Zabil vzácné čolky, od soudu odchází bez trestu

Pavel Baroch
29. 5. 2008 0:10
Soud uznal podnikatele vinným, trest ale neuložil
Foto: Ondřej Besperát

Pardubice - Okresní soud v Pardubicích uznal vinným jednatele společnosti Skládka Elzet za to, že jeho firma v uplynulých letech zasypala odpadem jezero v Mikulovicích, čímž vyhubila několik chráněných živočichů včetně kriticky ohroženého čolka velkého.

Ačkoli Luďku Zahradníkovi hrozily až tři roky vězení, nakonec mu soud neuložil žádný trest. Soudce uvedl, že dostatečným trestem byl samotný soudní proces. I tak se jednatel Zahradník proti rozsudku okamžitě odvolal. Soudní proces o vyhubení vzácných živočichů v tříhektarovém jezeře Blatno je přelomový.

"Pokud je nám známo, za zničení biotopu chráněných druhů živočichů u nás zatím nebyl nikdo souzen," řekl Lukáš Matějka z Centra pro podporu občanů ekologického sdružení Arnika. Na zasypávání jezera upozornili před několika lety místní občané, kterým Arnika poskytla první pomoc.

Foto: Aktuálně.cz

Překvapení v soudní síni

Lidé z Arniky předpokládali, že soud jednatele firmy Skládka Elzet uzná vinným. Zarazilo je ovšem, že neuložil žádný trest.

"To, že nepadnul žádný trest, nechápeme," konstatoval právník Centra pro podporu občanů Lukáš Matějka. "Vždyť podnikání společností pana Zahradníka vedlo k úplnému vyhubení čolka velkého, rosničky zelené, břehule říční a k ovlivnění života mnoha dalších živočišných druhů v dané lokalitě," dodal Matějka.

Jezero v Blatě je v současnosti téměř zcela zavezené sutí. Václav Průšek z místního Sdružení pro ekologii připomněl, že hnutí se snažilo zachránit jezero v Mikulovicích před zasypáním několik let. Pod sutí však nakonec skončily minimálně stovky chráněných živočichů.

Vzácné druhy nezachránily ani pokuty

Jezero nezachránilo ani několik pokut, například od České inspekce životního prostředí.

"Jejich výše je ale s předpokládaným ziskem Zahradníkových společností neporovnatelná, navíc byly mnohé z nich zrušeny. V součtu udělené pokuty nedosáhly ani půl milionu korun a za ukládání odpadů přitom inkasoval desítky miliónů," poznamenal mluvčí Arniky Jan Losenický.

Podle Václava Průška ze Sdružení pro ekologii se jezero zasypalo za mlčenlivého přihlížení místních úřadů, které potřebovaly někam umístit přeložku chrudimské silnice.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy