Zadlužená Slavia získala v minulosti miliony od státu

Pavel Baroch
24. 5. 2011 16:53
Spolumajitelem vršovického klubu je i exministr dopravy Aleš Řebíček
Foto: Jakub Šafránek

Praha - Do areálu fotbalové Slavie, která kvůli vysokým dluhům málem nezískala profesionální licenci do nejvyšší fotbalové soutěže a jejíž skutečný majitel se skrývá za firmou Natland, v minulosti investoval milionové částky stát.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy sdělilo redakci Aktuálně.cz, že v letech 2004 až 2008 poslalo do Vršovic více než 15 milionů korun.

Podle platných rozpočtových pravidel sice akciová společnost Slavia Praha nesmí získat ze státní pokladny ani korunu, peníze je ovšem možné směřovat například na mládež. "Prvoligový klub jako akciová společnost dotaci dostat nesmí," potvrdil Aktuálně.cz náměstek ministra Jan Kocourek.

Jenže: Kluby si i v takových případech dokážou poradit a úřady obvykle nekontrolují, jestli například tréninkové hřiště pro mládež, na jehož rekonstrukci přispěl stát, nevyužívají také prvoligoví fotbalisté.

Státní peníze pro Slavii Praha skutečně podle ministerských údajů nedostal přímo prvoligový fotbalový klub.

Slavia nejprve získala v roce 2004 na rekonstrukci hřiště s umělou trávou 3,5 milionů korun. Do blíže neurčeného strojního zařízení pak směřovalo dalších bezmála 12 milionů. Nejprve 4,8 milionu v roce 2005 a o tři roky později dokonce 7 milionů.

Stovky tisíc poslal rovněž magistrát

Další stovky tisíc korun poslal Slavii i pražský magistrát. Z databáze grantových projektů například vyplývá, že Slavia dostala v roce 2009 z pražského rozpočtu 800 tisíc korun na rekonstrukci oplocení mládežnických hřišť.

Podívejte se, jak fanoušci Slavie protestovali proti vedení svého klubu:

O dva roky dříve pak magistrát přispěl občanskému sdružení Slavia Praha na akci Fotbalová krása v Praze 90 tisíc korun. Letos získá klub další desítky tisíc korun, například na letní soustředění mládežnických fotbalistů nebo na mezinárodní turnaj přípravek o Pohár I. Haška.

Slavii pomohla i radnice Prahy 10, kde klub sídlí, i když šlo spíše o symbolickou podporu. Úřad městské části zajistil od roku 2003 poháry, medaile a věcné ceny pro vítěze fotbalových turnajů dětí a mládeže.

Foto: ČTK

"V každém turnaji šlo o ceny za zhruba pět tisíc korun," řekl Aktuálně.cz mluvčí radnice desátého pražského obvodu Jan Charvát.

Kdo je vlastně majitelem Slavie?

Původním majitelem fotbalové Slavie byla britská společnost ENIC, současná vlastnická struktura je ovšem nejasná.

Vršovický fotbalový tým na poslední chvíli získal profesionální licenci pro další ročník nejvyšší fotbalové soutěže díky tomu, že společnost Natland zaplatila koncem minulého týdny dluhy hráčům a zaměstnancům ve výši zhruba 15 milionů korun.

Natland zároveň tvrdí, že převzala akcie od bývalého majitele klubu Antonína France a stala se majoritním vlastníkem. Jenže kdo je faktickým vlastníkem společnosti Natland, je prakticky nemožné zjistit.

Podívejte se, co zůstalo po protestech slavistických fanoušků:

Podle obchodního rejstříku sídlí majitel na Kypru, mluvčí firmy Rostislav Starý ovšem tvrdí, že rozhodující podíl drží podnikatelé Tomáš Raška a Jan Koťátko. V odborných kruzích se zároveň spekuluje o tom, že Natland je provázán s pražskými lobbisty Romanem Janouškem a Tomášem Hrdličkou, což ovšem mluvčí Starý odmítl.

Server Česká pozice uvedl, že kromě společnosti Natland, vlastnící bezmála 51 procent akcií, vstoupil do klubu i exministr dopravy Aleš Řebíček, který drží 33 procent akcí. Zbývajících 16 procent drží bývalý majitel vršovického klubu, společnost ENIC.

Dluh 100 milionů, státní úřady mlčí

Právě této britské firmě dluží Slavia Praha stále více než 100 milionů korun. Britové mají vážné podezření, že z klubu zmizelo v minulých letech na tajný účet takřka půl miliardy korun.

Proto si najali soukromou detektivní agenturu, aby se pokusila vypátrat zahraniční černé konto. Pražský celek totiž v minulých letech vydělával desítky milionů korun především díky účasti v prestižní Lize mistrů a také prodejem hráčů.

Foto: Jakub Šafránek

České úřady se o dění ve Slavii nezajímají, anebo to tají, ačkoli do klubu zamířily i peníze z veřejných zdrojů.

Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek pro Aktuálně.cz uvedl, že neví o žádném prověřování vršovického klubu ze strany tohoto specializovaného útvaru. A ministerstvo financí, respektive jeho finanční detektivové odmítli sdělit byť jen to, že peněžní toky ve Slavii mapují.

"K dotazům ohledně šetření nejasných finančních toků ve Slavii Praha bohužel nemůžeme poskytnout požadované informace, neboť veškeré skutečnosti týkající se oznámení a šetření podezřelých obchodů  podléhají povinnosti mlčenlivosti," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

 

Právě se děje

Další zprávy