Mužům označovaným jako "Zádamského gang" musí stát vyplatit dalších osm milionů korun odškodného

ČTK ČTK
25. 5. 2017 11:52
Stát přiznal za nezákonnou vazbu a stíhání mužům dříve označovaným jako "Zádamského gang" odškodnění více než osm milionů korun. Skupina čelila obvinění, že vydírala podnikatele na Karlovarsku, soud ji však zprostil viny pro nedostatek důkazů. Ministerstvo spravedlnosti mužům vyplatilo již dříve 2,57 milionu korun za to, že strávili ve vazbě nezákonně stovky dní, nyní musí přidat dalších osm milionů. Kvůli úrokům částka ještě značně vzroste.
Muži označovaní jako "Zádamského gang" u soudu.
Muži označovaní jako "Zádamského gang" u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Stát musí mužům dříve označovaným jako Zádamského gang doplatit dohromady více než osm milionů korun a úroky z prodlení za nezákonnou vazbu a stíhání. Čtvrteční verdikt odvolacího Městského soudu v Praze, který se požadavkem někdejších obviněných zabýval už potřetí, je pravomocný. Dvanáct mužů chtělo ještě dalších 30 milionů, jejich požadavek však soud zamítl.

"Základ nároku (…) je zcela důvodný a po právu. Trestní stíhání skončilo až na výjimky zprošťujícím rozsudkem a někteří žalobci byli po dobu stíhání drženi ve vazbě. Na toto omezení osobní svobody je třeba s ohledem na výsledek trestního stíhání pohlížet jako na nezákonné," konstatoval člen odvolacího senátu Pavel Horňák.

Skupinu z Karlovarska justice v roce 2010 kvůli nedostatku důkazů pravomocně zprostila obžaloby ze zločinného spolčení, vydírání a dalších trestných činů. Obžaloba v medializované kauze tvrdila, že gang působil v západních Čechách od roku 1999 a že mu šéfoval Milan Zádamský.

Muži prý nutili tamní podnikatele platit za poskytování "ochrany" a zaměstnávat dosazené vyhazovače. V případě odporu podle obžaloby údajní gangsteři ničili provozovny, napadali hosty, hrozili likvidací dětí i celých rodin vydíraných. Skupina podle žalobců také lidem půjčovala peníze a násilím vymáhala jejich splacení i s vysokými úroky.

Ministerstvo spravedlnosti už v průběhu soudního sporu o odškodné vyplatilo mužům kolem Zádamského celkem 2,57 milionu korun. Soud jim však nyní přiznal dalších více než osm milionů, přičemž částka kvůli úrokům ještě významně naroste.

Za den nezákonné vazby 500 až 1500

Tři z mužů - Alan Treml, Dušan Oračko a Marek Pruckl - dostanou částku přesahující milion korun. Milanu Zádamskému soud určil dalších 875 000, jeho bratru Petrovi 726 000. I u ostatních mužů s výjimkou jediného dosahují přiznané částky statisícových hodnot.

Soud při stanovení výše jednotlivých částek přihlédl u vazby i u celého trestního stíhání k tomu, jak dlouho trvaly, jaké měly následky v osobní sféře konkrétního obviněného a jaká byla povaha trestní věci. Judikatura stanoví odškodné v rozsahu 500 až 1500 korun za každý den nezákonně strávený ve vazební cele. U odškodnění za trestní stíhání sazba neexistuje, soudy vycházejí z obdobných případů.

Většina z žalobců strávila ve vazbě stovky dní. Například Milan Zádamský tam pobyl 962 dní, celé jeho stíhání trvalo tři roky a jeden měsíc. Soud mu vypočtenou částku ještě zvýšil, protože prokázal, že mu vazba způsobila traumatickou stresovou poruchu a poruchy spánku. Na dalších požadovaných 13 milionů korun však Zádamský nedosáhl.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Babiš se má podle soudu omluvit za své výroky senátorovi Wagenknechtovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun, rozhodl v pátek Okresní soud Praha-západ. Wagenknecht, který byl náměstkem, když Babiš vedl ministerstvo financí, to uvedl na twitteru. Premiér si za svými výroky stojí a plánuje se odvolat, sdělil ČTK v textové zprávě.

Soud vyhověl žalobě na ochranu osobnosti, Babiš je povinen písemnou omluvu zaslat do tří dnů poté, co rozsudek nabude právní moci, uvedl Wagenknecht. Jeho asistentka Karolína Žďárská řekla ČTK, že písemné vyhotovení rozsudku by mělo být k dispozici do dvou týdnů. "Zatím nemáme písemné vyhotovení, takže neznáme argumenty soudu, ale za svými výroky si stojím, budu se odvolávat," reagoval Babiš.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal podle pozdějšího Wagenknechtova vyjádření bez udání důvodu. Wagenknecht se před tím dostal do sporu s tehdejší ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO), když jeho auditorský tým našel chyby v tendru na monitorovací systém evropských fondů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy