brabec stáhl z jednání vlády novelu zákona o vodách a zároveň se ostře pustil do ČSSD. Podle kritiků by novela přinesla výrazné zdražení vody, na což upozorňovali sociální demokraté v předvolební kampani a slibovali, že takové zdražení nedopustí.
Ministr Brabec oznámil, že žádné zdražení vody nebude, a ostře kritizoval ČSSD.
Ministr Brabec oznámil, že žádné zdražení vody nebude, a ostře kritizoval ČSSD. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Den před jednáním vlády stáhl z jejího programu ministr životního prostředí Richard Brabec novelu zákona o vodách, která měla podle kritiků zvednout poplatky za vodu až o 17 procent.

Ministr oznámil své rozhodnutí na úterní mimořádné tiskové konferenci s tím, že pokud ještě někdy tuto novelu předloží do vlády, tak už nebude znamenat žádné zvýšení ceny. Proti novele ostře vystupovali sociální demokraté, kteří na odporu proti zdražení postavili v těchto dnech i svou volební kampaň.

"Když jsem viděl inzeráty ČSSD v novinách, tak jsem zcepeněl," prohlásil doslova Brabec, který kampaň ČSSD označil za pokryteckou a podrazáckou.

"Stále stojím za tím, že podzemní voda jako cenná surovina stojí za naši větší ochranu, ale náš koaliční partner brutálně zneužil toto téma v rámci předvolebního boje," řekl Brabec. Podle něj původně neměla ČSSD k novele žádné zásadní připomínky.

Inzeráty ČSSD se objevily i v úterním tisku. "ČSSD proti zdražování vody", stojí v titulku s velkými písmeny, pod kterým sociální demokrati vysvětlují, že se postavili proti zdražení, protože návrh Brabce je špatný a nedomyšlený. "Poškodil by velkou část domácností, rodin s dětmi či seniorů. Ke zvýšení vodného a stočného má dojít zejména v důsledku navrhovaného ztrojnásobení poplatků za čerpání podzemní vody do veřejných vodovodů," tvrdí ČSSD v inzerátu a slibuje, že její ministři ve vládě zdražení odmítnou.

"Jsou to politické lži a demagogie," tvrdí Brabec, který potvrdil, že právě toto chování koaličního partnera ho "donutilo" k tomu, že se rozhodl novelu stáhnout.

Šest korun za podzemní vodu místo dvou

Celá věc začala loni v srpnu, kdy vláda na návrh ministra životního prostředí Richarda Brabce a ministra zemědělství Mariána Jurečky schválila opatření v boji proti suchu. Jedním z bodů přitom bylo poněkud krkolomně znějící "přehodnocení stávajícího zpoplatnění odběrů podzemní vody a vypouštění odpadní vody s promítnutím cenových mantinelů navrhovaných ekonomických nástrojů motivujících k šetření s vodou, včetně úpravy redistribuce a způsobu využití získaných finančních prostředků".

Následně začalo Brabcovo ministerstvo připravovat novelu vodního zákona, včetně pozvolného navýšení poplatků za odběr podzemní vody, která je v Česku přibližně třikrát levnější než povrchová voda. Navýšení mělo postupovat tak, že v roce 2022 by se ceny podzemní vody dostaly téměř na ceny povrchové a odběratelé měli platit šest korun za metr krychlový místo současných dvou korun.

Poté, co novelu projednali různorodá profesní sdružení i zástupci obcí a měst, schválila ji legislativní rada vlády a novelu měla letos v červenci projednávat vláda. To se ale nestalo, protože ji premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka z programu stáhl a zařadil na program schůze ve středu 24. srpna. Mezitím ale proti návrhu vystoupila sociální demokracie, odboráři, Svaz měst a obcí či Asociace krajů na čele s hejtmanem za ČSSD Michalem Haškem.  

"V normální společnosti by někdo zvedl telefon, například pan premiér nebo někdo z kolegů v sociální demokracii a řekl by: Pane kolego, my jsme s tímto návrhem pět měsíců neměli problém, ale teď jsme si to rozmysleli, tak si pojďme na to sednout," stěžoval si v úterý dopoledne ministr Brabec, který by podle svých slov rád k jednání zasedl, protože jen "blázen" by šel na vládu nebo do Sněmovny bez koaliční podpory návrhu.

Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka následně zareagoval na rozhodnutí Brabce na sociálních sítích. "Vyhráli jsme, voda kvůli novele ministerstva životního prostředí zdražovat nebude!" napsal Sobotka, ale nijak se nevyjádřil k výtkám Brabce ohledně kampaně ČSSD. Pouze podotkl, že rozhodnutí vítá, protože by vedlo ke zbytečnému zdražení vody pro domácnosti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy