Zadarmo hexavakcína, zbytek si plaťte, chtějí poslanci

Radek Nohl Radek Nohl
25. 8. 2011 17:25
Zdravotní výbor souhlasí se změnami. Teď o nich bude rozhodovat sněmovna
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Děti zřejmě nebudou mít nárok na bezplatné přeočkování proti tuberkulóze.

Změnu, kterou předložil poslanec ODS Marek Šnajdr, ve čtvrtek při projednávání balíku zákonů ministra Leoše Hegera schválil sněmovní zdravotní výbor.

Pokud nyní projde sněmovnou a následně i Senátem, budou mimina dostávat pouze takzvanou hexavakcínu proti šesti dětským nemocem. Za další vakcíny už budou muset jejich rodiče platit.

Naopak dívky okolo 13 let by měly mít nově nárok na bezplatné očkování proti rakovině děložního čípku.

Již před jednáním výboru mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň řekl, že Hegerův úřad tuto změnu podporuje.

Přeočkování proti TBC je prý odborný nesmysl

Odborníci tvrdí, že přeočkování dětí proti tuberkulóze okolo 11 let je dnes neefektivní.

Na jaře totiž bylo již zrušeno i plošné očkování proti této nemoci. Důvodem bylo také to, že riziko nákazy je poměrně malé.

Tak vypadá vakcína proti prasečí chřipce
Tak vypadá vakcína proti prasečí chřipce | Foto: Reuters

"Považuji to za odborný nesmysl. Potvrzuje to i studie," řekl Aktuálně.cz vakcionolog Roman Prymula o přeočkování jedenáctiletých dětí proti TBC.

Ten je i členem Národní imunizační komise, která je poradním orgánem ministra, a právě ta změnu zákona navrhla.

Ti, kteří se budou chtít proti tuberkulóze chránit, však budou mít tuto možnost i nadále. "V případech, kdy se rodiče budou očkování proti TBC u dětí v jedenácti letech dožadovat, budou si toto očkování i hradit," uvedl Šnajdr. 

Úspory? Třicet milionů korun

Poté, co si začnou pacienti za vakcínu proti tuberkulóze platit, mohl by Hegerův resort podle Prymuly ušetřit okolo 30 milionů korun.

Na vakcínu budou mít po narození zdarma nárok pouze děti z rizikových skupin. Tedy těch, v jejichž rodině se například tuberkulóza objevila. Podle Prymuly se však v dnešní době ve většině případů jedná o cizince.

Podle poslední dat počet onemocněných klesá. Na tuberkulózu zemřelo loni v Česku 28 lidí. Nemoc byla potvrzena u 680 pacientů, což je o čtyři procenta méně než v roce předchozím.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy