Žádné kvóty ani euro, zrušení EET a snížení daní. ODS má 12 podmínek, jinak do vlády nevstoupí

ČTK ČTK, Kristýna Šopfová
17. 8. 2017 16:09
Občanská demokratická strana představila Vyšehradskou deklaraci. Je to 12 podmínek, které si klade pro případný vstup do vlády. Patří mezi ně například snížení daní, odmítnutí uprchlických kvót i eura, zrušení EET či omezení byrokratické zátěže. Pokud na tyto podmínky případní koaliční partneři nepřistoupí, ODS s nimi do vlády nevstoupí, oznámil předseda strany Petr Fiala.
Předseda ODS Petr Fiala.
Předseda ODS Petr Fiala. | Foto: ODS

Praha - ODS ve čtvrtek představila 12 podmínek pro svůj vstup do vlády po podzimních volbách. Strana mimo jiné bude požadovat snížení daní, zrušení elektronické evidence tržeb (EET), odmítnutí povinných kvót na přijímání migrantů nebo zvyšování výdajů na obranu.

Předseda ODS Petr Fiala při představení takzvané Vyšehradské deklarace upozornil, že pokud případní koaliční partneři na podmínky strany nepřistoupí, nemohou počítat s účastí ODS v kabinetu.

Strana chce tímto dokumentem demonstrovat svůj nesouhlas s vedením současné politické diskuze. Uvědomuje si zároveň svou rostoucí podporu po vládní krizi.

Pro občanské demokraty bude ovšem obtížné najít vládního partnera, který by bez výhrad akceptoval všechny body deklarace. Riskantní ani nemožné to ale podle předsedy strany není. 

"Nechceme hrát ve vládě roli, jako hraje v současnosti KDU-ČSL, která se tváří jako by tam nikdy nebyla, ani ČSSD, která si nechá od koaličního partnera šlapat po hlavě, ani jako ANO, které nedodržuje to, co říká," řekl lídr ODS Petr Fiala.

ODS v daňové oblasti požaduje snížení daní pro zaměstnance, snížení odvodů sociálního pojištění pro živnostníky, zdvojnásobení výdajových paušálů pro živnostníky či zavedení paušální daně pro neplátce DPH. Rovněž by se podle strany měla zrušit EET a mělo by se zjednodušit daňové přiznání.

Občanští demokraté dále požadují omezení byrokratické zátěže a zjednodušení kontaktu občanů se státní správou. Vláda by podle nich měla snížit národní dotace firmám a zrušit investiční pobídky, finanční prioritou by se mělo stát školství.

V zahraniční politice chce strana odmítnutí povinných uprchlických kvót i odmítnutí povinného závazku přijmout společnou evropskou měnu, který Česko přijalo při vstupu do Evropské unie v roce 2004. Vláda by také měla do šesti let zvýšit výdaje na obranu na dvě procenta HDP, jak se Česko zavázalo v Severoatlantické alianci.

Jako přirozené partnery pro prosazení priorit ODS vidí Fiala pravostředové politické strany. O tom, s kým by strana spojenectví uzavřela, ale konkrétně hovořit nechtěl. Podle něj je důležitější než debata o tom, kdo s kým bude vládnout, diskuse o politických prioritách pro Česko a o jejich dopadech na občany.

 

Právě se děje

Další zprávy