Záchranka musela kvůli náledí povolat další lékaře

Přichází další varování: i dnes v noci budou silnice namrzat
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

* V Beskydech vaje vítr o sílu orkánu * Do hor ale jinak dorazila obleva * Ledové nebezpečí bude hrozit i na Štědrý den

Praha - Náledí a mrznoucí déšť zasáhly Česko. Po ranních komplikacích především ve středních Čechách, kde nevyjely některé linkové autobusy, sice přes den slunce a vyšší teploty uklidnily situaci, ale teď už je vše opět jinak.

Meteorologové i silničáři společně varují před další ledovou nocí, na jejímž konci by - pokud nebudou lidé opatrní - mohl být nepříjemný Štědrý den.

Den před ním ošetřila záchranná služba jen v Praze téměř sto lidí. Někteří z nich si přivodili i mnohočetné zlomeniny.

Kvůli výraznému nárůstu práce musela ráno záchranná služba povolat záložní tým lékařů.

Problém mají starší lidé

Nejčastěji si lidé pádem poranili ruce, nohy, páteř a hlavu, oběťmi jsou především starší lidé, kteří mají horší stabilitu. Asi osm z nich si zlomilo nohu v krčku. "Postihuje to ale celé věkové spektrum," řekla mluvčí Záchranné služby v Praze Jiřina Ernestová.

Její kolegyně ze středních Čech Tereza Janečková přidala další dvacítku zraněných.

Zatímco důležité vozovky stihli silničáři ošetřit proti námraze ještě v noci, chodníky zůstaly ráno kluzké. Lidé proto chodili často po silnicích. Stejná situace se může opakovat i v noci na Štědrý den.

Namrzající déšť na chodnících přiblížil záchranou službu k rekordním číslům. Sanitky musely jen dopoledne vyjet celkem na 220 výjezdů. Obvyklá porce za celý den bývá 250, maximálně 300 případů.

Déšť s ledovkou a námrazu hlásí i další kraje České republiky: hlavně Liberecko a jih Čech.

Na zledovatělé silnici v Liberci havaroval časně ráno osobní automobil, další havárie jsou hlášeny z Mimoně a Chotovic na Českolipsku a také z Jablonce nad Nisou. Nehody se ale většinou obešly bez zranění.

Déšť, sníh a mlha

Nejpřijatelnější stav byl paradoxně na Vysočině. Silnice zde byly sjízdné, na většině území kraje však řidičům komplikuje jízdu mlha. Dálnice a silnice první třídy jsou holé a mokré, na ostatních silnicích hlavně ve vyšších polohách většinou leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem.

Na silnicích v Pardubickém kraji se od vyšších poloh vyskytuje rozbředlý sníh. Na Lanškrounsku se mohou tvořit sněhové jazyky. Před náledím varují také silničáři na Orlickoústecku.

Horské silnice v Královéhradeckém kraji pokrývá vrstva ujetého sněhu do tří centimetrů, na cestách v nižších polohách místy zůstávají zbytky rozbředlého sněhu. Všechny komunikace jsou se zvýšenou opatrností sjízdné.

V Královéhradeckém kraji je zataženo, prší či mrholí a teploty vystoupaly několik stupňů nad bod mrazu. Podle meteorologů by dnes mělo být zataženo s deštěm, který může být míst mrznoucí. Nejvyšší denní teploty vystoupají až na šest stupňů Celsia nad bodem mrazu.

Na dálnicích opatrně

Dálnice D5 a D8 jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, viditelnost tam zhoršují přeháňky a mrznoucí déšť, informují dispečinky krajské správy a údržby silnic.

Namrzající vozovka může zaskočit řidiče i na rychlostních silnicích R6 a R7, ledovka se tvoří také na silnicích nižších tříd na Mělnicku, Kladensku a Berounsku. Doprava ve východní části kraje je naproti tomu většinou bez omezení.

Silnice v Praze jsou sjízdné, hlavní tahy silničáři upravili už v noci, aby předešli vytváření ledovky. ČTK to dnes řekl mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek.

Pozor na chemicky neošetřený sníh

Dopravu ve Zlínském kraji místy komplikuje snížená viditelnost, kterou způsobuje déšť a silný vítr. Na silnicích druhých a třetích tříd v horských oblastech leží zajetá vrstva sněhu od dvou do tří centimetrů.

Velkou opatrnost radí silničáři také řidičům na silnicích v Karlovarském kraji. Sníh zde zůstává v místech, kde se běžně chemicky silnice neošetřují, a vzniká ledovka. Nebezpečná kombinace promrzlých vozovek a oteplení by měla trvat až do čtvrtka. Obdobná situace je i v Olomouckém kraji.

Silnice v Ústeckém kraji jsou sjízdné, ale silničáři na celém území regionu řidičům doporučují zvýšenou opatrnost. V některých místech regionu sněží, místy se silničáři potýkají s ledovkou. Žádnou silnici ale uzavřít nemuseli, hlášenou nemají ani žádnou hromadnou nehodu způsobenou náledím.

 

Právě se děje

Další zprávy