Záchranka se hádá s ministerstvem. Kvůli porodnicím

Porodnice jsou přeplněné, záchranka v Praze prý nestíhá

Praha - Spor mezi ředitelem pražské záchranky a ministerstvem zdravotnictví se dále vyostřuje.

Šéf záchranky Zdeněk Schwarz tvrdí, že ministerstvo nic nedělá s nedostatkem míst v pražských porodnicích. Situace už je podle něj kritická.

Podle ministerstva však Schwarz pouze zneuživá citlivou problematiku záchranné služby v rámci vnitrostranického střetu před blížícím se kongresem ODS. O řešení problému pražských matek mu nejde.

Baby-boom plní porodní sály

Podle mluvčí pražské záchranky Jiřiny Ernestové ovládl Česko porodní boom. Pražské porodnice podle ní hlásí stop-stav a dávají dispečinku doporučení, která z porodnic v nejbližším okolí Prahy rodičky přijímá.

Převážení budoucích matek na porodnická oddělení je ale pro záchranáře komplikované. Navíc záchrance plyne ze zákona povinnost dopravit rodičku do toho zařízení, které je nejblíž. Přepravovat ženy mimo město je podle ní nepřijatelné.

Pokud porodnice nemá volné lůžko a nemůže ženu přijmout, je podle Ernestové na lékařích, aby ji od záchranářů převzali a pak ji nechali sanitním vozem dané nemocnice převézt do porodnice mimo Prahu.

Podle Ernestové by tuto situaci mělo řešit ministerstvo zdravotnictví.

Ministerstvo: žádný problém nenastal

Ministerstvo zdravotnictví ale žádný problém nevidí.

Podle mluvčího Tomáše Cikrta se na tom, jak přesně v těchto případech postupovat, dohodli zástupci nemocnic a záchranky před pár dny. "Není pravda, že by nemocnice odmítaly tyto rodičky přijímat nebo se o ně nedokázaly postarat," řekl Cikrt.

Dodal, že ministerstvu si žádná žena nestěžovala. Ministerstvo má podle něj navíc od ředitelů přímo řízených fakultních nemocnic zcela jiné informace, než uvádí záchranka.

Pokud porod začne, ženu neodmítneme, ujišťují nemocnice

Hlavní pražské porodnice shodně hlásí: jsme přeplněné. Akutní rodičky ale všechny vždy přijmou. Shodly se na tom všechny oslovené nemocnice.

Lékaři sice bojují s "přetlakem" porodů, a někde se dokonce matky zapisují k porodu dopředu, pokud ale rodička potřebuje okamžitou pomoc, nemocnice ji neodmítne.

"Akutní rodičky přijímáme okamžitě," řekla například mluvčí Fakultní nemocnice Motol Eva Jurinová. Pokud by nemocnice neměla volná lůžka v porodní části, lékaři by podle ní ženu přemístili na gynekologii.

"V žádném případě akutní případy neodmítáme," uvedla i mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice Petra Pekařová.

Počet porodů v Česku roste už od roku 2001. Miminka si začali pořizovat lidé narození v sedmdesátých letech, tedy silné ročníky.

K registracím porodů ale zatím přistoupily jen někeré pražské porodnice.

 

Právě se děje

Další zprávy