Záchranářský kříž dostali od Zemana veslařka a námořník, vytáhli loni tonoucí keškaře

ČTK ČTK
22. 5. 2019 16:00
Na Pražském hradě získali ocenění profesionálové i laici, kteří často za dramatických okolností pomohli k záchraně lidských životů. Z rukou prezidenta Miloše Zemana převzali Zlatý záchranářský kříž i trenérka veslařů Martina Součková a bývalý námořník Radovan Stránský. Před rokem z rozbouřené Vltavy vytáhli dva tonoucí hledače takzvaných kešek, které do řeky spláchla vlna z přívalového deště.
Miloš Zeman oceňuje Radovana Stránského a Martinu Součkovou Zlatým záchranářským křížem za záchranářský čin.
Miloš Zeman oceňuje Radovana Stránského a Martinu Součkovou Zlatým záchranářským křížem za záchranářský čin. | Foto: ČTK

Cenu dostali i policista, který včas vystopoval popelářský vůz s živým nákladem, či chlapec za záchranu spolužačky z ledové vody. Posmrtně byl oceněn dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter.

Smyslem projektu Zlatý záchranářský kříž je vyzdvihnout výjimečné či profesionálně zvládnuté zásahy hasičů, zdravotníků, vojáků či policistů, ale i laiků.

Zeman vyznamenaným řekl s odkazem na románovou dvojici Jekyll a Hyde, že každého člověka, když se setká s kritickou situací, jeho jedna část vyzývá, aby utekl, zároveň ho ale úcta nutí, aby pomohl. "Děkuji vám, že všichni ocenění vyslyšeli tichý vnitřní hlas své sebeúcty," řekl prezident.

Protože Součková i Stránský měli zkušenosti se zrádností silné vody, neváhali v centru Prahy před rokem s pomocí dvojici, kterou do rozbouřené Vltavy vyvrhl ze zaplaveného smíchovského podzemí proud Motolského potoka. Stránský pro ně skočil do Vltavy a veslařka z břehu vyrazila na pomoc s katamaránem. To vše při silném větru a nízké viditelnosti.

Dva keškaře zachránili, další dva ze čtveřice, kteří podcenili počasí, takové štěstí neměli. Tělo sedmadvacetileté ženy bylo nalezeno ten den večer, osmadvacetiletého muže až téměř o týden později u Slovanského ostrova.

Pomohl spolužačce

Patnáctiletý Tomáš Maša pomohl z ledové vody jedenáctileté spolužačce potom, co se pod ní prolomil led na rybníce v Rájci Jestřebí, když zkoušela jeho tloušťku. Když viděl, že se dívka nemůže dostat z vody a nestačí pomoc její kamarádky, doplazil se na okraj prolomeného ledu a dívce pomohl z ledové vody a dostat se na břeh.

Policista Tomáš Kocmánek získal ocenění za pomoc muži, kterého unesl silný proud rozvodněné Ostravice, když pomáhal z vody známému. Zatímco ten se zachytil plovoucího dřeva, druhého muže vzal proud. Kocmánek jeho tělo v kalné vodě zachytil a vytáhl na břeh. Přes okamžitou pomoc ale muž po převozu do nemocnice zemřel.

Masáží srdce zachránil život cyklistovi, kterého postihla srdeční příhoda, policista Ladislav Kubák, když se vracel z výletu na kole i on. Ve Velkých Svatoňovicích resuscitoval postiženého do příjezdu záchranářů sedm minut.

Za zásah při nehodě, kdy  automobil vjel do koryta řeky a obrácený na střechu se dostal pod vodu a do bahna, získali kříž hasiči, policisté a zdravotníci z Domažlic a Kdyně. Nehodu nepřežili tři muži, zachránit se podařilo jednu ženu.

Zkušenosti a profesionalitu prokázali hasiči z Karviné při záchraně bagristů, jejichž bagry byly zavaleny při těžbě černouhelných kalů. Během zásahu hrozilo riziko sesuvu, záchranáři tak byli po celou dobu v ohrožení života.

"Nejkurióznějším záchranářským činem" se stala záchrana muže, který usnul v kontejneru na papír v Kroměříži a o pomoc si zavolal ze vnitřku vozu, kde už je papír lisován. Policista Miroslav Slavík zvládl po telefonu rychle nalézt svážecí firmu i zajistit vypnutí lisu. Zachráněný tak vyvázl jen s poraněním kyčle.

Za výjimečný přínos pro záchranářství byl oceněn In memoriam dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Richter. Zemřel ve věku 67 let loni v srpnu.

Soutěž Zlatý záchranářský kříž vyhlašuje od roku 1999 časopis Rescue report. Letos hodnotitelé posuzovali 73 nominací. Od roku 2008 předává ocenění prezident.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Taylor Swiftová prodala 846 tisíc kusů nového alba, počítají se do toho i svetry

Nové album Folklore americké popové hvězdy Taylor Swiftové vede tabulku prodejnosti v USA. Podle časopisu Billboard zaznamenalo ekvivalent 846 tisíc prodaných kusů, což je po jediném týdnu třetí nejvyšší číslo za poslední čtyři roky. Lépe se dařilo už jen zpěvaččiným předchozím deskám Reputation s 1,2 miliony kusů v roce 2017 a loňskému Lover s 867 tisíci kusy.

V éře streamování je hranice milionu prodaných kusů už možná nepřekročitelná, konstatuje deník New York Times. Podle něj Swiftová samotného alba Folklore ve skutečnosti prodala jen 615 tisíc kusů, zbytek tvoří balíčky nové desky s reklamními předměty jako pouzdrem na telefon nebo pletenou vestou. Celkem takto nahrávku Folklore nabízela v 17 variantách. Žebříček Billboard podobné propagační nabídky od října přestane zohledňovat.

Za pár dnů od vydání deska Folklore zaznamenala 290 milionů streamů. Právě kvůli oblibě streamování přes služby jako Spotify nebo YouTube časopis Billboard na měření prodejnosti užívá složitý přepočet, kdy se za jedno prodané album považuje také 10 samostatně prodaných písní, 1250 skladeb streamovaných přes placený účet nebo 3750 písní streamovaných přes účet zdarma s reklamami.

Zdroj: New York Times
před 1 hodinou

Kumpošt byl zvolen viceprezidentem lyžařské federace FIS

Roman Kumpošt se stal jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní lyžařské federace (FIS). Ve funkci nahradil Slovince Janeze Kocijančiče, který před měsícem zemřel. Mandát bude Kumpošt vykonávat minimálně do jara 2021, kdy je na programu 52. Kongres Mezinárodní lyžařské federace, na němž bude znovu voleno předsednictvo FIS. Informoval o tom Svaz lyžařů ČR.

"Zvolení viceprezidentem Mezinárodní lyžařské federace je pro mne ohromnou poctou. Jsem velmi rád, že mohu ve strukturách FIS pracovat na takto prestižní pozici. Velkou osobní výzvou je navázat právě na Janeze Kocijančiče, který byl velkou osobností a mým dlouholetým mentorem," uvedl v tiskové zprávě Kumpošt, který byl do role viceprezidenta zvolen jednohlasně předsednictvem FIS.

Sedmapadesátiletý Kumpošt je předsedou dozorčí rady Svazu lyžařů ČR, v Mezinárodní lyžařské federaci působí od roku 1989 a posledních deset let je členem předsednictva FIS. V letech 2010-13 vedl úsek severské kombinace.

Aktuálně vede pracovní skupinu, jejímž úkolem je zajištění nejefektivnějšího zavedení zákazu používání fluorovaných vosků do všech lyžařských a snowboardových disciplín, a pracovní skupinu pro koordinaci aktivit klasických disciplín FIS.

Kongres FIS se měl původně konat letos začátkem října v Curychu, ale kvůli pandemii koronaviru byl odložen na 5. června 2021 do slovinské Portorože.

Další zprávy