Česko zasáhly silné bouřky. V Břeclavi vítr utrhl střechu, na Vysočině nejely vlaky

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 6. 2022 20:26
Na jižní Moravu dorazily v pondělí odpoledne silné bouřky. V Břeclavi utrhl silný vítr část střechy na bytovém domě. Hasiči vyjížděli k celkem 32 případům. Meteorologové vydali odpoledne výstrahu pro celou zemi na ojedinělý výskyt silných bouřek s nárazy větru kolem 70 kilometrů za hodinu a v menší míře i s kroupami a přívalovými srážkami.

Nejvíc problémů řešili hasiči na Břeclavsku a Znojemsku. "Nejčastěji jsme zasahovali u spadených stromů," uvedl mluvčí hasičů Petr Příkaský. Bez proudu se po bouřkách ocitlo několik tisíc domácností. Kolem 20 hodiny večerní to bylo zhruba 3700 míst, nejvíc na Jihlavsku a Břeclavsku.

Distribuční společnost eg.d informovala, že je na Vysočině a jižní Moravě bez proudu zhruba 3500 domácností, podle mluvčího Romana Šperňáka evidovala k 19:50 devět poruch na vysokém napětí. Na jihu Moravy zůstalo nejvíce lidí bez proudu právě na Břeclavsku, a to 1400. "Nejčastějšími příčinami poruch jsou pády stromů a větví do vedení a jeho následné poškození. Dodávky se nám daří rychle obnovovat. Ještě v 19 hodin jsme evidovali více než 6500 domácností s omezením dodávek," uvedl Šperňák.

Také Vysočinou se přehnaly bouřky, které lámaly větve a stromy. Hasiči je odstraňovali na asi 50 místech, nejprve na Jihlavsku a Pelhřimovsku, pak na Třebíčsku. Vše se zatím obešlo bez zranění, uvedla po 17 hodině mluvčí hasičského záchranného sboru Petra Musilová. Spadlý strom zastavil na Jihlavsku provoz na železnici.

Kvůli stromům a větvím na silnici vyjížděli hasiči mimo jiné do Černovic a Humpolce na Pelhřimovsku nebo Hodic a Třeště na Jihlavsku. Mezi Třeští a Kostelcem u Jihlavy nejezdily kvůli spadlému stromu v kolejišti vlaky. Podle informací Českých drah byly odřeknuté dva spěšné vlaky, cestující mohli využít následující spoje.

Původně meteorologové v pondělí dopoledne varovali před silnými bouřkami pouze ve východní polovině Česka. "Bouřky se na území Čech vyvíjejí dynamičtěji, než jsme předpokládali, a na Žatecku jsme dokonce zaznamenali i štěpení (splitting), které svědčí o supercelárních bouřích. Proto jsme se rozhodli pro rozšíření výstrahy o oblast od Vysočiny až do západních Čech, kam navíc směřují i další bouře z Německa," uvedl Český hydrometeorologický ústav necelé dvě hodiny po poledni. 

Výstraha platila pro celý Karlovarský, Pardubický, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj, pro celou Vysočinu a Prahu a části Středočeského, Jihočeského, Plzeňského, Ústeckého a Královéhradeckého kraje do 20 hodin. Vývoj a postup bouřek je možné sledovat na webu Českého hydrometeorologického ústavu nebo v aplikaci mobilního telefonu.

Od úterka se mají podle meteorologů vrátit slunečné dny a postupně se oteplí. Blízko tropické třicítky se teploty dostanou ve středu, o víkendu by ji měly překročit a vyšplhat až na 34 stupňů Celsia. Koncem víkendu a v pondělí má začít od západu přibývat oblačnost doprovázená přeháňkami a bouřkami.

VIDEO: Řádění tornáda v Moravské Nové Vsi (červenec 2021). 

Jak změnilo tornádo Moravskou Novou Ves | Video: Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Francie chystá úplné znárodnění EDF. Zadlužená firma musí prodávat proud se slevou

Francouzská vláda chystá úplné znárodnění energetické společnosti EDF, uvedla dnes podle agentury Reuters premiérka Élisabeth Borneová. Akcie společnosti po jejím výroku prudce zpevnily. Francouzský stát nyní vlastní 84 procent akcií tohoto zadluženého jaderného giganta.

"Potvrzuji vám dnes, že stát má v úmyslu kontrolovat 100 procent kapitálu EDF," uvedla Borneová ve svém projevu v dolní komoře parlamentu. V promluvě formulovala priority své menšinové vlády.

Společnost EDF nabrala zpoždění a překročila rozpočet při stavbě jaderných elektráren ve Francii a v Británii. Potýká se také s korozí u některých svých stárnoucích reaktorů. Polovina jejích reaktorů ve Francii je nyní mimo provoz.

Energetický podnik dále poškodilo vládou nastavené pravidlo, podle něhož musí elektřinu prodávat konkurentům se slevou. Nařízení přišlo před dubnovými prezidentskými volbami, v nichž Emmanuel Macron obhajoval mandát. Podle Reuters se tak snažil odvrátit hněv veřejnosti kvůli rostoucím účtům za energii.

EDF odhaduje ušlý zisk na 18,5 miliardy eur (458,4 miliardy Kč) a předpokládá, že prodej elektřiny se slevou ji bude stát kolem 10,2 miliardy eur. Její dluh se letos zvýší o 40 procent na více než 61 miliard eur, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet potvrzených obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách vzrostl na devět

Čtyři osoby již byly identifikované rodinnými příslušníky, pět dosud ne, oznámil dnes šéf Tridentské provincie Maurizio Fugatti. Česká diplomacie již v úterý potvrdila, že mezi oběťmi jsou dva čeští občané. Sedm osob utrpělo zranění, některá jsou vážná.

Záchranáři zapojili do pátrání i vrtulníky a bezpilotní letouny. Podle italského deníku La Repubblica se dronům podařilo vypátrat pozůstatky dvou osob, které nejspíš patří mezi dosud pohřešované horolezce.

Drony rovněž objevily pozůstatky ženy, není však jasné, zda jde o již potvrzenou oběť či osobu pohřešovanou. Nalezené pozůstatky je nyní potřeba důkladně prozkoumat a identifikovat.

Další zprávy