Zabil vzácné čolky, od soudu odchází bez trestu

Pavel Baroch
29. 5. 2008 0:10
Soud uznal podnikatele vinným, trest ale neuložil
Foto: Ondřej Besperát

Pardubice - Okresní soud v Pardubicích uznal vinným jednatele společnosti Skládka Elzet za to, že jeho firma v uplynulých letech zasypala odpadem jezero v Mikulovicích, čímž vyhubila několik chráněných živočichů včetně kriticky ohroženého čolka velkého.

Ačkoli Luďku Zahradníkovi hrozily až tři roky vězení, nakonec mu soud neuložil žádný trest. Soudce uvedl, že dostatečným trestem byl samotný soudní proces. I tak se jednatel Zahradník proti rozsudku okamžitě odvolal. Soudní proces o vyhubení vzácných živočichů v tříhektarovém jezeře Blatno je přelomový.

"Pokud je nám známo, za zničení biotopu chráněných druhů živočichů u nás zatím nebyl nikdo souzen," řekl Lukáš Matějka z Centra pro podporu občanů ekologického sdružení Arnika. Na zasypávání jezera upozornili před několika lety místní občané, kterým Arnika poskytla první pomoc.

Foto: Aktuálně.cz

Překvapení v soudní síni

Lidé z Arniky předpokládali, že soud jednatele firmy Skládka Elzet uzná vinným. Zarazilo je ovšem, že neuložil žádný trest.

"To, že nepadnul žádný trest, nechápeme," konstatoval právník Centra pro podporu občanů Lukáš Matějka. "Vždyť podnikání společností pana Zahradníka vedlo k úplnému vyhubení čolka velkého, rosničky zelené, břehule říční a k ovlivnění života mnoha dalších živočišných druhů v dané lokalitě," dodal Matějka.

Jezero v Blatě je v současnosti téměř zcela zavezené sutí. Václav Průšek z místního Sdružení pro ekologii připomněl, že hnutí se snažilo zachránit jezero v Mikulovicích před zasypáním několik let. Pod sutí však nakonec skončily minimálně stovky chráněných živočichů.

Vzácné druhy nezachránily ani pokuty

Jezero nezachránilo ani několik pokut, například od České inspekce životního prostředí.

"Jejich výše je ale s předpokládaným ziskem Zahradníkových společností neporovnatelná, navíc byly mnohé z nich zrušeny. V součtu udělené pokuty nedosáhly ani půl milionu korun a za ukládání odpadů přitom inkasoval desítky miliónů," poznamenal mluvčí Arniky Jan Losenický.

Podle Václava Průška ze Sdružení pro ekologii se jezero zasypalo za mlčenlivého přihlížení místních úřadů, které potřebovaly někam umístit přeložku chrudimské silnice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy