Záchranáři při domácím porodu oživili dítě, převoz matka odmítla. Bylo to jinak, tvrdí asistentky

Lukáš Prchal Michaela Vařeková, Lukáš Prchal
16. 11. 2016 16:09
Středočeští záchranáři vyjížděli k problémovému domácímu porodu – nenarozenému dítěti ještě v těle matky přestalo tlouct srdce. Matka je za pomoci záchranářů porodila a ti pak novorozence dokázali oživit. "Musíme si určit priority. Buď budeme mít komfort domácího prostředí při porodu a nebudeme mít dostupnou špičkovou péči, když se něco stane, nebo riskujeme životy novorozenců," řekl Aktuálně.cz náměstek pro léčebně preventivní péči Jiří Knor. Před domácími porody varují i další odborníci s tím, že jde o hazard se životem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

PrahaZáchranka Středočeského kraje musela před dvěma dny vyjíždět k problémovému domácímu porodu. Ještě nenarozenému dítěti přestalo tlouct srdce a nastartovat se je podařilo až po zásahu přivolaných lékařů. Ti pak varovali, že rodit v domácím prostředí bez přítomnosti specialistů je hazardem se životy matky i dítěte.

"Volající uvedla, že neslyší srdeční ozvy dítěte. Po příjezdu posádky na místo se ukázalo, že se jedná o plánovaný domácí porod, u kterého byla přítomna porodní asistentka," uvedl náměstek pro léčebně preventivní péči Jiří Knor ze Středočeské záchranky.

Záchranáři dítě oživili

Záchranáři pomohli ženě porodit, dítěti však netlouklo srdce a teprve po dalších dvaceti minutách se je podařilo oživit a stabilizovat. "Musíme si určit priority. Buď budeme mít komfort domácího prostředí při porodu a nebudeme mít dostupnou špičkovou péči, když se něco stane, nebo riskujeme životy novorozenců," řekl Aktuálně.cz Knor.

Jakmile lékaři novorozence oživili, snažili se přimět matku, aby se nechala s dítětem co nejdříve převézt do nemocnice. Ta to ale odmítla, podepsala reverz a zůstala doma.

"Když budete vystupovat proti vůli matky, máte na krku obžalobu. Můžu vám říct, že vím jistě, že paní doktorka, která u toho případu zasahovala, se nevyspala. Jsme stavění do neuvěřitelného problému, protože nakonec ani nevíme, jak to s novorozenci dopadlo," uzavřel Knor.

Petra Sovová z Hnutí za aktivní mateřství tvrdí, že je ve spojení s porodní asistentkou a rodinou, a vše se údajně odehrálo jinak, než uvádí záchranná služba. "Otec už napsal dopis záchranné službě. A podle něj se to událo jinak," říká Sovová s tím, že dítě resuscitovala jen porodní asistentka a ne záchranáři, jak uvádějí v tiskové zprávě.

Je to hazard se životem, varuje porodník

Domácí porody jsou dlouhodobě značně kritizované hlavně z pohledu lékařů a zdravotníků, kteří rodičkám vyčítají, že ohrožují život svůj i svého dítěte. Domácí porod sice může proběhnout bez problémů, jakmile však nastanou komplikace, není možné je v domácím prostředí zvládnout, řekl Aktuálně.cz plzeňský gynekolog Michael Švec.

"Když nastane život ohrožující silné krvácení, je v domácí péči nezvladatelné. Nebo jakmile přestává bít srdíčko dítěte, musí se udělat císařský řez do několika minut, což v případě domácího porodu není možné," vysvětlil. "Zažil jsem situace na porodním sále, kdy šlo doslova o minuty. Kdyby tam nebylo vybavení a lékař z ARO, který krvácející ženu ihned intuboval, nešlo by to zvládnout," dodal lékař. "Je to hazard se životem," varoval.

Rodit doma? Výmysl matek

Podobně se pro redakci vyjádřila i porodní asistentka Lenka Hejralová. "Ze strany matek považuji domácí porody za totální výmysl. Neberu jako argument ani to, že se dřív rodilo doma a bylo to normální," řekla s tím, že by nikomu s domácím porodem nepomáhala.

"V případě, že se něco stane v porodnici, má porodník po ruce řadu specialistů, kteří mohou pomoci. Žena rodí doma kvůli vlastnímu komfortu, nebere v úvahu, co všechno se může stát dítěti," dodává Hejralová.

Jde o psychiku matky

Opačně se k tomu však staví porodní dula Ludmila Martínková Utíkalová. Podle ní jde hlavně o to, že některé ženy mají strach z nemocničního prostředí.

"Mají obavu z toho, že porod nebude podle jejich představ, že bude čistě jen v režii porodní sestry. Často jde o ty minuty bezprostředně po porodu, kdy je děťátko matce odebráno a ona si je nemůže pochovat, přičemž právě tento okamžik je z celého porodu nejdůležitější," vysvětluje Utíkalová, podle níž v Česku převládá přístup, kdy jde hlavně o to, aby vše dobře dopadlo.

"Ale po porodu v porodnici je to často právě psychika ženy, co trpí. V zahraničí to třeba funguje tak, že se žena domluví s porodní asistentkou, že se budou snažit o domácí porod do té doby, co bude porod pro matku i novorozeně bezpečný, a dokud se tak budou cítit. Jde o individuální citlivý přístup, který porodnice rodičkám nedokážou poskytnout," uzavřela porodní dula.

 

Právě se děje

Další zprávy