Záchranáři při domácím porodu oživili dítě, převoz matka odmítla. Bylo to jinak, tvrdí asistentky

Lukáš Prchal Michaela Vařeková, Lukáš Prchal
16. 11. 2016 16:09
Středočeští záchranáři vyjížděli k problémovému domácímu porodu – nenarozenému dítěti ještě v těle matky přestalo tlouct srdce. Matka je za pomoci záchranářů porodila a ti pak novorozence dokázali oživit. "Musíme si určit priority. Buď budeme mít komfort domácího prostředí při porodu a nebudeme mít dostupnou špičkovou péči, když se něco stane, nebo riskujeme životy novorozenců," řekl Aktuálně.cz náměstek pro léčebně preventivní péči Jiří Knor. Před domácími porody varují i další odborníci s tím, že jde o hazard se životem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

PrahaZáchranka Středočeského kraje musela před dvěma dny vyjíždět k problémovému domácímu porodu. Ještě nenarozenému dítěti přestalo tlouct srdce a nastartovat se je podařilo až po zásahu přivolaných lékařů. Ti pak varovali, že rodit v domácím prostředí bez přítomnosti specialistů je hazardem se životy matky i dítěte.

"Volající uvedla, že neslyší srdeční ozvy dítěte. Po příjezdu posádky na místo se ukázalo, že se jedná o plánovaný domácí porod, u kterého byla přítomna porodní asistentka," uvedl náměstek pro léčebně preventivní péči Jiří Knor ze Středočeské záchranky.

Záchranáři dítě oživili

Záchranáři pomohli ženě porodit, dítěti však netlouklo srdce a teprve po dalších dvaceti minutách se je podařilo oživit a stabilizovat. "Musíme si určit priority. Buď budeme mít komfort domácího prostředí při porodu a nebudeme mít dostupnou špičkovou péči, když se něco stane, nebo riskujeme životy novorozenců," řekl Aktuálně.cz Knor.

Jakmile lékaři novorozence oživili, snažili se přimět matku, aby se nechala s dítětem co nejdříve převézt do nemocnice. Ta to ale odmítla, podepsala reverz a zůstala doma.

"Když budete vystupovat proti vůli matky, máte na krku obžalobu. Můžu vám říct, že vím jistě, že paní doktorka, která u toho případu zasahovala, se nevyspala. Jsme stavění do neuvěřitelného problému, protože nakonec ani nevíme, jak to s novorozenci dopadlo," uzavřel Knor.

Petra Sovová z Hnutí za aktivní mateřství tvrdí, že je ve spojení s porodní asistentkou a rodinou, a vše se údajně odehrálo jinak, než uvádí záchranná služba. "Otec už napsal dopis záchranné službě. A podle něj se to událo jinak," říká Sovová s tím, že dítě resuscitovala jen porodní asistentka a ne záchranáři, jak uvádějí v tiskové zprávě.

Je to hazard se životem, varuje porodník

Domácí porody jsou dlouhodobě značně kritizované hlavně z pohledu lékařů a zdravotníků, kteří rodičkám vyčítají, že ohrožují život svůj i svého dítěte. Domácí porod sice může proběhnout bez problémů, jakmile však nastanou komplikace, není možné je v domácím prostředí zvládnout, řekl Aktuálně.cz plzeňský gynekolog Michael Švec.

"Když nastane život ohrožující silné krvácení, je v domácí péči nezvladatelné. Nebo jakmile přestává bít srdíčko dítěte, musí se udělat císařský řez do několika minut, což v případě domácího porodu není možné," vysvětlil. "Zažil jsem situace na porodním sále, kdy šlo doslova o minuty. Kdyby tam nebylo vybavení a lékař z ARO, který krvácející ženu ihned intuboval, nešlo by to zvládnout," dodal lékař. "Je to hazard se životem," varoval.

Rodit doma? Výmysl matek

Podobně se pro redakci vyjádřila i porodní asistentka Lenka Hejralová. "Ze strany matek považuji domácí porody za totální výmysl. Neberu jako argument ani to, že se dřív rodilo doma a bylo to normální," řekla s tím, že by nikomu s domácím porodem nepomáhala.

"V případě, že se něco stane v porodnici, má porodník po ruce řadu specialistů, kteří mohou pomoci. Žena rodí doma kvůli vlastnímu komfortu, nebere v úvahu, co všechno se může stát dítěti," dodává Hejralová.

Jde o psychiku matky

Opačně se k tomu však staví porodní dula Ludmila Martínková Utíkalová. Podle ní jde hlavně o to, že některé ženy mají strach z nemocničního prostředí.

"Mají obavu z toho, že porod nebude podle jejich představ, že bude čistě jen v režii porodní sestry. Často jde o ty minuty bezprostředně po porodu, kdy je děťátko matce odebráno a ona si je nemůže pochovat, přičemž právě tento okamžik je z celého porodu nejdůležitější," vysvětluje Utíkalová, podle níž v Česku převládá přístup, kdy jde hlavně o to, aby vše dobře dopadlo.

"Ale po porodu v porodnici je to často právě psychika ženy, co trpí. V zahraničí to třeba funguje tak, že se žena domluví s porodní asistentkou, že se budou snažit o domácí porod do té doby, co bude porod pro matku i novorozeně bezpečný, a dokud se tak budou cítit. Jde o individuální citlivý přístup, který porodnice rodičkám nedokážou poskytnout," uzavřela porodní dula.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy