Zadek na americký konvoj vystrčil veterán z misí v Kosovu a Kuvajtu. Policie ho chce stíhat

Martin Biben Jan Gazdík Martin Biben, Jan Gazdík
30. 5. 2016 15:24
Novodobý válečný veterán z misí v Kosovu a Kuvajtu Martin Zapletal při průjezdu amerického konvoje Českem na vojáky vystrčil pozadí. A to celkem třikrát. Policisté proti němu zasáhli a nyní incident vyšetřují jako možný trestný čin výtržnictví. Zapletal, který sloužil několik let i u policie, bývalé kolegy chápe a uznává, že nemohli jednat jinak, než mu nasadit pouta. Případné obvinění z trestného činu ale odmítá.
Martin Zapletal vystrčil zadek na americké vojáky celkem třikrát. Pak mu policie nasadila pouta.
Martin Zapletal vystrčil zadek na americké vojáky celkem třikrát. Pak mu policie nasadila pouta. | Foto: Facebook Martina Zapletala

Praha - Ve vojenském baretu, s plnovousem a v uniformě vyhlížel při průjezdu amerického konvoje důstojně. Na rozdíl od dalších odpůrců nevykřikoval sprosté výrazy, nezvedal prostředníček. Byl však tím, jehož protest nakonec vzbudil největší rozruch. Martin Zapletal, novodobý válečný veterán z misí v Kosovu a Kuvajtu, na americké vojáky, své bývalé spojence, vystrčil celkem třikrát zadek. Z celkem banálního protestu, který by bez následného vyšetřování policie asi prošel bez povšimnutí, je nyní aféra.

Lze pochopit, že policie musela zasáhnout. Na videozáznamech, které dal Zapletal na své facebookové stránky, je průběh akce jasně vidět. Veterán vbíhal na silnici mezi vozy, poprvé se obnažil už při průjezdu prvního transportéru. Policie ho poté legitimovala, podruhé se o totéž pokusil asi za minutu a policie ho ihned ze silnice odvedla a po třetím obnažení už mu nasadila pouta.

Otázka je, zda by nestačilo, kdyby Zapletalovi zabránila v přístupu na silnici. Další vyšetřování se už zdá být vzhledem k banalitě činu nadbytečné. Policie však tvrdí, že jinak konat nemůže.

„Máme obligatorní povinnost to šetřit. Věc je, jako ve všech případech, kdy zahajujeme vyšetřování, konzultována se státním zástupcem. Je možné, že byla naplněna skutková podstata trestného činu výtržnictví,“ uvedl jihomoravský policejní mluvčí Pavel Šváb s tím, že muž neuposlechl několik výzev policistů. „Byl několikrát vyzván, aby zanechal protiprávního jednání, ale neučinil tak,“ dodal mluvčí. Policie podle něho případ dál vyhodnocuje. „Prohlédneme videozáznamy, vyslechneme svědky,“ dodal Šváb.

Zapletal, který sloužil několik let i u policie, bývalé kolegy chápe. „Ti kluci na místě postupovali naprosto správně. Legitimovali mě poprvé, upozornili, pak znovu a řekli, že pokud to zopakuji, zajistí mě. Já s tím byl srozuměn a udělal jsem to potřetí. Oni nemohli jinak,“ řekl Aktuálně.cz.

Jiná věc je podle Zapletala, který je členem Asociace válečných veteránů a organizace Českoslovenští vojáci v záloze za mír, co následovalo. „To, co jsem udělal, byl politický protest, vyjádření názoru, že tu nechci agresivní vojska USA, i když třeba pro někoho diskutabilní formou. Oni to nejdříve chtěli projednávat jako přestupek, ale poté vše shodili a začali se tím zabývat jako podezřením z trestného činu. Někdo tady může vše, svlékat se do naha či veřejně hanobit prezidenta, a pro další je jiný metr,“ zlobí se pětatřicetiletý muž, který ale zatím obviněn nebyl.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Vojenské zdroje Aktuálně.cz potvrdily, že Martin Zapletal se jako veterán účastnil v roce 2001 mise v Kosovu a v roce 2002 v Kuvajtu a z armády odešel jako vojenský policista v roce 2004. Muž, který poté zamířil k policii a dnes pracuje jako řidič kamionu, říká, že své názory změnil právě na misi v Kuvajtu. „Tam jsem byl na vlastní žádost repatriován, nechtěl jsem nikoho přepadat, poznal jsem, co je Amerika zač,“ říká muž, který o sobě tvrdí, že je vlastenec a nechce u nás žádná vojska. Ani ruská nebo čínská.

Podle psychologa Jeronýma Klimeše by policie neměla soudit demonstranty za jejich názor či gesto. „Nikoho přece tím vystrčeným holým zadkem neohrožoval. Problém je ale v tom, že jakmile se někdo v Česku názorově vyhrocuje vůči Američanům, Rusům nebo Číňanům, tak to není policií chápáno jako názor, nýbrž nepřípustný politický čin. Policisté tedy nezasahují podle práva, nýbrž podle svého přesvědčení, anebo spíše horlivých rozkazů svých šéfů. Zbytečně pak vzniklou situaci dramatizují a vyhrocují, místo aby toho chlápka odvedli jen stranou a nechali být,“ řekl Klimeš.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 5 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy