Žádná změna. Nejhůře placení vysokoškoláci jsou učitelé

Markéta Hronová
2. 9. 2015 9:37
Zatímco průměrný plat učitele základní školy byl loni necelých 28 tisíc korun hrubého měsíčně, ostatní vysokoškolsky vzdělaní pracovníci veřejného sektoru brali průměrně o 10 000 měsíčně víc.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Platy učitelů i po letech slibů politiků, že jim je výrazně zvýší, zůstávají velmi nízké.

Jak nyní zjistili analytici think-tanku IDEA při ekonomickém institutu CERGE-EI, čeští pedagogové jsou na tom, co se mezd týče, výrazně hůře než jiní vysokoškolsky vzdělaní zaměstnanci.

Vyšší plat než oni má přes 80 procent lidí s univerzitním diplomem, citovaly ze studie Hospodářské noviny.

O deset tisíc méně

Zatímco průměrný plat učitele základní školy byl loni necelých 28 tisíc korun hrubého měsíčně, ostatní vysokoškolsky vzdělaní pracovníci veřejného sektoru (tedy lékaři, úředníci, právníci…) brali průměrně o bezmála deset tisíc měsíčně víc.

"Srovnávali jsme platy učitelů s platy vysokoškoláků zaměstnaných ve veřejném sektoru. Práce ve veřejném sektoru je totiž větší stabilitou a tarifní předurčeností platů učitelské profesi podobnější,“ vysvětlil HN ekonom zabývající se školstvím a vzděláváním Daniel Münich, který se na studii podílel.

Relativně nejhůře vůči svým vrstevníkům jsou na tom učitelé mezi třiceti a padesáti lety. V tomto věku podíl vysokoškoláků-zaměstnanců, kteří berou více než oni, stoupá téměř až k 90 procentům.

Relativně nejlépe jsou na tom naopak mladí učitelé do třiceti let, kde podíl zaměstnanců hůře placených než oni nepřesahuje sedmdesát procent.

Stále převládají ženy

Na základních školách ale učí dominantně ženy. Platy nejmladších učitelek jsou ještě srovnatelné s tím, kolik si ženy vydělávají v jiných profesích veřejného sektoru.

S věkem se ale rozdíly prohlubují, po čtyřicítce rozdíl činí 15 procent a po padesátce již téměř 20 procent. Rozdíly oproti soukromému sektoru jsou ještě vyšší.

Čeští učitelé na tom nejsou dobře ani při mezinárodním srovnání, podle statistik OECD patří platy tuzemských kantorů k dlouhodobě nejnižším mezi ekonomicky nejvyspělejšími zeměmi. Podobně špatně na tom jsou ještě učitelé na Slovensku či v Maďarsku.

Valachová slibuje

Vláda Bohuslava Sobotky slíbila, že učitelé dostanou v listopadu přidáno o tři procenta.

A ministryně školství Kateřina Valachová už prohlásila, že chce - podobně jako její předchůdci a předchůdkyně - zvyšovat učitelské platy i nadále.

“Je to společensky velmi vážená profese, ale ve srovnání se zdravotníky nebo úředníky nevycházejí učitelé vůbec dobře z hlediska výšky platů,“ vysvětluje.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy