Začalo dělení miliard na zateplení. Úřady jsou zavaleny

Pavel Baroch
23. 4. 2009 6:36
Odstartoval největší ekologický program pro domácnosti. Stát chce rozdat až 25 miliard
Foto: Aktuálně.cz

Brno - První den, odkdy mohli lidé žádat od státu až stovky tisíc korun na zateplování svých domů, začal ohromným náporem zájemců na krajských pobočkách Státního fondu životního prostředí.

"Na našich krajských pracovištích byly od rána fronty, pobočky byly zavaleny," popsala Aktuálně.cz mluvčí fondu Lenka Brandtová, jak to ve středu 22. dubna - na Den Země - vypadalo na regionálních pobočkách.

Dodala, že fond už krátce po otevření kanceláří přijal první dvě žádosti o dotace, obě ovšem žadatelé vyplnili špatně, takže je budou muset opravit.

"Lidé zatím chtějí informace. Především kolik dostanou peněz, ale ptají se i na různé technické detaily, je poznat, že si program Zelená úsporám už prostudovali," dodala Brandtová.

Ekologický fond rozdělí až 25 miliard korun

Stát hodlá v letošním roce rozdělit na zateplování domů nebo výměnu starého kotle na uhlí za ekologické vytápění zhruba 10 miliard korun a v následujících třech letech dalších až 15 miliard korun, které získá prodejem přebytečných emisních povolenek.

"Je to největší ekologický dotační program v naší historii," připomněl ministr životního prostředí Martin Bursík, který program Zelená úsporám oficiálně zahájil na Stavebních veletrzích v Brně.

Martin Bursík, ministr životního prostředí. Ilustrační snímek.
Martin Bursík, ministr životního prostředí. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters
Plány ministerstva:
Bursík chystá největší ekologické dotace v historii
Rodiny špinící ovzduší by měly platit vyšší daň z nemovitosti
Miliardy od ministerstva? Paneláky mají smůlu
Stát dá rodině na zateplení domu až stovky tisíc

Zelené miliardy mohou rodinám snížit výdaje na vytápění až o několik desítek tisíc korun ročně, snížit znečišťování ovzduší především v menších obcích, ale také omezit vypouštění skleníkových plynů nebo dovoz zemního plynu z Ruska.

"České a moravské domácnosti vydávají za energie téměř třetinu svých ročních výdajů, to se může podstatně změnit," tvrdí Bursík.

Víte, kudy vám z domu utíká nejvíc tepla?
Víte, kudy vám z domu utíká nejvíc tepla? | Foto: Aktuálně.cz
Peníze v pohybu:
Začíná dělení miliard na zateplování, zájem je obrovský
Zateplování, nebo šrotovné? Výhodnější je to první
Státní miliardy ušetří rodinám tisíce korun za vytápění

Zájemci mohou o dotace žádat až do konce roku 2012 v krajských pracovištích Státního fondu životního prostředí nebo od konce května rovněž prostřednictvím poboček vybraných bank, s nimž fond nyní dojednává konkrétní smlouvy.

Přesné podmínky včetně potřebného formuláře jsou k dispozici na adrese www.zelenausporam.cz. Zájemci mohou rovněž od osmi ráno do čtyř odpoledne volat na bezplatnou linku 800 260 500.

Peněz je dostatek pro všechny, slibuje fond

Stát slibuje, že peněz je dostatek pro všechny zájemce, kteří splní stanovené podmínky a domy zateplí po 1. dubnu 2009.

"Prostředků v programu Zelená úsporám je dost, není třeba podléhat panice," řekl Petr Štěpánek, ředitel Státního fondu životního prostředí.

Foto: Aktuálně.cz
Vyplatí se dotace? A jak je získat?
Stát rozdává miliardy na zateplování. Jak je získat?
Stát řekl, kam pro peníze na zateplování. vybral pět bank
Kdo se zateplováním počkal, vydělá na tom až stovky tisíc
 

Právě se děje

Další zprávy