Zachráníte zvíře? Hrozí vám pokuta, tvrdí ochranáři

Pavel Baroch
16. 3. 2008 12:30
Zmatek nastal kvůli ochraně lišek před norníky
I tento kalous ušatý potřeboval pomoc
I tento kalous ušatý potřeboval pomoc | Foto: Pavel Baroch, Aktuálně.cz

Praha - Pokud najdete poraněné zvíře a ponesete ho do záchranné stanice, hrozí vám podle Českého svazu ochránců přírody pokuta. Totéž platí pro zaměstnance stanice, jejichž síť po celé republice provozuje právě Český svaz ochránců přírody.

Ministerstvo životního prostředí totiž zrušilo jednu pasáž své vyhlášky, podle níž bylo možné držet poraněné zvláště chráněné živočichy po dobu, než se je podaří ošetřit.

"Znamená to například, že najdu-li čápa se zlomenou nohou či krahujce s otřesem mozku po nárazu do skleněné stěny, musím je nechat ležet na místě a nesmím se jich ujmout. Pokud bych jim pomohl, poruším zákon," řekl Petr Stýblo, ředitel Českého svazu ochránců přírody, který provozuje síť stanic pro poraněná zvířata.

Za zmatek může liška, živá návnada pro psy

Foto: Wikipedia.org

Ministerstvo životního prostředí sice uznalo, že část příslušné vyhlášky zrušilo, ale pokuta podle něj nikomu nehrozí. "Pomoc se netrestá," konstatoval mluvčí Jakub Kašpar. Vysvětlil, že zrušená formulace ve vyhlášce neodpovídala českým ani evropským zákonům.

Záchranu poraněných zvířat měla nově upravovat novela zákona na ochranu zvířat proti týrání. Jenže celý zákon nakonec skončil pod stolem poté, co ho Václav Klaus odmítl podepsat.

Prezidentovi se nelíbilo, že někteří poslanci chtěli znovu prosadit, aby se při cvičení norování mohl pes zakousnout do živé návnady - lišky. Sněmovna pak Klausovo veto už nepřehlasovala.

Kašpar uvedl, že příslušná ministerská sekce už připravila odborné podklady, aby úřad vydal svůj výklad zákona, podle něhož nebude záchrana poraněných živočichů přestupkem. Ministerstvo zároveň začalo pracovat na nové vyhlášce, která jednoznačně vymezí nejenom "první pomoc" poraněnému zvířeti, ale i následnou péči o něj.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Jde nám o dobrou pověst

I to však podle Českého svazu ochránců přírody nebrání České inspekci životního prostředí, aby zachráncům poraněných zvířat udělila pokutu.

"Výklad není závazný a inspekce se jím nemusí řídit," tvrdí Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody. Dodal, že ani případné zrušení pokuty ministerstvem životního prostředí, k němuž směřují v takových případech odvolání, by pro záchranné stanice nebylo dobré.

"Mohli bychom přijít o naši dobrou pověst," řekl Aktuálně.cz Stýblo. Mluvčí ministerstva Jakub Kašpar ubezpečuje, že se nikdo, kdo zachrání zvíře, nemusí pokuty obávat.

"Výklad zákona bude po oficiálním vydání závazný pro všechny orgány ochrany přírody včetně České inspekce životního prostředí," tvrdí Kašpar.

Uvedl, že ministerstvo chce co nejdříve vydat i novou vyhlášku. "Aby období této právní nejistoty trvalo nejkratší možnou dobu," dodal Kašpar. Vyhláška by podle něj měla být hotova ještě dříve, než se nový návrh zákona na ochranu zvířat proti týrání znovu dostane do sněmovny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy