Ať už stát nemluví do cen léčení, navrhuje Babišův analytik

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
17. 5. 2015 8:11
Podle Adama Vojtěcha si zdravotní pojišťovny mají samy určit, jakou péči pro své klienty u lékařů a v nemocnicích nakoupí. Samy by si měly nasmlouvat i cenu. Poslanci nesouhlasí.
Nemocnice. Ilustrační foto
Nemocnice. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Žádná regulace, žádné cenové stropy. Snížit útraty ve zdravotnictví by neměl stát, ale neviditelná ruka trhu. Tvrdí to analytik ministerstva financí Adam Vojtěch - osmadvacetiletý právník, o němž se už hovoří jako o Babišově kandidátovi na ministra zdravotnictví.

Tajemník jednoho z nejmocnějších mužů české politiky Andreje Babiše by nechal rozhodování o cenách léčení jen na pojišťovnách. To ony by si řekly, jakou péči svým klientům zaplatí. Stanovily by si také, od koho ji nakoupí a za kolik. 

"Z mého pohledu je to lepší systém než vydávání úhradové vyhlášky," odmítl Adam Vojtěch současný způsob, podle kterého výdaje reguluje ministerstvo zdravotnictví. A to většinou tak, že balík peněz pro lékaře "zastropuje". Pokud zdravotníci během roku "proléčí" víc, pojišťovna jim tuto péči navíc nezaplatí.

Speciální úřad pro kontrolu pojišťoven

Podle Vojtěcha by byl ale volný trh výhodnější. "Samozřejmě za podmínky, že by byly pojišťovny přísně kontrolovány," připomíná jedním dechem Vojtěch. Každé nové smlouvě by navíc měla předcházet veřejná soutěž. Pro pojišťovny by proto zřídil speciální kontrolní úřad. Podobnou vizi už měl například exministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09.

Úřad by měl dva základní úkoly: zveřejňovat naprosto všechny smlouvy lékařů s pojišťovnami a potlačovat nekalou soutěž. "Bylo by totiž potřeba zajistit, aby žádná z pojišťoven nezvýhodňovala vybrané lékaře či nemocnice," poodhalil Vojtěch své představy.

Dnes totiž protekce mezi špitály existuje. Nejvyšší kontrolní úřad třeba v loňském roce zjistil, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna zvýhodňuje „agelovské“ nemocnice před jinými. Posílá jim celé miliony navíc. Někdy dokonce na neschválenou experimentální léčbu.

Trh náklady na léčení zvedne, oponují poslanci

Mezi lékaři a poslanci ale vyvolaly Vojtěchovy představy rozpaky. Většinou s ním nesouhlasí. Pokud by se pojišťovnám rozvázaly ruce, úspory by to podle nich nepřineslo. Naopak. Nastal by chaos a náklady na péči by nabobtnaly, tvrdí oslovení politici.

"Výdaje by se navýšily. Ukazuje to dnešní praxe. Ministerstvo totiž sice vydává úhradovou vyhlášku, ta ale není závazná. Tři čtvrtiny smluv se proto nakonec uzavřou individuálně," upozorňuje třeba lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. Mezi příjmy nemocnic jsou potom obrovské rozdíly – některé si podle něj dokážou s pojišťovnami dohodnout exkluzivní ceny.

Užitek by prý nepřinesl ani kontrolní orgán nad pojišťovnami. "Něco podobného už totiž zavedli na Slovensku. A výsledek je ten, že úřad nezkoumá systémové chyby nebo smlouvy s velkými hráči trhu, ale kontroluje ordinace obyčejných praktiků," vysvětluje Hovorka skepsi vůči novému úřadu.

Účinné zbraně jsou, jen se nepoužívají

Obě ministerstva - financí i zdravotnictví - už podle něj účinné zbraně ke kontrole mají. Ovšem nevyužívají je. "Měla by to napravit," uzavřel lidovecký poslanec.

Podobně se vyjádřili i sociální demokrat Jaroslav Krákora nebo poslanec za ANO Rostislav Vyzula. "Je sice pravda, že je úhradová vyhláška dokument velmi komplikovaný a že s ní ministerstvo přichází často pozdě, ve zdravotnictví ale své místo má," je přesvědčen Krákora.

Pokud by se smlouvy s pojišťovnami začaly uzavírat živelně, spotřebovalo by se podle něj daleko víc peněz. "Dokládají to ostatně nešvary s extraindividuálními smlouvami, které už máme ve zdravotnictví dnes," souhlasí Vyzula.

Jeden z kandidátů na ministra

Šéf České lékařské komory Milan Kubek pak dokonce odmítl Vojtěchův návrh jakkoliv komentovat. "Já to považuju za vtip a vtip nemá smysl komentovat," řekl Kubek.

O Babišově analytikovi Adamu Vojtěchovi se přitom v kuloárech spekuluje jako o jednom z možných kandidátů na šéfa resortu zdravotnictví - v případě, že by na postu skončil sociální demokrat Svatopluk Němeček, který se dlouhodobě brání kritice, mimo jiné také od Andreje Babiše.

Vojtěch dostal na ministerstvu financí na starosti pracovní skupinu pro zdravotnictví. Tento tým se v loňském roce pustil například do analýzy dat ze všech zdravotních pojišťoven, při které se potvrdilo, že jsou rozdíly v odměnách nemocnic za stejnou operaci až trojnásobné.

"Adam Vojtěch se také shání po koncepci zdravotnictví," prozradil Aktuálně.cz jeden ze spolupracovníků ministerstva financí, proč se spekulace šíří.

Sám Vojtěch ale nechtěl případné angažmá na ministerstvu zdravotnictví komentovat. "Není to rozhodně na pořadu dne," vysvětlil.

Jeho kandidaturu by navíc část poslanců neuvítala. Obávají se totiž vlivu Andreje Babiše, který podle nich nebezpečně proniká do byznysu ve zdravotnictví. "Pokud  by měl být pan Vojtěch kůň dosazený ministrem Babišem, tak by mi velmi vadil. Ministr financí si totiž nakupuje akvizice ve zdravotnictví, protože vidí, že je zdravotnictví výborná věc," řekla například komunistická poslankyně Soňa Marková.

 

Právě se děje

Další zprávy