Začíná očkování dětí. Bez něho by mohla vzniknout dětská mutace viru, varuje odborník

Michaela Endrštová Michaela Endrštová, Petr Spáčil
1. 7. 2021 5:30
Děti starší dvanácti let se již mohou registrovat k očkování. To, že se mohou vakcinovat už i děti a mladiství, má podle odborníků řadu výhod, jako je zamezení těžkého průběhu nemoci u dětí a přenášení viru na rizikovou část populace nebo zvýšení kolektivní imunity. Ministerstvo zdravotnictví navíc chystá pro očkované děti řadu výhod. Vyhnou se například testování ve školách.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: iStock

Registrovat k očkování se od půlnoci ze středy na čtvrtek mohou už i děti starší dvanácti let. Do očkovacího centra musí vyrazit za doprovodu rodičů a na místě bude přítomen pediatr. Všechny děti a mladiství dostanou injekci od Pfizeru. To je jediné očkování, které zatím Evropská léková agentura schválila pro tuto věkovou skupinu. Předpokládá se, že brzy k němu přibude i Moderna.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) pokládá očkování dětí za důležité. "Dětské kolektivy mohou být rizikem pro šíření choroby a její případné přenesení do rodin," říká. A plánuje, že očkované děti budou mít výhody, což by i mohlo motivovat víc rodičů nechat své děti vakcinovat.

Děti, které za sebou budou mít kompletní očkování, se například nebudou muset testovat ve školách. "Kromě toho, že se tyto děti již nebudou muset testovat, hledáme a diskutujeme další cesty, jak je motivovat k očkování," říká Vojtěch. 

Ačkoliv jsou děti skupinou obyvatel, která má nejmenší riziko těžkého průběhu onemocnění a úmrtí na covid, má jejich očkování podle odborníků význam. "Největší výhodou je, že nebudou nemocné. Sníží se riziko, že onemocní, že budou vážně nemocné nebo že zemřou. Ačkoliv to riziko je mnohem nižší než u dospělých, stále není nulové," říká pediatr a člen České vakcinologické společnosti Daniel Dražan.

Dětí od 12 do 17 let je podle Dražana v Česku kolem 500 tisíc a jejich očkování pomůže zvýšit kolektivní imunitu a zpomalí šíření viru. "Děti tak nebudou šířit infekci mezi sebou ani na více rizikové lidi, jako jsou jejich rodiče či učitelé. Také už díky tomu nebudeme muset zavírat školy," vypočítává Dražan výhody očkování dětí a připomíná, že dětem ve vzácných případech hrozí po prodělání covidu i vážné zdravotní potíže.

Odborník: Děti se nemusí očkovat tak rychle jako dospělí

Předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek navíc upozorňuje, že proočkovanost dospělých stoupá a virus bude hledat možnosti, kde by mohl dále cirkulovat v populaci. "Bude se mu dařit tam, kde nebude dostatečné proočkování, takže by mohl začít výrazněji působit na děti. Může klidně vzniknout i nová mutace, která se přizpůsobí dětem," varuje Chlíbek. 

A jako příklad uvádí Velkou Británii, kde už je proočkovaná většina dospělé populace a kde se rychle šíří takzvaná delta mutace. "Je tam poměrně dost nakažených školních dětí a to se nedá vyloučit ani v České republice, kde delta mutace také nejspíš převládne," říká Chlíbek.

Údaje Ústavu zdravotnických informací a statistiky už nyní ukazují, že mezi dětmi je v porovnání s jinými věkovými skupinami více nakažených. Momentálně nejhůře jsou na tom mladiství mezi 16 a 19 lety, mezi kterými se za poslední týden infikovalo 22,5 člověka na 100 tisíc lidí z této věkové skupiny, pak následují třicátníci (17,9 nakaženého na 100 tisíc lidí) a pak právě děti od 12 do 15 let, mezi nimiž je 12,3 nakaženého na 100 tisíc dětí. U seniorů nad 65 let, kde je vysoká proočkovanost, je to pouze 1,5 nakaženého na 100 tisíc seniorů. 

Světová zdravotnická organizace (WHO) však upozorňuje, že potřebuje víc dat, aby mohla doporučit plošné očkování dětí. A jelikož děti a mladiství mívají oproti dospělým mírnější průběh nemoci, není podle WHO zatím jejich očkování prioritou, pokud tedy nespadají do rizikových skupin.

S tím souhlasí i Chlíbek. "Dospělé jsme očkovali plošně co nejrychleji hlavně proto, abychom snížili zátěž nemocnic a počet úmrtí. U dětí toto nehrozí, proto to nemusí být tak masivní, plošná akce, spíš bych zvážil individuální přínos," říká Chlíbek. 

Doporučuje proto, aby se nejdříve očkovaly děti, které to potřebují, protože jim například kvůli zdravotnímu stavu hrozí těžký průběh covidu nebo žijí v domácnosti se seniorem či zdravotně handicapovaným člověkem. Časem podle něj přibude víc dat, která potvrdí bezpečnost vakcíny na větším vzorku dětí, a odborníci tak budou moct očkování dětí plošně doporučit.

"Je jasné, že benefit očkování u dětí spadajících do rizikové skupiny převažuje nad případnými riziky nemoci. A jakmile bude k dispozici více údajů, pak věřím, že nebude problém to doporučit všem dětem," dodává Chlíbek. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Některé britské čerpací stanice přerušily provoz. Nemá jim kdo dovézt palivo

V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty. Ty na ně kvůli chybějícím řidičům nákladních aut nemá kdo dovézt, v rafinériích je přitom benzinu i nafty dost. Ministr dopravy Grant Shapps dnes vyzval motoristy, aby se nesnažili natankovat si do zásoby, informovala veřejnoprávní BBC na svých internetových stránkách.

Agentura Reuters napsala, že u některých čerpacích stanic v Londýně a jihoanglickém hrabství Kent se dnes tvořily fronty aut. Asociace prodejců pohonných hmot doporučila motoristům, aby měli v nádrži tolik paliva, aby jim vystačilo na cestu k záložní stanici pro "vzácný" případ, že na první nebude k dostání.

V některých britských médiích se objevily informace, že britská vláda v situaci, kdy v zemi chybí až 100.000 řidičů nákladních aut, uvažuje o nasazení vojáků. "Pokud by to pomohlo, povoláme je," řekl Shapps BBC. Dodal ale, že není jasné například to, zda vojáci mohou řídit vozidla s civilní registrací.

Už měsíce zástupci supermarketů a zemědělců upozorňují, že vzhledem k nedostatku řidičů jsou narušené dopravní řetězce, kvůli čemuž mají problémy dostat zboží na pulty obchodů.

V televizi Sky Shapps řekl, že nedostatek řidičů je celosvětový problém kvůli tomu, že během pandemie covidu-19 se nekonaly zkoušky pro nové šoféry. Británie podle něho proto počet zkoušek zdvojnásobuje. Těm současným je v průměru 55 let a stěžují si na špatné pracovní podmínky i platy.

Řidičů je v Británii nedostatek ale i kvůli brexitu, po němž je pro pracovníky z jiných evropských zemí těžší získat pracovní povolení. Asociace silniční nákladní dopravy (RHA) vyzvala vládu, aby v blízké době tato pravidla zmírnila. K tomu Shapps řekl, že nechce, aby britské řidiče vytlačili jejich kolegové ze zemí Evropské unie, kteří mají nižší nároky na mzdy.

Rod McKenzie z RHA podle BBC řekl, že více řidičů profesi opouští, než do ní přichází. "Je to takhle jednoduché: všechno, co v Británii máme, se dováží nákladními auty. Takže pokud je nedostatek řidičů, je nevyhnutelné, že všechny věci, které chceme, nedostaneme, kdy chceme," řekl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

San Marino bude v nedělním referendu rozhodovat o legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina budou v neděli hlasovat v referendu o tom, zda chtějí povolit interrupce během prvních 12 týdnů těhotenství. Návrh dále žádá, aby úřady legalizovaly umělé přerušení těhotenství i po tomto období, pokud je ohrožen život či psychické zdraví ženy kvůli anomáliím nebo vývojovým vadám plodu, napsala dnes agentura AP. San Marino je jedním z posledních států v Evropě, které potraty zcela zakazují.

Zákaz interrupcí v San Marinu platí už od roku 1865. Tamní ženy proto cestují kvůli tomuto zákroku do Itálie, která maličký stát obklopuje ze všech stran, a kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální, píše AP.

Zastánci změny zákona proto upozorňují, že tato situace představuje finanční zátěž pro ženy, které interrupce podstupují. Kritici zákazu potratů rovněž tvrdí, že je trestem pro ženy, které byly znásilněny. "Pokud nechcete, aby se vědělo, že nemáte v úmyslu pokračovat v těhotenství, je mnohem méně pravděpodobné, že se obrátíte na policii a nahlásíte znásilnění," upozorňuje Joanna Nellesová z Rady Evropy, kde šéfuje oddělení, jež monitoruje dodržování Istanbulské úmluvy o potírání násilí na ženách a domácího násilí.

Antonella Mularoniová, která je pro zachování zákazu, podle agentury AP argumentuje tím, že ženy a dívky v San Marinu mohou dostat v lékárnách bezplatně antikoncepci včetně přípravku, jenž se používá po pohlavním styku.

Úřady San Marina, kde žije na 33 000 lidí, podle AP k referendu přistoupily poté, co k němu vyzvalo zhruba 3000 obyvatel v petici. Přičemž většina z nich byly ženy. Žádné průzkumy veřejného mínění však nejsou před hlasováním k dispozici. Pokud zvítězí zastánci změny restriktivního zákona, parlament San Marina bude nucen potraty legalizovat, poznamenala AP.

Mezi další malé země v Evropě, kde jsou interrupce zakázány, patří Malta, Andorra nebo britský Gibraltar. Některé z nich změnu zákonů zvažují. Například na Maltě, kde za potrat hrozí až tři roky vězení, letos jeden z poslanců předložil návrh zákona, který by tuto směrnici změnil. Podle maltských úřadů se nicméně trest uplatňuje jen zřídka a poslední známý rozsudek vězení kvůli potratu padl v 80. letech minulého století, píše AP.

Obyvatelé britského zámořského území Gibraltaru pak letos v červnu schválili zmírnění tamního zákona zakazujícího potraty. Odsouhlasili mimo jiné, aby byly interrupce možné do 12 týdne těhotenství v případě ohrožení fyzického nebo duševního zdraví ženy, či v případě, že bude poškození plodu neslučitelné s jeho životem. Interrupce má být také možná v případě početí při znásilnění nebo incestu.

Další zprávy