Správa komunikací uzavřela most v Praze. Bude měřit tři kilometry nosných lan

ČTK ČTK
20. 7. 2019 18:10
Půl hodiny před sobotním polednem začala uzavírka lanového mostu na Jižní spojce v Praze. Technická správa komunikací (TSK) ho uzavřela pro veškerou dopravu kvůli zátěžovým testům a měřením nosných lan nutným pro jeho opravu. Most bude uzavřen do nedělní druhé hodiny odpolední.
Foto: ČTK

Objížďka vede obousměrně Švehlovou a Průmyslovou ulicí, kde proto v sobotu  zhoustla doprava. Řidiči by si podle TSK měli najít i jiné objízdné trasy a úseku se úplně vyhnout. Větší komplikace v dopravě se ale zatím neobjevily, řekla kolem půl šesté hodiny večerní mluvčí TSK Barbora Lišková. Další víkendová zkouška čeká lanový most za dva týdny.

Zavěšený silniční most převádí dopravu nad železnicí mezi Zahradním Městem a Strašnicemi. "Dnešní akce je unikátní zejména ve svém rozsahu. Jedná se o první kompletní uzavírku lanového mostu," řekl novinářům generální ředitel TSK Jan Sinčák.

Měření se týkají zejména 52 lan, která nesou tři střední zavěšená pole mostu. Jejich celková délka je 3000 metrů, nejkratší lano měří 30 a nejdelší 90 metrů. Lana snímají měřidla, která se pomalu posouvají po celé jejich délce.

"Dokážeme z magnetizací lana poznat, jaké je v něm napětí, ale i korozní úbytky," vysvětlil statik firmy Inset, která měření provádí, Ludvík Hegrlík. Právě rez na lanech může stav mostu významně ovlivňovat.

Podle dokumentu zveřejněného ve věstníku veřejných zakázek práce vyjdou na 25,6 milionu korun. Kromě měření lan čekají most také zatěžovací zkoušky. Po setmění na most najede několik plně naložených nákladních aut, celkem budou vážit zhruba 500 tun.

Zkoumá se také frekvence kmitání mostu, kterou mohou odborníci porovnat se stejnými zkouškami před jeho otevřením. "Uvidíme, jak most stárne," dodal Hegrlík.

Diagnostika má za úkol odhalit slabá místa stavby, vliv počasí na chování konstrukce a také vytvořit model nosnosti. Podle Sinčáka výsledky pomohou stanovit další postup ohledně údržby a rekonstrukce mostu. Závěrečnou zprávu bude mít TSK v únoru 2020. Přípravy trvaly několik měsíců, podílely se na nich stovky lidí.

Dopravní omezení ve dvou levých pruzích je na mostě už od začátku července. Toto omezení potrvá do 16. srpna. Od 8. července navíc silničáři opravují protihlukové stěny na Spořilově v úseku mezi Sliačskou a Chodovskou ulicí. Loni modernizovali nedalekou stěnu začínající za nájezdem od Spořilova a letos práce pokračují. Do konce roku TSK postaví asi 700 metrů dlouhou novou stěnu.

Kompletní uzavírka mostu ovlivní dopravu na části Jižní spojky, po které denně projede téměř 100 tisíc vozidel, z toho přes 15 000 kamionů. Na situaci proto dohlížejí policisté.

Odpoledne se ale podle mluvčí TSK Liškové neobjevily v okolí uzavírky žádné větší problémy. Doprava zhoustla podle očekávání na objízdné trase v Průmyslové a Švehlově ulici a také na Štěrboholské spojce, kde však provoz navíc komplikují na několika místech práce na silnici, řekla mluvčí kolem 17:30.

Lanový most je jedním z mladších pražských mostů, zprovozněn byl v roce 1997. V roce 2008 pracovníci TSK odhalili závažné poškození, kvůli kterému nejprve na most nesměly nákladní vozy nad šest tun, poté byl po několik dní uzavřen pro veškerou dopravu. Tehdy se tvořily dlouhé kolony, komplikace způsobovala zejména nákladní doprava, která využívá Jižní spojku místo nedokončené části Pražského okruhu.

Lanový most v Praze, přes který vede důležitá dopravní tepna Jižní spojka, se na dva prázdninové víkendy zcela uzavře kvůli diagnostice. | Video: Technická správa komunikací
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy