Záchranáři při domácím porodu oživili dítě, převoz matka odmítla. Bylo to jinak, tvrdí asistentky

Lukáš Prchal Michaela Vařeková, Lukáš Prchal
16. 11. 2016 16:09
Středočeští záchranáři vyjížděli k problémovému domácímu porodu – nenarozenému dítěti ještě v těle matky přestalo tlouct srdce. Matka je za pomoci záchranářů porodila a ti pak novorozence dokázali oživit. "Musíme si určit priority. Buď budeme mít komfort domácího prostředí při porodu a nebudeme mít dostupnou špičkovou péči, když se něco stane, nebo riskujeme životy novorozenců," řekl Aktuálně.cz náměstek pro léčebně preventivní péči Jiří Knor. Před domácími porody varují i další odborníci s tím, že jde o hazard se životem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

PrahaZáchranka Středočeského kraje musela před dvěma dny vyjíždět k problémovému domácímu porodu. Ještě nenarozenému dítěti přestalo tlouct srdce a nastartovat se je podařilo až po zásahu přivolaných lékařů. Ti pak varovali, že rodit v domácím prostředí bez přítomnosti specialistů je hazardem se životy matky i dítěte.

"Volající uvedla, že neslyší srdeční ozvy dítěte. Po příjezdu posádky na místo se ukázalo, že se jedná o plánovaný domácí porod, u kterého byla přítomna porodní asistentka," uvedl náměstek pro léčebně preventivní péči Jiří Knor ze Středočeské záchranky.

Záchranáři dítě oživili

Záchranáři pomohli ženě porodit, dítěti však netlouklo srdce a teprve po dalších dvaceti minutách se je podařilo oživit a stabilizovat. "Musíme si určit priority. Buď budeme mít komfort domácího prostředí při porodu a nebudeme mít dostupnou špičkovou péči, když se něco stane, nebo riskujeme životy novorozenců," řekl Aktuálně.cz Knor.

Jakmile lékaři novorozence oživili, snažili se přimět matku, aby se nechala s dítětem co nejdříve převézt do nemocnice. Ta to ale odmítla, podepsala reverz a zůstala doma.

"Když budete vystupovat proti vůli matky, máte na krku obžalobu. Můžu vám říct, že vím jistě, že paní doktorka, která u toho případu zasahovala, se nevyspala. Jsme stavění do neuvěřitelného problému, protože nakonec ani nevíme, jak to s novorozenci dopadlo," uzavřel Knor.

Petra Sovová z Hnutí za aktivní mateřství tvrdí, že je ve spojení s porodní asistentkou a rodinou, a vše se údajně odehrálo jinak, než uvádí záchranná služba. "Otec už napsal dopis záchranné službě. A podle něj se to událo jinak," říká Sovová s tím, že dítě resuscitovala jen porodní asistentka a ne záchranáři, jak uvádějí v tiskové zprávě.

Je to hazard se životem, varuje porodník

Domácí porody jsou dlouhodobě značně kritizované hlavně z pohledu lékařů a zdravotníků, kteří rodičkám vyčítají, že ohrožují život svůj i svého dítěte. Domácí porod sice může proběhnout bez problémů, jakmile však nastanou komplikace, není možné je v domácím prostředí zvládnout, řekl Aktuálně.cz plzeňský gynekolog Michael Švec.

"Když nastane život ohrožující silné krvácení, je v domácí péči nezvladatelné. Nebo jakmile přestává bít srdíčko dítěte, musí se udělat císařský řez do několika minut, což v případě domácího porodu není možné," vysvětlil. "Zažil jsem situace na porodním sále, kdy šlo doslova o minuty. Kdyby tam nebylo vybavení a lékař z ARO, který krvácející ženu ihned intuboval, nešlo by to zvládnout," dodal lékař. "Je to hazard se životem," varoval.

Rodit doma? Výmysl matek

Podobně se pro redakci vyjádřila i porodní asistentka Lenka Hejralová. "Ze strany matek považuji domácí porody za totální výmysl. Neberu jako argument ani to, že se dřív rodilo doma a bylo to normální," řekla s tím, že by nikomu s domácím porodem nepomáhala.

"V případě, že se něco stane v porodnici, má porodník po ruce řadu specialistů, kteří mohou pomoci. Žena rodí doma kvůli vlastnímu komfortu, nebere v úvahu, co všechno se může stát dítěti," dodává Hejralová.

Jde o psychiku matky

Opačně se k tomu však staví porodní dula Ludmila Martínková Utíkalová. Podle ní jde hlavně o to, že některé ženy mají strach z nemocničního prostředí.

"Mají obavu z toho, že porod nebude podle jejich představ, že bude čistě jen v režii porodní sestry. Často jde o ty minuty bezprostředně po porodu, kdy je děťátko matce odebráno a ona si je nemůže pochovat, přičemž právě tento okamžik je z celého porodu nejdůležitější," vysvětluje Utíkalová, podle níž v Česku převládá přístup, kdy jde hlavně o to, aby vše dobře dopadlo.

"Ale po porodu v porodnici je to často právě psychika ženy, co trpí. V zahraničí to třeba funguje tak, že se žena domluví s porodní asistentkou, že se budou snažit o domácí porod do té doby, co bude porod pro matku i novorozeně bezpečný, a dokud se tak budou cítit. Jde o individuální citlivý přístup, který porodnice rodičkám nedokážou poskytnout," uzavřela porodní dula.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Policisté v Paříži zastřelili muže, který je chtěl napadnout nožem

Pařížští policisté v pátek zastřelili muže, který je v obchodní čtvrti La Défense ohrožoval nožem. Uvedla to agentura Reuters. Hlídka podle agentury AFP vyvázla bez zranění.

Na přítomnost muže vyzbrojeného nožem na náměstí v La Défense upozornila policii místní ostraha. Poté, co na místo dorazila tříčlenná policejní hlídka, aby zkontrolovala situaci, muž se k policistům podle svědků rozběhl, mával nožem a křičel "Jdu vás zabít!". Policisté vystřelili sedmkrát. Dvě kulky zasáhly muže s nožem do hrudi a do stehna. Dotyčný u sebe neměl žádné doklady.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Banky a spořitelny v Česku se vyplatí. Za tři čtvrtletí dělá čistý zisk 70 miliard

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci září činila 8,038 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 558 miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Zeman sněmovně navrhl na post ombudsmanky bývalou ministryni spravedlnosti a vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou (ANO).

před 26 minutami

Prezident Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok, počítá se schodkem 40 miliard

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako letošní schválený schodek. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman řekl již v říjnu při prvním čtení rozpočtu ve sněmovně, že pokud ho sněmovna schválí, pak jej podepíše. Vyjádřil však výhrady k rozsahu podpory obnovitelným zdrojům energie a k počtu státních úředníků.

Celkové výdaje rozpočtu představují 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Mezi hlavní výdajové priority vlády v návrhu státního rozpočtu na příští rok patří zvýšení starobních důchodů, větší objem peněz na platy ve školství, zvýšení rodičovské nebo posílení rozpočtu ministerstva obrany. Průměrný důchod se má zvýšit v příštím roce asi o 900 korun.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je rozpočet prorůstový a proinvestiční. Opozice ho naopak kritizovala. Vládě vytýkala například, že v době růstu netvoří rezervy a málo investuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia dnes kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanc zrušila přes 350 letů, včetně jednoho spoje do Prahy. Stávky vyhlášené čtveřicí odborů kvůli nejasné budoucnosti ztrátové firmy se vedle jejích pracovníků účastní také zaměstnanci letišť Malpensa v Miláně a Fiumicino v Římě a aerolinií Air Italy. Protest ovlivní i některé sobotní lety. Stávka zaměstnanců nízkorozpočtové aerolinky Easyjet, kteří se původně měli k protestu přidat, byla ale nakonec přesunuta až na 14. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy