Správa komunikací uzavřela most v Praze. Bude měřit tři kilometry nosných lan

ČTK ČTK
20. 7. 2019 18:10
Půl hodiny před sobotním polednem začala uzavírka lanového mostu na Jižní spojce v Praze. Technická správa komunikací (TSK) ho uzavřela pro veškerou dopravu kvůli zátěžovým testům a měřením nosných lan nutným pro jeho opravu. Most bude uzavřen do nedělní druhé hodiny odpolední.
Foto: ČTK

Objížďka vede obousměrně Švehlovou a Průmyslovou ulicí, kde proto v sobotu  zhoustla doprava. Řidiči by si podle TSK měli najít i jiné objízdné trasy a úseku se úplně vyhnout. Větší komplikace v dopravě se ale zatím neobjevily, řekla kolem půl šesté hodiny večerní mluvčí TSK Barbora Lišková. Další víkendová zkouška čeká lanový most za dva týdny.

Zavěšený silniční most převádí dopravu nad železnicí mezi Zahradním Městem a Strašnicemi. "Dnešní akce je unikátní zejména ve svém rozsahu. Jedná se o první kompletní uzavírku lanového mostu," řekl novinářům generální ředitel TSK Jan Sinčák.

Měření se týkají zejména 52 lan, která nesou tři střední zavěšená pole mostu. Jejich celková délka je 3000 metrů, nejkratší lano měří 30 a nejdelší 90 metrů. Lana snímají měřidla, která se pomalu posouvají po celé jejich délce.

"Dokážeme z magnetizací lana poznat, jaké je v něm napětí, ale i korozní úbytky," vysvětlil statik firmy Inset, která měření provádí, Ludvík Hegrlík. Právě rez na lanech může stav mostu významně ovlivňovat.

Podle dokumentu zveřejněného ve věstníku veřejných zakázek práce vyjdou na 25,6 milionu korun. Kromě měření lan čekají most také zatěžovací zkoušky. Po setmění na most najede několik plně naložených nákladních aut, celkem budou vážit zhruba 500 tun.

Zkoumá se také frekvence kmitání mostu, kterou mohou odborníci porovnat se stejnými zkouškami před jeho otevřením. "Uvidíme, jak most stárne," dodal Hegrlík.

Diagnostika má za úkol odhalit slabá místa stavby, vliv počasí na chování konstrukce a také vytvořit model nosnosti. Podle Sinčáka výsledky pomohou stanovit další postup ohledně údržby a rekonstrukce mostu. Závěrečnou zprávu bude mít TSK v únoru 2020. Přípravy trvaly několik měsíců, podílely se na nich stovky lidí.

Dopravní omezení ve dvou levých pruzích je na mostě už od začátku července. Toto omezení potrvá do 16. srpna. Od 8. července navíc silničáři opravují protihlukové stěny na Spořilově v úseku mezi Sliačskou a Chodovskou ulicí. Loni modernizovali nedalekou stěnu začínající za nájezdem od Spořilova a letos práce pokračují. Do konce roku TSK postaví asi 700 metrů dlouhou novou stěnu.

Kompletní uzavírka mostu ovlivní dopravu na části Jižní spojky, po které denně projede téměř 100 tisíc vozidel, z toho přes 15 000 kamionů. Na situaci proto dohlížejí policisté.

Odpoledne se ale podle mluvčí TSK Liškové neobjevily v okolí uzavírky žádné větší problémy. Doprava zhoustla podle očekávání na objízdné trase v Průmyslové a Švehlově ulici a také na Štěrboholské spojce, kde však provoz navíc komplikují na několika místech práce na silnici, řekla mluvčí kolem 17:30.

Lanový most je jedním z mladších pražských mostů, zprovozněn byl v roce 1997. V roce 2008 pracovníci TSK odhalili závažné poškození, kvůli kterému nejprve na most nesměly nákladní vozy nad šest tun, poté byl po několik dní uzavřen pro veškerou dopravu. Tehdy se tvořily dlouhé kolony, komplikace způsobovala zejména nákladní doprava, která využívá Jižní spojku místo nedokončené části Pražského okruhu.

Lanový most v Praze, přes který vede důležitá dopravní tepna Jižní spojka, se na dva prázdninové víkendy zcela uzavře kvůli diagnostice. | Video: Technická správa komunikací
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy