Zabil vzácné čolky, od soudu odchází bez trestu

Pavel Baroch
29. 5. 2008 0:10
Soud uznal podnikatele vinným, trest ale neuložil
Foto: Ondřej Besperát

Pardubice - Okresní soud v Pardubicích uznal vinným jednatele společnosti Skládka Elzet za to, že jeho firma v uplynulých letech zasypala odpadem jezero v Mikulovicích, čímž vyhubila několik chráněných živočichů včetně kriticky ohroženého čolka velkého.

Ačkoli Luďku Zahradníkovi hrozily až tři roky vězení, nakonec mu soud neuložil žádný trest. Soudce uvedl, že dostatečným trestem byl samotný soudní proces. I tak se jednatel Zahradník proti rozsudku okamžitě odvolal. Soudní proces o vyhubení vzácných živočichů v tříhektarovém jezeře Blatno je přelomový.

"Pokud je nám známo, za zničení biotopu chráněných druhů živočichů u nás zatím nebyl nikdo souzen," řekl Lukáš Matějka z Centra pro podporu občanů ekologického sdružení Arnika. Na zasypávání jezera upozornili před několika lety místní občané, kterým Arnika poskytla první pomoc.

Foto: Aktuálně.cz

Překvapení v soudní síni

Lidé z Arniky předpokládali, že soud jednatele firmy Skládka Elzet uzná vinným. Zarazilo je ovšem, že neuložil žádný trest.

"To, že nepadnul žádný trest, nechápeme," konstatoval právník Centra pro podporu občanů Lukáš Matějka. "Vždyť podnikání společností pana Zahradníka vedlo k úplnému vyhubení čolka velkého, rosničky zelené, břehule říční a k ovlivnění života mnoha dalších živočišných druhů v dané lokalitě," dodal Matějka.

Jezero v Blatě je v současnosti téměř zcela zavezené sutí. Václav Průšek z místního Sdružení pro ekologii připomněl, že hnutí se snažilo zachránit jezero v Mikulovicích před zasypáním několik let. Pod sutí však nakonec skončily minimálně stovky chráněných živočichů.

Vzácné druhy nezachránily ani pokuty

Jezero nezachránilo ani několik pokut, například od České inspekce životního prostředí.

"Jejich výše je ale s předpokládaným ziskem Zahradníkových společností neporovnatelná, navíc byly mnohé z nich zrušeny. V součtu udělené pokuty nedosáhly ani půl milionu korun a za ukládání odpadů přitom inkasoval desítky miliónů," poznamenal mluvčí Arniky Jan Losenický.

Podle Václava Průška ze Sdružení pro ekologii se jezero zasypalo za mlčenlivého přihlížení místních úřadů, které potřebovaly někam umístit přeložku chrudimské silnice.

 

Právě se děje

Další zprávy