Zabil vzácné čolky, od soudu odchází bez trestu

Pavel Baroch
29. 5. 2008 0:10
Soud uznal podnikatele vinným, trest ale neuložil
Foto: Ondřej Besperát

Pardubice - Okresní soud v Pardubicích uznal vinným jednatele společnosti Skládka Elzet za to, že jeho firma v uplynulých letech zasypala odpadem jezero v Mikulovicích, čímž vyhubila několik chráněných živočichů včetně kriticky ohroženého čolka velkého.

Ačkoli Luďku Zahradníkovi hrozily až tři roky vězení, nakonec mu soud neuložil žádný trest. Soudce uvedl, že dostatečným trestem byl samotný soudní proces. I tak se jednatel Zahradník proti rozsudku okamžitě odvolal. Soudní proces o vyhubení vzácných živočichů v tříhektarovém jezeře Blatno je přelomový.

"Pokud je nám známo, za zničení biotopu chráněných druhů živočichů u nás zatím nebyl nikdo souzen," řekl Lukáš Matějka z Centra pro podporu občanů ekologického sdružení Arnika. Na zasypávání jezera upozornili před několika lety místní občané, kterým Arnika poskytla první pomoc.

Foto: Aktuálně.cz

Překvapení v soudní síni

Lidé z Arniky předpokládali, že soud jednatele firmy Skládka Elzet uzná vinným. Zarazilo je ovšem, že neuložil žádný trest.

"To, že nepadnul žádný trest, nechápeme," konstatoval právník Centra pro podporu občanů Lukáš Matějka. "Vždyť podnikání společností pana Zahradníka vedlo k úplnému vyhubení čolka velkého, rosničky zelené, břehule říční a k ovlivnění života mnoha dalších živočišných druhů v dané lokalitě," dodal Matějka.

Jezero v Blatě je v současnosti téměř zcela zavezené sutí. Václav Průšek z místního Sdružení pro ekologii připomněl, že hnutí se snažilo zachránit jezero v Mikulovicích před zasypáním několik let. Pod sutí však nakonec skončily minimálně stovky chráněných živočichů.

Vzácné druhy nezachránily ani pokuty

Jezero nezachránilo ani několik pokut, například od České inspekce životního prostředí.

"Jejich výše je ale s předpokládaným ziskem Zahradníkových společností neporovnatelná, navíc byly mnohé z nich zrušeny. V součtu udělené pokuty nedosáhly ani půl milionu korun a za ukládání odpadů přitom inkasoval desítky miliónů," poznamenal mluvčí Arniky Jan Losenický.

Podle Václava Průška ze Sdružení pro ekologii se jezero zasypalo za mlčenlivého přihlížení místních úřadů, které potřebovaly někam umístit přeložku chrudimské silnice.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Muž se během nouzového stavu vloupal do sanitek, hrozí mu až osm let ve vězení

Až osm let ve vězení hrozí muži, který se začátkem května vloupal do dvou sanitek a dvou osobních aut v pražské Krči. Muž z místa odnesl záchranářskou bundu a stříbrný kufřík, z aut ukradl i peněženku a doklady. I s poškozením vozidel způsobil škodu 20 000 korun. Muži hrozí vyšší, až osmiletý trest, jelikož čin spáchal v době nouzového stavu, informoval ve středu policejní mluvčí Jan Daněk.

Muž, kterého policisté hledají, se do aut vloupal na oploceném pozemku rodinného domu, kde si ho všiml majitel. Než se však stačil obléci, muž utekl. Ještě předtím majiteli stačil říct, že zabloudil a že na místě natáčí dokument o záchranné službě. Případ policie prověřuje pro podezření ze spáchání trestných činů krádež, poškození cizí věci a porušování domovní svobody.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

TOP 09 půjde ve Středočeském kraji do voleb se Zelenými a Hlasem

TOP 09 půjde do podzimních krajských voleb ve Středočeském kraji v koalici se Stranou zelených a hnutím Hlas. Kandidátku povede místopředseda TOP 09 a starosta Roztok Jan Jakob, dvojkou bude bývalý místopředseda Evropského parlamentu a předseda Hlasu Pavel Telička. Třetí místo na kandidátní listině náleží zastupitelce Mladé Boleslavi ze Strany zelených Janě Krumpholcové. Do voleb subjekty půjdou jako Spojenci pro Středočeský kraj. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně, po které podepsali koaliční dohodu.

"Středočeský kraj potřebuje nahradit současné papalášství kompetencí. Lidé, kteří jej dnes vedou, myslí zejména na sebe, své zájmy, nikoli na občany. Stejně jako v jiných krajích i zde chceme pohnout s řešením sucha, infrastruktury, kvalitou školství," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Vztahy s Prahou jsou zkalené, řekl mluvčí Kremlu. Kontakty s vedením Česka nejsou v plánu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. Peskov podle agentury Interfax odpovídal novinářům na otázku týkající se vztahů s Českem na pozadí špionážních skandálů.

Interfax připomněl úterní zadržení poradce šéfa Roskosmosu, bývalého novináře Ivana Safronova, kterého podle jeho obhájců ruská kontrarozvědka podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Agentura připomněla také spekulaci o chystaném útoku na pražské politiky, po které Praha vyhostila dva ruské diplomaty a Moskva reagovala recipročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy