Žádná krysa ani aligátor. To je Zeman na známky

Domácí ČTK Domácí, ČTK
13. 2. 2013 17:18
Od oficiálního portrétu se založenýma rukama se liší
Herbert Slavík nafotil celou sérii Zemanových portrétů.
Herbert Slavík nafotil celou sérii Zemanových portrétů. | Foto: Herbert Slavík

Praha - Nastupující prezident Miloš Zeman představil oficiální fotografii, kterou brzy uvidíme na poštovních známkách.

Podobiznu budoucího prezidenta má Česká pošta k dispozici od úterý a v současné době se už pracuje na přípravě kresleného portrétu, který bude podkladem pro novou známku, řekl ředitel komunikace pošty Ivo Mravinac.

Autorem portrétu má být Miloš Ondráček, který s poštou spolupracuje dlouhodobě a je například autorem známky se současným prezidentem Václavem Klausem.

Nová známka by se podle Mravinace měla v distribuci objevit na přelomu dubna a května. Nejprve vznikne kresba, jejíž podobu musí budoucí prezident schválit. Teprve poté může vzniknout rytina, podle které se budou známky tisknout.

Ještě před samotným tiskem musí konečnou podobu ceniny schválit vydavatel, kterým je ministerstvo průmyslu a obchodu a rovněž vedení České pošty.

Autorem předlohy je Herbert Slavík, jehož oficiální portrét hlavy státu veřejnost poprvé viděla v neděli.

Oba portréty se mírně liší. Fotografie, která bude viset například ve školách, Miloše Zemana zachycuje s rukama založenýma pod bradou. Na předloze pro Českou poštu je budoucí prezident v tradičnější póze a jeho ruce nejsou vidět.

Oficiální portrét je historický unikát v tom, že dosud byli prezidenti zobrazováni pouze po ramena a bez rukou. Sám Miloš Zeman prý známému fotografovi do práce nijak nezasahoval.

"Trvalo to necelé dvě hodiny včetně přípravy a všechno proběhlo naprosto profesionálně a bez problémů," popsal Slavík, který nafotil celou sérii portrétů nového prezidenta.

Se Zemanem se fotograf zná již delší dobu, setkali se například při přípravě knihy a výstavy "20 let v Česku". I proto si ho nakonec budoucí prezident vybral, vysvětlila Zemanova mluvčí Hana Burianová.

K novému portrétu se od neděle vyjádřilo už několik odborníků. Některým připadá příliš ponurý, jiní ho považují za kýč.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy