Zadeh viněný za miliardové úniky má jít na svobodu. Důvody pro vazbu pominuly, rozhodl soud

ČTK ČTK
11. 4. 2017 19:39
Íránec Shahram Abdullah Zadeha má být podle rozhodnutí brněnského městského soudu propuštěn na svobodu. Podnikatel stíhaný kvůli miliardovým daňovým únikům a ovlivňování svědků však zůstává za mřížemi. Verdikt je nepravomocný a státní zástupce si proti němu může podat stížnost. Zadeh strávil ve vazbě 22 měsíců a podle soudu nyní již pominuly všechny důvody pro uvalení vazby.
Íránský podnikatel Shahram Abdullah Zadeh.
Íránský podnikatel Shahram Abdullah Zadeh. | Foto: ČTK

Brno - Městský soud v Brně rozhodl o propuštění íránského podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha na svobodu. Podnikatel stíhaný kvůli miliardovým daňovým únikům a ovlivňování svědků však zůstává za mřížemi. Verdikt soudu není pravomocný a státní zástupce Michal Galát proti němu může podat stížnost. O ní by rozhodoval Krajský soud v Brně. Galát odmítl další postup komentovat, uvedl dnes na svém webu Český rozhlas.

"Městský soud v Brně před malou chvílí rozhodl, že pan doktor Zadeh má být propuštěn na svobodu, protože důvody, pro které byl uvězněn, pominuly," řekl Českému rozhlasu Zadehův mediální zástupce Jan Jetmar.

Podnikatel je za mřížemi ze všech třech vazebních důvodů: útěkového, koluzního i předstižného. Soud ale podle Jetmara rozhodl, že pominuly. "Možnost útěku podle soudu nebyla důvodná, protože složil 150 milionovou kauci a neutekl, koluzní vazba měla skončit 3. března. A k možnosti 'pokračování' v páchání trestné činnosti soud řekl, že pokud pan Zadeh a jeho žena slíbí, že se jí nebudou dopouštět, není důvod, proč by nemohli jít na svobodu," dodal Jetmar.

Zadeh se před soudem zpovídá z miliardových daňových úniků. Daňovými úniky se zabývá Krajský soud v Brně. Kromě Zadeha v kauze figuruje 14 lidí. Podle obžaloby šidili stát při dovozu pohonných hmot. Celková škoda údajně činí 2,5 miliardy korun.

Kvůli daňové kauze strávil Zadeh ve vazbě 22 měsíců. Pak se dostal na svobodu díky kauci 150 milionů korun. Loni v prosinci jej ale brněnský městský soud poslal opět do vazby kvůli podezření z ovlivňování svědka. Spolu s ním policie obvinila dalších pět lidí. Zadeh vinu popírá. Tvrdí, že kauza má jen vytvořit u veřejnosti iluzi boje proti daňovým únikům.

 

Právě se děje

teď

Šéfové ČUS, fotbalu a hokeje i hvězdy Jaromír Jágr a Barbora Špotáková podpořili setrvání Milana Hniličky v čele NSA navzdory jeho účasti na oslavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy