Žádná kontrola ujetým prstům nezabrání, brání se metro

Adam Junek
6. 1. 2010 7:15
Uvažujeme o nové signalizaci, aby bylo podobných nehod méně, říká šéf DPP Martin Dvořák
Šéf DPP Martin Dvořák
Šéf DPP Martin Dvořák | Foto: Ludvík Hradilek

Rozhovor - Žádná kontrola technického stavu nezabrání tomu, aby se stávaly nehody na eskalátorech. Tvrdí to v reakci na úterní neštěstí, při němž se zranilo dítě právě při jízdě na pohyblivých schodech, šéf pražského Dopravního podniku Praha Martin Dvořák.

"Nicméně je to tak, že pokud nebudou lidé dodržovat bezpečnostní pravidla, tak jakákoliv kontrola nezabrání tomu, aby k podobným úrazům docházelo. Je to tak jako byste tvrdil, že bělejší pruh na přechodu zabrání srážkám chodců," sdělil Dvořák v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz.

A.cz: Stojí za dnešní nehodou technický stav eskalátoru?

Podle mých současných informací byl eskalátor v naprosto bezvadném technickém stavu. Samozřejmě jsme jej nechali odstavit a toto prověřujeme, abychom si mohli být stoprocentně jistí.

A.cz: Není to v poslední době ojedinělý případ. Jaký je stav eskalátorů v pražském metru?

Eskalátory jsou v pořádku. Pravidelně prověřujeme jejich stav jak vlastními silami, tak jsou prováděny externí tehnické kontroly. Po posledním podobném úrazu jsme ještě zvýšili frekvenci. Nicméně je to tak, že pokud nebudou lidé dodržovat bezpečnostní pravidla, tak jakákoliv kontrola nezabrání tomu, aby k podobným úrazům docházelo. Je to tak jako byste tvrdil, že bělejší pruh na přechodu zabrání srážkám chodců.

A.cz: Neexistuje nějaké zařízení, které byste mohli při vynaložení nových investic k eskalátoprům instalovat, aby k tomu nedocházelo?

Uvažujeme, že instalujeme na začátek eskalátorů signalizační zařízení, které bude upozorňovat doprovod dětských pasažérů, aby na děti skutečně dohlížel. Představme si to jako informační tabule, které budou upozorňovat nejen na eskalátorech, ale i třeba ve výtazích, že je třeba na děti dohlížet, aby se například nevozily po bočnicích.¨

 

Právě se děje

před 24 minutami

Pražská ČSSD navrhla, aby kandidátku v hlavním městě vedla Maláčová

Předsednictvo pražské ČSSD požádalo celostátní vedení strany, aby v čele kandidátky v hlavním městě v letošních sněmovních volbách byla ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, sdělil předseda pražské sociální demokracie Petr Pavlík. Postup, podle kterého o vedoucí místo kandidátky přijde bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), je podle něj však v rozporu s řádem přípravy voleb. Na úpravu kandidátky upozornil server Seznam Zprávy.

Podle pondělního usnesení pražské ČSSD, které bylo podle Pavlíka schváleno o jeden hlas, by se měl kromě Maláčové na druhém místě kandidátky objevit bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický a na pátém místě někdejší ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Nikoho z nich však nenavrhla žádná z pražských organizací do 18. března, dokdy na to měly čas, řekl Pavlík. "Vůbec neprošli primárními volbami, je to v rozporu s řádem přípravy voleb," sdělil Pavlík ČTK.

Zdroj: ČTK
Další zprávy