Záchrana seniora i obrana před medvědem. Anketu Statečné psí srdce ovládli ovčáci

V anketě Statečné psí srdce letos posbírali většinu ocenění němečtí ovčáci. Policejní pes Gauner našel v lese dehydrovaného seniora, Konor zachránil svého pána před útokem medvěda na východním Slovensku a služební pes Irr vystopoval devítiletou dívku, která se ztratila z vodáckého kempu. Cenu dostal i labradorský retrívr Dag, který dokáže u své paničky rozpoznat nebezpečné výkyvy hladiny cukru v krvi.
V anketě Statečné psí srdce letos posbírali na pražském Vyšehradě většinu ocenění němečtí ovčáci. | Video: Blahoslav Baťa

Jozef Adamčík je přesvědčený o tom, že mu pes jeho tchána zachránil život. Dramatické setkání s medvědem muž zažil, když se vydal v okolí města Margecany sbírat houby. Pes Konor začal být neklidný a znenadání odběhl stranou. "Původně jsem myslel, že se rozběhl za srnou," vylíčil Adamčík na dnešním předávání cen. Vzápětí prý ale uviděl, že se za Konorem řítí medvěd. Pes tak dal člověku možnost uniknout, když upoutal pozornost šelmy na sebe.

Adamčík z nečekaného dobrodružství vyvázl z vyvrknutým kotníkem. Když doběhl na kraj lesa, byl prý přesvědčený o tom, že medvěd Konora roztrhal. Německý ovčák se však zhruba po hodině v pořádku vrátil.

Černého ovčáka Gaunera představil na dnešním ceremoniálu policejní psovod Lubomír Ábel. Neobvyklé psí jméno prý měl i Ábelův předchozí čtyřnohý kolega, jenž se jmenoval Kain. Gauner dokázal v loňských srpnových vedrech vyčenichat seniora, kterému při krmení lesní zvěře na Třebíčsku vypověděly službu nohy a zůstal v lese až do dalšího dne. Vysoké venkovní teploty neumožňovaly při pátrání využít vrtulník s termovizí. Gauner muže objevil za vyvráceným stromem. Pro Ábela to byla již třináctý nalezený člověk - ale teprve první, který své pohřešování přežil.

Asistenční signální labrador Dag pomáhá osmnáctileté Štěpánce, která trpí cukrovkou. "Upozorní mě ještě dříve, než dojde k záchvatu - já ty výkyvy nepoznám. Výsledky krve jsou lepší, psychicky se cítím jistější a mám větší volnost," popsala dívka.

Anketu Statečné psí srdce vyhlašuje každoročně časopis Psí kusy ve spolupráci se záchranářským magazínem Rescue report. Zvířecí vítězové jednotlivých kategorií automaticky postupují do nominace na prestižní ocenění Zlatý záchranářský kříž. Do desátého ročníku ankety bude možné navrhovat psí kandidáty od ledna do konce února příštího roku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy