Začíná proces roku s Rittigem a spol. Čelí obžalobě, že tunelovali dopravní podnik

Marek Pokorný Marek Pokorný
16. 10. 2018 5:30
Před soudem stane 17 lidí včetně exředitele dopravního podniku Martina Dvořáka. Žalobce je viní z vysátí nejméně 457 milionů korun.
Ivo Rittig a advokátka Karolina Babáková | Video: Tomáš Cetkovský

Praha - Městský soud v Praze dnes začne projednávat dlouho očekávanou kauzu: nevýhodné obchody pražského dopravního podniku z dob, kdy v jeho čele stál ředitel Martin Dvořák.

Žalobce posílá před soud 17 lidí, kromě Dvořáka je stíhaný například i podnikatel Ivo Rittig. Klade jim za vinu, že z podniku "vysáli" nejméně 457 milionů korun. Část peněz pak končila na účtech offshorových firem, ke kterým měli mít přístup právě Rittig či Dvořák.

Mezi obžalovanými byl původně i bývalý pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS), ten ale letos zemřel. Obžaloba má 257 stran a soudce Petr Hovorka zatím nařídil jednání na 43 dní. 

 "První dva týdny předseda senátu vyhradil na výslechy obžalovaných. Těžko se dá odhadnout, jak dlouho který potrvá. Svědky bude vyslýchat poté," popsala mluvčí soudu Markéta Puci.

Kauze od počátku dominuje údajně předražená zakázka na tisk jízdenek, kdy z každého prodaného kusu šla provize 17 haléřů společnosti Cokeville Assests, za níž podle obžaloby stál Ivo Rittig. Jízdenky tiskla společnost Neograph a dopravní podnik v tomto případě podle obžaloby tratil 97 milionů korun.

"Byly vyvedeny z majetkové podstaty dopravního podniku v důsledku úhrady předražených plnění. Přičemž jen provize pro společnost Cokeville Assets činila nejméně 41 milionů korun," píše v obžalobě státní zástupce Adam Borgula. 

Advokáti od "Šachtovců"

K zakázce na tisk jízdenek se obžalovaní dostali trikem: zatímco do roku 2007 dopravní podnik na tisk jízdenek vždy vyhlásil veřejné výběrové řízení, od srpna 2007 pod vedením Martina Dvořáka nechal dopravní podnik označit jízdenky jako ceninu a zadával zakázku napřímo firmě Neograph, kterou řídil Rittigův známý Jan Janků. Neograph poté z každé vytištěné jízdenky odváděl výše zmíněnou provizi.

Na předražené jízdné jako první v roce 2012 upozornil pořad Reportéři ČT. Na jaře 2014 pak policie pozatýkala hlavní aktéry včetně Rittiga.

U všeho stála advokátní kancelář Šachta a Partners, která zastupovala jak dopravní podnik, tak samotného Dvořáka či všechny další zásadní aktéry případu včetně Cokeville Assets. Klíčovými advokáty jsou David Michal a Karolína Babáková, kteří patří mezi hlavní obžalované.

Policejní odposlechy v hotelu Ventana, který patřil Rittigovi, navíc zaznamenaly, jak se na zakázkách v dopravním podniku domlouvali Rittigovi advokáti například s ředitelem tiskárny Neograph Janem Janků.

I prodej kupónů či SMS jízdenky

Předražený tisk jízdenek je však jen část toho, co žalobce klade skupině za vinu. Na největší sumu si měla přijít tím, že dopravní podnik pod Dvořákovou taktovkou vypověděl dosavadní smlouvu na prodej jízdenek a kupónů a uzavřel novou s firmou Cross Point. Té ovšem dopravní podnik platil více než dvojnásobek toho co dříve. Státní zástupce v tomto případě škodu vyčíslil na 321 milionů korun.

O dalších 40 milionů korun pak přišel podle obžaloby dopravní podnik tím, že uzavřel nevýhodnou smlouvu na SMS jízdenky. Podmíněním zakázky na SMS jízdenky využitím elektronické m-peněženky totiž tuto zakázku dopravní podnik "přihrál" firmě Crowsnest.

Smlouvy byly navíc napsané tak, že se je dopravnímu podniku dlouho nedařilo vypovědět.

Jak zastřít původ peněz

Státní zástupce v žalobě také popisuje řetězec zahraničních offshorových firem a složitou konstrukci vzájemných smluv, které měly za účel jediné - zastřít původ peněz. Část sumy vyvedené z dopravního podniku skončila u firmy, jejímž beneficientem byl Martin Dvořák, další část pak například sloužila na nákup vily na Madeiře, která byla napsána na Dvořákovu matku Marii Novákovou.

Jedním z klíčových svědků je účetní firmy Peskim Jaroslav Kubiska. Ten se rozhodl s policií spolupracovat a popsal i mechanismus, jak se praly špinavé peníze.

Kubiska potvrdil například to, že koncovými vlastníky, respektive beneficienty firem, které stály za společností Cross Point, byli prostřednictvím řetězce offshorových firem Rittig a Dvořák. A ač všechny zahraniční firmy měly formálně své ředitele, byly řízeny advokáty Karolínou Babákovou a Davidem Michalem.

Válka o tiskárny

S případem nepřímo souvisí válka o ovládnutí papíren Neograph, které vlastnili otec a syn Sittové. Ti jsou jedněmi ze svědků proti Rittigovi a spol. Policie Vladimíra Sittu mladšího i staršího obvinila, že svoje papírny tunelovali a oba skončili před soudem - obžalobu podala státní zástupkyně Dagmar Máchová.

Skupina kolem Rittiga vzápětí papírny ovládla. Napomohla tomu i Máchová, která Sittovým zablokovala hlasovací práva na valné hromadě. O platnost valných hromad nyní rozhoduje soud.

Sittovi přitom tunelování firmy, kterou sami založili, od počátku odmítali. A tvrdí, že obvinění a následné stíhání bylo mstou za to, že na policii před pěti lety oznámili, že jejich společník z rodinné papírny Neograph Jan Janků přes firmu tuneluje pražský dopravní podnik a je napojen na Ivo Rittiga.

A daly jim zapravdu i soudy. Sittu staršího osvobodily již dříve, minulý týden pak zprostil Vrchní soud v Praze obžaloby i Sittu mladšího. 

Vrchní soud současně přisvědčil námitkám Sitty, že Máchová a vyšetřovatel případu Jiří Nevtípil byli podjatí. "Existuje objektivní obava, že poměr těchto dvou osob k trestnímu řízení mohl být založen na jejich přímém zájmu na výsledku řízení," podotkla předsedkyně senátu Kateřina Jonáková a připomněla i hovory v hotelu Ventana, kde se mluvilo o tom, jak "zmastit" Sittovy.

"Těžko lze obhájit zdání objektivnosti a nestrannosti státní zástupkyně, která je stíhána de facto pro prodej informací z jiných trestních spisů," uvedla soudkyně v narážce na tzv. kauzu Bereta, tedy vyšetřování úniků citlivých policejních informací. Podle soudu existuje podezření, že Máchová "byla materiálním způsobem napojena" na některé osoby vážící se k Neographu. Policistu Nevtípila pak lidé kolem Rittiga familiárně zmiňovali v odposleších jako "Nevťu" a hovořili o jeho úkolování a uplácení, doplnila soudkyně.

 

Právě se děje

Další zprávy