Záchranářka je obětí dění v zákulisí, tvrdí Jermanová. Žádné otázky nedovolila

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 6. 2020 15:48
Záchranářka Veronika Brožová, která upozornila na nedostatek ochranných pomůcek, je podle středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) "obětí dění v zákulisí". Jermanová také řekla, že ráda podepíše petici Pirátů na podporu Brožové, přestože kvůli kauze kraj podal trestní oznámení. Brožová s vyjádřením hejtmanky nesouhlasí a řekla, že se do politických aktivit nikdy nenechala zatáhnout.
Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO)
Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) | Foto: ČTK

Záchranářka 17. března v otevřeném dopise hejtmance napsala, že na jejím stanovišti byl jediný respirátor a tři balíčky ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi, roušky měli záchranáři údajně vlastní. Kraj to odmítá a v souvislosti s článkem v listu Náš region, který informace Brožové zveřejnil, podal trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy.

Není jasné, zda oznámení míří na Brožovou, nebo jen noviny. Brožová to také neví a řekla, že ji policie nekontaktovala. "Oficiálně o tom nic nevím. Vím to jen přeneseně z médií, informují mě o tom různí reportéři, redaktoři, ale oficiálně od policie nic nevím," uvedla.

Hejtmanka řekla, že osobně nemá nic proti Brožové. "Je mi líto, že ona se stává součástí jakýchsi půtek v zákulisí, možná politických půtek," uvedla v prohlášení, po kterém nepřipustila dotazy novinářů.

Brožová to odmítá. "Já se necítím být obětí politických půtek. To, že to má nějaký politický dopad, je zřejmě tím, že je před volbami a samozřejmě určité dané strany se snaží toho třeba nějakým způsobem využít. Ale to není moje iniciativa a já se do žádných politických aktivit nikdy nenechala zatáhnout ani nikdy zatáhnout nenechám," řekla Brožová. Trvá na tom, že neudělala nic špatného a neřekla nic lživého. Podle Jermanové podala Brožová již výpověď, na krajské záchrance tak končí.

Jermanová se zmínila také o petici Pirátů na podporu Brožové, v níž zároveň vyzvali hejtmanku, aby nezneužívala trestní řád k šikaně svých zaměstnanců. "Pokud za mnou přijdou, já tu petici ráda podepíšu. Protože je to tak, že ona je obětí toho, co se děje v zákulisí. Já si vážím práce její, celé záchranné služby, všech lékařů, všech sestřiček," řekla hejtmanka.

Informace o trestním oznámení kvůli rouškám vyvolaly kritiku od opozice. Od postupu kraje se distancoval i šéf středočeské ČSSD Robin Povšík, ČSSD je v kraji v koalici s ANO. 

První trestní oznámení, říká Jermanová. Není to pravda, zní z opozice 

"Nejsem člověk, který řeší problémy podáváním trestních oznámení, a rozhodně ne na člověka, který řekl svůj názor, i když ne úplně šťastným způsobem, protože situace byla vyhrocená a chápu to," řekla hejtmanka. "Znovu chci vyjádřit lítost nad tím, že paní Brožová toto musí absolvovat, rozhodně to nebylo mým úmyslem a ani účelem celé této záležitosti," uvedla.

Podle ní jde o její první trestní oznámení. To však není pravda, upozornil zastupitel za opoziční ODS Martin Kupka. "Když hejtmanka říká, že nikdy trestní oznámení nepodávala, tak to není pravda, protože podala před časem trestní oznámení i na zastupitele Michaela Pánka," řekl. Zastupitel za ODS Pánek upozorňoval na možné nehospodárné chování krajských silničářů. 

Manžel Jermanové, kadeřník Jakub Pokorný, zase v minulosti podal trestní oznámení na novináře serveru Seznam.cz kvůli údajnému stalkingu. Reportéři zjistili, že Pokorný denně používá služební krajskou limuzínu v ceně přes milion korun na dojíždění do práce v Benešově. Jermanová se hájila tím, že má k dispozici dva vozy, a druhý proto přenechala manželovi jako "benefit". Seznam zjistil, že žádný jiný hejtman v Česku takový benefit nemá.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy