Záchranář bojuje o senát. Vyrazí před Julínkův úřad

Martina Macková
21. 10. 2008 10:50
Válka ministra ODS a kandidáta ODS pokračuje

Praha - Kandidát ODS do senátu se v kampani pro druhé kolo opět opře do ministra Tomáše Julínka. Pošle ho na dovolenou přímo před budovou, odkud řídí české zdravotnictví.

Šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz pod značkou vládních demokratů bojuje ve druhém kole s kandidátkou ČSSD a další lékařkou Blankou Handlovou o nespokojené voliče.

Ministerstvo zdravotnictví varuje

Schwarz svoji plánovanou dnešní dopolední show před úřadem ministerstva na poslední chvíli přesunul na středu. Chce v  parodovat i známé rčení z krabiček cigaret. „Ministr zdravotnictví varuje…". Namísto druhé půlky nikotinové výstrahy, ale záchranář na obřím billboardu použije svoje jméno.

„Ministr zdravotnictví varuje: Schwarz do senátu." A dodá: „Julínek na dovolenou!"

Kandidát tak využije už toho, co sám Julínek před volbami v podstatě udělal, když vyjádřil pochybnosti o jeho nominaci.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek v předsálí poslanecké sněmovny.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek v předsálí poslanecké sněmovny. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

„Já to nechci prozrazovat. Moje taktika je ale stále stejná, nabízím voličům pravicovou politiku. Jsem nyní jejich jediný zástupce, tak předpokládám, že bych měl získat hlasy všech, kteří volili pravici," řekl Aktuálně.cz Schwarz.

Podle politologa Pavla Šaradína z olomoucké Univerzity Palackého může kandidát svojí antikampaní posbírat i hlasy voličů nespokojených s reformou, které ve vítězné zdravotnické kampani získala ČSSD.

Právě fakt, že soupeří s lékařkou za ČSSD, to potvrzuje. „Určitě cílí nejen na nespokojené voliče, ale chce odebrat i voliče ČSSD. Je ale otázka, jestli se to může podařit, jestli už není rozhodnuto," míní Šaradín.

Pře o značku ODS i nemocnice

Už týden před volbami se vztah mezi oběma lékaři - ministrem a kandidátem za ODS, vyhrotil. Nejprve Tomáš Julínek Schwarze kritizoval za to, že nemá na svých billboardech značku ODS. Vytkl mu také, že se mu jakožto kandidátovi za ODS nelíbí nový zákon o záchranných službách nebo plán na převod pražských fakultních nemocnic na akciové společnosti.

 

"Je otázka na Prahu, proč zvolila kandidáta, který popírá jednak ideje, jednak značku ODS," řekl HN Julínek na adresu šéfa pražské záchranky Schwarze a dodal:  "V tom obvodě kandidují samí doktoři, občané rádi vybírají lékaře, tak možná by byl jednou dobrý nelékař."

S kritikou se přidal i ministrův mluvčí Tomáš Cikrt: "Do voleb se hlásí političtí podivíni. Ředitel pražské záchranky je nominován ODS, přitom házel ministru zdravotnictví klacky pod nohy rathovsky neurvalým způsobem. Nemůže se tedy divit, že by ho Tomáš Julínek v senátu nepostrádal. Tento pražský výběr se ODS nepovedl," napsal.

Schwarz poté oba vyzval k rezignaci. „Jestli někdo škodí ODS a pražské ODS, tak jsou to tito dva pánové. Selhali a udělali zásadní politickou chybu. Proto by měl ministr Julínek i jeho mluvčí Cikrt odstoupit," řekl .

Spor mezi ministrem a kandidátem byl i o to, kdo si vlastně s přestřelkou začal. Ministrův mluvčí říká, že jednoznačně Schwarz, když začal kritizovat Julínkovy zákony.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů (24,6 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD (18,7 miliardy Kč), uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.

Tržby jsou ale vyšší i ve srovnání s rokem 2019, tedy s obdobím před pandemií. Firma také zaznamenala nárůst počtu rezervací, což dává do souvislosti s ustupující pandemií a s očekávaným návratem k masovému cestování. K vysoké ztrátě v prvním čtvrtletí částečně přispěly i výdaje, které má firma s obsluhou dřívějších úvěrů.

Protipandemická opatření mají negativní dopady na tržby Airbnb v celém světě, zejména ale v Evropě. Růst poptávky po cestování firma zaznamenala ve Spojených státech, zájem registruje u pronájmů blízko pláže a na horách. U rezervací ve městech, kde byl před pandemií zájem tradičně velmi silný, se zatím nic zásadního nezlepšilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy