Začalo testování žáků škol, někteří rodiče jsou proti

ČTK ČTK
13. 5. 2013 14:12
Odpůrci tvrdí, že testy nemají vypovídající hodnotu o skutečném talentu dětí
Foto: Thinkstock

Praha - Na školách začala generálka testování žáků 5. a 9. tříd, děti zatím bez technických závad na počítačích napsaly přes 12 tisíc testů.

"Smyslem testování je nabídnout školám zdarma zpětnou vazbu, nyní si některé školy podobná testování objednávají u soukromých společností," řekl Kamil Melichárek z České školní inspekce, která pokusné testování druhým rokem pořádá. 

Někteří rodiče ale proti testování svých potomků protestují, prý povede k biflování požadovaných znalostí.

Testování žáků potrvá do 7. června. Testy z češtiny, angličtiny a matematiky bude psát přes 170 tisíc dětí na 3762 základních školách a víceletých gymnáziích. Na 500 školách budou u testování dohlížet školní inspektoři.

Testy jsou delší než loni

Testy jsou letos o třetinu až polovinu delší než loni, v minulém roce zvládly lehčí variantu testů dvě třetiny školáků.

Novinkou letošního roku je také třeba možnost udělat si navíc test i z němčiny nebo francouzštiny. Tuto možnost využilo asi deset procent školáků. Poslechovou část testů si mohou ve školách vybavených sluchátky pouštět děti individuálně.

Žáci s handicapem mají upravené podmínky. Týká se to téměř 17 tisíc dětí, zejména s dyslexií a dysgrafií.

"My vyvíjíme univerzální nástroj, který umožní plošné elektronické ověřování výsledků žáků, a to v jakémkoliv ročníku a jakékoliv době," upozornil Ondřej Andrys z inspekce.

Do příštího roku by mělo ministerstvo školství rozhodnout, zda se testy spustí povinně ne jako generálka, ale naostro. Tříletý projekt vyjde na 300 milionů korun, samotné testování stojí 92 milionů. Roční provoz systému, včetně aplikace pro domácí testování, které by mohly využívat třeba děti v době nemoci, by měl stát sedm milionů.

Andrys také odmítl sestavování nejrůznějších žebříčků škol, inspekce prý data potřebuje, aby mohla odhalit problémy na konkrétních školách a pomoci jim.

Rodiče: Testy neověřují skutečné nadání

Podle více než tisícovky rodičů, kteří od loňska podepsali otevřený dopis ministrovi školství proti plošnému testování, ale podobné testy nedokážou měřit skutečné nadání a schopnosti dětí. Své potomky proto chtějí z testů omluvit, podle inspekce je generálka povinná jen pro školy. Pokud si dítě přinese omluvenku, záleží na škole, zda ji uzná.

"Dvouletý projekt bude pravděpodobně uzavřen konstatováním, že z technického hlediska je podobné testování realizovatelné. Je ale třeba si ujasnit, k čemu nám bude, jaký je jeho smysl a v čem může reálně pomoci tomu, aby se pokud možno všechny děti lépe vzdělávaly," upozornil Tomáš Feřtek ze spolku EduIn, který se zabývá vzděláváním.

Jinou možností, jak ověřovat výsledky školáků, jsou třeba šetření na reprezentativním vzorku žáků.

Testy ověřují minimální požadovanou míru znalostí, k úspěšnému splnění stačí zvládnout zhruba dvě třetiny testu. Výsledky se žáci dozvědí okamžitě. Do budoucna počítá inspekce až s pětiškálovou stupnicí hodnocení.

 

Právě se děje

Další zprávy