Zachráníte zvíře? Hrozí vám pokuta, tvrdí ochranáři

Pavel Baroch
16. 3. 2008 12:30
Zmatek nastal kvůli ochraně lišek před norníky
I tento kalous ušatý potřeboval pomoc
I tento kalous ušatý potřeboval pomoc | Foto: Pavel Baroch, Aktuálně.cz

Praha - Pokud najdete poraněné zvíře a ponesete ho do záchranné stanice, hrozí vám podle Českého svazu ochránců přírody pokuta. Totéž platí pro zaměstnance stanice, jejichž síť po celé republice provozuje právě Český svaz ochránců přírody.

Ministerstvo životního prostředí totiž zrušilo jednu pasáž své vyhlášky, podle níž bylo možné držet poraněné zvláště chráněné živočichy po dobu, než se je podaří ošetřit.

"Znamená to například, že najdu-li čápa se zlomenou nohou či krahujce s otřesem mozku po nárazu do skleněné stěny, musím je nechat ležet na místě a nesmím se jich ujmout. Pokud bych jim pomohl, poruším zákon," řekl Petr Stýblo, ředitel Českého svazu ochránců přírody, který provozuje síť stanic pro poraněná zvířata.

Za zmatek může liška, živá návnada pro psy

Foto: Wikipedia.org

Ministerstvo životního prostředí sice uznalo, že část příslušné vyhlášky zrušilo, ale pokuta podle něj nikomu nehrozí. "Pomoc se netrestá," konstatoval mluvčí Jakub Kašpar. Vysvětlil, že zrušená formulace ve vyhlášce neodpovídala českým ani evropským zákonům.

Záchranu poraněných zvířat měla nově upravovat novela zákona na ochranu zvířat proti týrání. Jenže celý zákon nakonec skončil pod stolem poté, co ho Václav Klaus odmítl podepsat.

Prezidentovi se nelíbilo, že někteří poslanci chtěli znovu prosadit, aby se při cvičení norování mohl pes zakousnout do živé návnady - lišky. Sněmovna pak Klausovo veto už nepřehlasovala.

Kašpar uvedl, že příslušná ministerská sekce už připravila odborné podklady, aby úřad vydal svůj výklad zákona, podle něhož nebude záchrana poraněných živočichů přestupkem. Ministerstvo zároveň začalo pracovat na nové vyhlášce, která jednoznačně vymezí nejenom "první pomoc" poraněnému zvířeti, ale i následnou péči o něj.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Jde nám o dobrou pověst

I to však podle Českého svazu ochránců přírody nebrání České inspekci životního prostředí, aby zachráncům poraněných zvířat udělila pokutu.

"Výklad není závazný a inspekce se jím nemusí řídit," tvrdí Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody. Dodal, že ani případné zrušení pokuty ministerstvem životního prostředí, k němuž směřují v takových případech odvolání, by pro záchranné stanice nebylo dobré.

"Mohli bychom přijít o naši dobrou pověst," řekl Aktuálně.cz Stýblo. Mluvčí ministerstva Jakub Kašpar ubezpečuje, že se nikdo, kdo zachrání zvíře, nemusí pokuty obávat.

"Výklad zákona bude po oficiálním vydání závazný pro všechny orgány ochrany přírody včetně České inspekce životního prostředí," tvrdí Kašpar.

Uvedl, že ministerstvo chce co nejdříve vydat i novou vyhlášku. "Aby období této právní nejistoty trvalo nejkratší možnou dobu," dodal Kašpar. Vyhláška by podle něj měla být hotova ještě dříve, než se nový návrh zákona na ochranu zvířat proti týrání znovu dostane do sněmovny.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy