Žádná krysa ani aligátor. To je Zeman na známky

Domácí ČTK Domácí, ČTK
13. 2. 2013 17:18
Od oficiálního portrétu se založenýma rukama se liší
Herbert Slavík nafotil celou sérii Zemanových portrétů.
Herbert Slavík nafotil celou sérii Zemanových portrétů. | Foto: Herbert Slavík

Praha - Nastupující prezident Miloš Zeman představil oficiální fotografii, kterou brzy uvidíme na poštovních známkách.

Podobiznu budoucího prezidenta má Česká pošta k dispozici od úterý a v současné době se už pracuje na přípravě kresleného portrétu, který bude podkladem pro novou známku, řekl ředitel komunikace pošty Ivo Mravinac.

Autorem portrétu má být Miloš Ondráček, který s poštou spolupracuje dlouhodobě a je například autorem známky se současným prezidentem Václavem Klausem.

Nová známka by se podle Mravinace měla v distribuci objevit na přelomu dubna a května. Nejprve vznikne kresba, jejíž podobu musí budoucí prezident schválit. Teprve poté může vzniknout rytina, podle které se budou známky tisknout.

Ještě před samotným tiskem musí konečnou podobu ceniny schválit vydavatel, kterým je ministerstvo průmyslu a obchodu a rovněž vedení České pošty.

Autorem předlohy je Herbert Slavík, jehož oficiální portrét hlavy státu veřejnost poprvé viděla v neděli.

Oba portréty se mírně liší. Fotografie, která bude viset například ve školách, Miloše Zemana zachycuje s rukama založenýma pod bradou. Na předloze pro Českou poštu je budoucí prezident v tradičnější póze a jeho ruce nejsou vidět.

Oficiální portrét je historický unikát v tom, že dosud byli prezidenti zobrazováni pouze po ramena a bez rukou. Sám Miloš Zeman prý známému fotografovi do práce nijak nezasahoval.

"Trvalo to necelé dvě hodiny včetně přípravy a všechno proběhlo naprosto profesionálně a bez problémů," popsal Slavík, který nafotil celou sérii portrétů nového prezidenta.

Se Zemanem se fotograf zná již delší dobu, setkali se například při přípravě knihy a výstavy "20 let v Česku". I proto si ho nakonec budoucí prezident vybral, vysvětlila Zemanova mluvčí Hana Burianová.

K novému portrétu se od neděle vyjádřilo už několik odborníků. Některým připadá příliš ponurý, jiní ho považují za kýč.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Hlídky zachránily 84 migrantů v Lamanšském průlivu

Hlídky vojenského námořnictva a francouzského četnictva zachránily v sobotu u pobřeží severní Francie 84 migrantů, kteří se na palubě čtyř plavidel pokoušeli překonat Lamanšský průliv a doplout do Británie. Ve dvou případech byly mezi trosečníky i ženy a děti.

Aktualizováno před 1 hodinou

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy