Záchrana seniora i obrana před medvědem. Anketu Statečné psí srdce ovládli ovčáci

ČTK ČTK
21. 3. 2019 14:34
V anketě Statečné psí srdce letos posbírali většinu ocenění němečtí ovčáci. Policejní pes Gauner našel v lese dehydrovaného seniora, Konor zachránil svého pána před útokem medvěda na východním Slovensku a služební pes Irr vystopoval devítiletou dívku, která se ztratila z vodáckého kempu. Cenu dostal i labradorský retrívr Dag, který dokáže u své paničky rozpoznat nebezpečné výkyvy hladiny cukru v krvi.
V anketě Statečné psí srdce letos posbírali na pražském Vyšehradě většinu ocenění němečtí ovčáci. | Video: Blahoslav Baťa

Jozef Adamčík je přesvědčený o tom, že mu pes jeho tchána zachránil život. Dramatické setkání s medvědem muž zažil, když se vydal v okolí města Margecany sbírat houby. Pes Konor začal být neklidný a znenadání odběhl stranou. "Původně jsem myslel, že se rozběhl za srnou," vylíčil Adamčík na dnešním předávání cen. Vzápětí prý ale uviděl, že se za Konorem řítí medvěd. Pes tak dal člověku možnost uniknout, když upoutal pozornost šelmy na sebe.

Adamčík z nečekaného dobrodružství vyvázl z vyvrknutým kotníkem. Když doběhl na kraj lesa, byl prý přesvědčený o tom, že medvěd Konora roztrhal. Německý ovčák se však zhruba po hodině v pořádku vrátil.

Černého ovčáka Gaunera představil na dnešním ceremoniálu policejní psovod Lubomír Ábel. Neobvyklé psí jméno prý měl i Ábelův předchozí čtyřnohý kolega, jenž se jmenoval Kain. Gauner dokázal v loňských srpnových vedrech vyčenichat seniora, kterému při krmení lesní zvěře na Třebíčsku vypověděly službu nohy a zůstal v lese až do dalšího dne. Vysoké venkovní teploty neumožňovaly při pátrání využít vrtulník s termovizí. Gauner muže objevil za vyvráceným stromem. Pro Ábela to byla již třináctý nalezený člověk - ale teprve první, který své pohřešování přežil.

Asistenční signální labrador Dag pomáhá osmnáctileté Štěpánce, která trpí cukrovkou. "Upozorní mě ještě dříve, než dojde k záchvatu - já ty výkyvy nepoznám. Výsledky krve jsou lepší, psychicky se cítím jistější a mám větší volnost," popsala dívka.

Anketu Statečné psí srdce vyhlašuje každoročně časopis Psí kusy ve spolupráci se záchranářským magazínem Rescue report. Zvířecí vítězové jednotlivých kategorií automaticky postupují do nominace na prestižní ocenění Zlatý záchranářský kříž. Do desátého ročníku ankety bude možné navrhovat psí kandidáty od ledna do konce února příštího roku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy