Zablokujte ČSSD účty, požádal advokát Zdeněk Altner. Soud to odmítl

Marek Pokorný Radek Bartoníček Marek Pokorný, Radek Bartoníček
Aktualizováno 18. 4. 2016 17:37
Zdeněk Altner, kterému má ČSSD podle rozsudku zaplatit 337 milionů korun, chtěl, aby soud zablokoval straně účty. Termín splatnosti totiž vypršel minulý čtvrtek. Žádost přišla na Obvodní soud pro Prahu 1 v pátek těsně před půlnocí. "Podal návrh na nařízení předběžného opatření, spočívajícího v zákazu disponování s penězi na účtech a pokladně," uvedla mluvčí soudu Alena Novotná. Ač měl na rozhodnutí sedm dní, soud jeho žádost ještě dnes odmítl. Altner prý nezaplatil soudní jistotu deset tisíc korun.
Zdeněk Altner
Zdeněk Altner | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 v pondělí odpoledne rozhodl, že nezablokuje účty České straně sociálně demokratické (ČSSD). Požádal jej o to bývalý advokát strany Zdeněk Altner, kterému má ČSSD podle pravomocného rozsudku zaplatit 337 milionů korun. Ač byl termín splatnosti minulý čtvrtek, strana je nezaplatila. Altner se proto v v pátek před půlnocí obrátil na soud.

"Podal návrh na nařízení předběžného opatření, spočívajícího v zákazu disponování s penězi na účtech a pokladně," uvedla mluvčí soudu Alena Novotná. "Soud o žádosti musí rozhodnout do sedmi dnů," dodala.

Ještě odpoledne pak oznámila, že soud Altnerovu návrhu nevyhověl. "Soud dnes návrh na nařízení předběžného opatření odmítl, protože navrhovatel nesložil předepsanou jistotu. Rozhodnutí již bylo zasláno právním zástupcům účastníků do datových schránek," uvedla. Soudní jistota v daném případě měla činit deset tisíc korun.

Altnerův syn Patrik Altner ale tvrdí, že soudní jistotu zaplatili. A dokonce poslali 11 tisíc - i na soudní poplatek. "Zaplatili jsme to v pondělí v průběhu dne. Určitě se to vysvětlí," uvedl.

Chce, abychom neplatili jeho věřitelům

O Altnerově požadavku ještě ráno jednali právníci ČSSD. Jejich mluvčí Jiří Chvojka poté uvedl, že podmínky pro nařízení předběžného opatření nejsou splněny. Pro ně je potřeba mimo jiné prokázat to, že jiné způsoby vymáhání povinnosti selhaly. A současně že je toto plnění ohroženo. "Peníze máme na účtu, kryté úvěrem. On neudělal žádný jiný krok, kterým by se pokusil pohledávku vymoci," uvedl Chvojka.

Kromě žádosti o obstavení účtů může Altner případ předat exekutorovi nebo podat návrh na insolvenci strany.

Argumenty jak Altnera, tak ČSSD se ovšem soud nezabýval, protože kvůli nesložené soudní jistotě neřešil podstatu problému.

Sociální demokraté odmítli zaplatit s tím, že podali dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně, který také požádali o odklad vykonatelnosti. Předseda strany Bohuslav Sobotka hájí postup ČSSD tím, že v případě poslání peněz Altnerovi by zmizely neznámo kde a případný úspěch u Nejvyššího soudu by nebyl straně k ničemu.

Má dostat 337 milionů, dluží přes dvacet

Bývalý advokát Altner vyhrál letitý spor s ČSSD, kterou zastupoval ve sporu o sídlo strany, Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu ČSSD musí zaplatit částku 18,5 milionu korun, která vzrostla o dalších více než 318 milionů kvůli smluvní pokutě za 5734 dní od podání žaloby do vynesení pravomocného rozsudku.

ČSSD vypršela třídenní lhůta k zaslání peněz ve čtvrtek o půlnoci. Strana ale uvedla, že Altnerovi peníze zatím nepošle a bude uspokojovat jeho věřitele, kteří se jí přihlásili a požadují kolem 20 milionů korun. Zároveň se dovolala k Nejvyššímu soudu a požádala o odklad vykonatelnosti rozsudku.

Sociální demokraté se prý obávají toho, že když peníze pošlou na Altnerovo švýcarské konto, definitivně o ně přijdou, i když jim dá Nejvyšší soud alespoň částečně za pravdu.

Proč musí ČSSD zaplatit Zdeňku Altnerovi 337 milionů korun? A jak celou věc (ne)řešili dřívější předsedové strany? DVTV přináší odpovědi! | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

před 2 hodinami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

Další zprávy