Návrat záchranářů. V Nepálu ošetřili přes tisíc zraněných

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 5. 2015 18:46
V Nepálu postiženým zemětřesením pomáhali čeští lékaři, zdravotní sestry i hasiči.
Návrat záchranářů z Nepálu.
Návrat záchranářů z Nepálu. | Foto: ČTK

Praha - V Praze přistálo v pátek po 17:00 letadlo se zdravotníky a hasiči, kteří od začátku května pomáhali v Nepálu kvůli zemětřesení. Za měsíc ošetřili přes 1100 zraněných.

První zemětřesení postihlo Nepál 25. dubna a už 1. května začal na místě neštěstí pomáhat český tým tvořený devíti lékaři, deseti zdravotními sestrami, 14 hasiči a jedním tlumočníkem.

V polovině května po druhém silném zemětřesení se část týmu obměnila a letoun, kterým posily dorazily, přivezl i zásoby, léky a humanitární pomoc.

Vybavení tam nechali pro potřeby místních

Záchranáři působili ve městě Melamči, které leží asi 40 kilometrů severovýchodně od nepálské metropole Káthmándú. Svou činnost tam ukončili v pondělí. Veškerý nespotřebovaný zdravotnický materiál předali tamnímu zdravotnickému centru jako humanitární pomoc.

Pro potřeby místních v Nepálu nechali i stany a další vybavení, které poslouží těm, kteří kvůli zemětřesení přišli o střechu nad hlavou.

Velitel týmu Petr Vodička v pátek uvedl, že situace v Nepálu je všeobecně špatná. "Domy sestavené z kamenů mnohdy nevydržely. Blíží se období monzunů, takže všichni teď řeší problém, jak přežít toto období, které bude trvat do srpna. Lidé začínají rozebírat svoje domy kámen po kameni, aby měli v srpnu až září z čeho stavět," dodal.

Tým se ze začátku potýkal s problémy místního záchranného systému, který prý příliš nefungoval. Situace se později zlepšila.

Češi museli například denně dezinfikovat až 600 litrů vody pro běžné užívání a odolávat vysokým teplotám a prašnému prostředí, řekl Vodička. Komunikaci s pacienty podle něj nejdřív zajišťovali dva místní lidé, kteří studovali v Česku.

Nedávná zemětřesení v Nepálu si vyžádala zhruba 8700 mrtvých, 16 800 zraněných a stovky tisíc lidí připravila o jejich domovy. Svým rozsahem a počtem obětí se stala nejhorší katastrofou v moderní historii horské země. Kromě přímé pomoci poslali Češi na veřejné sbírky ve prospěch Nepálu přes 30 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy