Žáci budou mít povinně dopravní výchovu. Má je ochránit

Domácí ČTK Domácí, ČTK
4. 9. 2012 17:16
Zhruba třetinu všech obětí nehod v EU totiž tvoří lidé ve věku od 15 do 30 let
Pracovní sešit BESIPu s dopravní tematikou.
Pracovní sešit BESIPu s dopravní tematikou. | Foto: BESIP

Praha - Základní školy budou muset v příštím školním roce začlenit do svých osnov dopravní výchovu. Tato povinnost jim vyplývá z revize rámcového vzdělávacího programu, která bude platit od 1. září 2013. Novinářům to v úterý oznámila Blanka Sunkovská z oddělení BESIP.

"Znamená to, že si školy musí zapracovat dopravní výchovu do svých školských vzdělávacích programů a budou dopravní výchovu muset učit," uvedla. Forma výuky stanovená není, určené je však penzum znalostí, které se děti musí v daném období naučit.

Žáci se budou na úrovni 1. a 2. třídy učit správné návyky chodce, od 3. třídy pak bude kladen důraz na osvojení si cyklistických návyků či správného chování v hromadné dopravě. "Samozřejmě se vzrůstajícím věkem jsou vzrůstající i nároky na znalosti dětí," podotkla Sunkovská. Pomáhat jim při výuce budou i dopravní hřiště. Těch je po celé republice zhruba 160, dalších 15 je mobilních.

Žáci se mají naučit i ohleduplnosti a toleranci

Základním smyslem začlenění dopravní výchovy do osnov 1. stupně základní školy je podle BESIP zajistit pro žáky příležitost získat vědomosti, dovednosti a návyky v oblasti bezpečného a ohleduplného chování v silničním provozu, dále i získání úcty ke zdraví, výchova k toleranci a ohleduplnosti k ostatním.

"Dopravní výchova by měla mít kladný dopad na celoživotní učení dětí a vést následně ke snížení nehodovosti a rizikových situací v silničním provozu," věří BESIP.

Kdy bude dopravní výchova zavedena také na střední školy, však prý zatím jasné není. Přitom právě působení na začínající a mladé řidiče by mohlo být podle šéfa oddělení BESIP Romana Budského jednou z cest, jak snížit poměrně vysoké procento mladých lidí v počtu usmrcených na silnicích.

Přestože podíl mladých lidí na tragické statistice v poslední době klesá, zhruba 30 procent všech obětí nehod v EU jsou lidé ve věku od 15 do 30 let. "Mladí řidiči po získání oprávnění experimentují, za co všechno nebudou potrestáni," podotkla k tomu dopravní psycholožka Vlasta Rehnová.

BESIP proto na podzim připravil několik akcí zaměřených především na mladé řidiče. Budou mezi ně patřit například různé moderované besedy se začínajícími řidiči či další představení určená především pro mladé motorkáře.

 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy