reklama
 
 

Lidé mohou podpořit Paměť národa, v prodeji je 50 tisíc vlčích máků, symbolů veteránů

10. 11. 2018 7:51
Nedostižné vzory osobní statečnosti a odvahy. Veselovský vzpomíná na tajná setkání z dětství | Video: Paměť národa |  00:58
V neděli si lidé v Česku i ve světě připomenou Den válečných veteránů. A až do neděle probíhá veřejná sbírka na projekt Paměť národa, který usiluje o to, aby lidé na osudy hrdinů nezapomínali. Lidé si na klopy připínají kvítek vlčího máku, jehož koupí lze přispět na práci badatelů.

Vlčí mák se stal symbolem vyjádření úcty těm, kteří bojovali za svobodu v první a druhé světové válce nebo vojákům působícím v zahraničních misích. Už od pátku a ještě po celý víkend je budou dobrovolníci prodávat v ulicích měst.

"Koupí vlčího máku lidé přispějí Paměti národa na další nahrávání vzpomínek účastníků druhého a třetího odboje," vysvětlují zástupci organizace.

Krom toho lidé až do 11. listopadu najdou v knihovnách, kavárnách, obchodech a firmách zapečetěné pokladničky, kam mohou taktéž na Paměť národa přispívat.

Loni se ke Dni válečných veteránů rozdalo přes třicet tisíc máků a vybralo tři čtvrtě milionu korun. Letos má Paměť národa přichystáno přes 50 tisíc květů.

Den válečných veteránů se tradičně slaví 11. listopadu, tedy v den, kdy v roce 1918 bylo podepsáno příměří na západní frontě. V Praze ho na konci týdne připomenou piety, bohoslužby i veřejná shromáždění. Hlavní akcí bude jako každoročně slavnostní vojenský nástup v neděli na Vítkově.

V neděli večer bude otevřena katedrála na Pražském hradě, kde v podání Filharmonie Hradec Králové zazní Modlitba naděje. Vstup na koncert, který začne v 19 hodin, je zdarma. Na úvod slavnostního večera promluví generál Petr Pavel, arcibiskup Dominik Duka a biskup Václav Malý.

Oběti první světové války připomenou v neděli také od 13:30 zvony a sirény, budou znít dvě minuty 20 sekund.

V Česku žije posledních 440 válečných veteránů z 2. světové války. Z toho z východní fronty jich ještě žije 116 veteránů, ze západní fronty jen 28. Novodobých veteránů je v Česku 14 200.

Den veteránů. Příběh plukovníka Karla Brhela:

Den veteránů. Příběh plukovníka Karla Brhela | Video: Post Bellum |  01:20

autor: Domácí | 10. 11. 2018 7:51

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama