Začíná duhový festival sexuálních menšin Prague Pride. Letošním tématem je coming out

ČTK ČTK
2. 8. 2021 11:41
Vyvěšením duhové vlajky na pražské Nové radnici vedení města a organizátoři akce zahájili festival Prague Pride. Ten má za cíl mimo jiné přiblížit život leseb, gayů, bisexuálů a translidí (LGBT+). Jedenáctý ročník přehlídky nabídne 135 kulturních, zábavních a vzdělávacích akcí se společným tématem coming out. Tradiční průvod Prahou se kvůli covidu-19 letos nekoná.
Foto: Shutterstock

"Festival Prague Pride je tu pro každého. Věřím, že náš bohatý program osloví jak návštěvníky z řad LGBT+ lidí, tak i široké veřejnosti. Od pondělí do neděle si na své mohou přijít jak milovníci a milovnice umění, tak lidé, kteří se chtějí vzdělávat nebo prostě jen bavit," uvedl ředitel festivalu Tom Bílý.

Lidé mohou plánované koncerty, vystoupení, výstavy, vernisáže queer umění, kino, pikniky a debaty navštívit ve festivalové vesničce na Střeleckém ostrově, na nádvoří Kasáren Karlín a v prostorách organizace Život 90 v ulici Karolíny Světlé. Většina akcí je zdarma nebo za dobrovolný příspěvek.

Zájemci se mohou těšit rovněž na on-line vysílání. Přes internet bude možné zhlédnout například besedu s neslyšícími zástupci LGBT komunity na téma coming out nebo debatu o dopadech covidového roku na duševní zdraví členů queer komunity.

Coming out, tedy odhalení své menšinové sexuální orientace a genderové identity jiným lidem, je podle Bílého pro LGBT+ lidi "téma neustále přítomné". Podle organizátorů akce se ke své menšinové sexuální orientaci v Česku otevřeně hlásí asi 18 procent LGBT+ lidí. V rámci letošního ročníku festivalu se proto podle jeho ředitele "bude o coming outu hovořit".

Cílem je zprostředkovat většinové společnosti osobní zkušenosti pozvaných hostů se svěřením se svým blízkým nebo oznámením veřejnosti a osoby s menšinovou orientací k případnému coming outu inspirovat. Probírat se budou rovněž specifika coming outu například u seniorů, lidí žijících s HIV nebo u Romů.

Duha se objeví na tramvajích i rozhledně

Praha podpořila festival 650 000 korunami. Peníze jsou podle primátora Zdeňka Hřiba určené na kulturně-osvětové akce. "Podporou tohoto festivalu Praha ukazuje nejenom to, že jsme tolerantní k odlišnostem a že respektujeme lidi takové, jací jsou, ale v širším smyslu tím ukazujeme i na univerzalitu lidských práv," řekl primátor. Zmínil rovněž to, že v minulých letech se Praze podpora festivalu ekonomicky vrátila díky vyššímu počtu turistů ve městě, kteří na akci přijeli z jiných českých měst a obcí nebo ze zahraničí.

Radní hlavního města Hana Třeštíková (Praha sobě) dodala, že na Prague Pride upozorní letos město i dalšími formami. V pondělí se Pražané a návštěvníci metropole mohou setkat s tramvají číslo 17, která je ozdobená duhovými vlajkami. Barvami duhy bude v pondělí nasvícená také Petřínská rozhledna. U budovy magistrátu je nově umístěný také duhový přechod.

Festival s průvodem se konal poprvé v srpnu 2011. Tehdy vyvolal bouřlivé protesty konzervativců. Podle nich byla přehlídka obscénní a nevkusně vnucovala ideologii "homosexualismu". Pojem použil tehdejší prezident Václav Klaus, podle něhož bylo nutné proti tomuto jevu bojovat. V dalších letech protestní akce postupně slábly.

Podle pořadatelů návštěvníků festivalu Prague Pride každoročně přibývalo do roku 2018, kdy jich dorazilo 92 000. V roce 2019 jich bylo 75 000, tedy zhruba tolik jako v roce 2015. Loni byl program výrazně ovlivněný pandemií covidu-19. Počet míst na akcích byl omezený, dění se přenášelo živě prostřednictvím internetových vysílání. Neuskutečnil se tradiční duhový průvod, nahradila ho ale plavba lodí po Vltavě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

před 1 hodinou

Čeští inline hokejisté získali na MS sedmé zlato, rozdrtili ve finále Kanadu 7:0

Čeští inline hokejisté získali na mistrovství světa organizace FIRS v italském Roccarasu sedmé zlato v historii. Ve finále rozdrtili svěřenci trenéra Martina Mecery 7:0 Kanadu a navázali na triumfy z let 2007, 2011, 2013, 2015, 2016 a 2018.

Češi, kteří byli na minulém světovém šampionátu v Barceloně v roce 2019 druzí, získali 16. medaili za sebou a na 26. šampionátu 22. cenný kov. Druzí byli šestkrát a třetí devětkrát.

Do vedení se dostali Mecerův tým v čase 9:05 díky brance Patrika Šebka, v 15. minutě zvýšil Jakub Bernad. Po 51 sekundách druhého poločasu se prosadil Marek Loskot a v posledních sedmi minutách zápasu si Češi ještě s chutí zastříleli. Nejdříve využil přesilovku Loskot, potom se zapsali podruhé v utkání mezi střelce také Bernad s Šebkem a 64 sekund před koncem dovršil debakl Kanady Lukáš Novák. Gólman Daniel Brabec udržel čisté konto.

Zdroj: ČTK
Další zprávy