Zabil chráněné čolky. Hrozí mu až tři roky vězení

Pavel Baroch
13. 2. 2008 18:32
Soud poprvé rozhoduje o trestu za likvidaci živočichů
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Pardubice - Jednateli společnosti Skládka Elzet hrozí až tříleté vězení za to, že jeho firma zasypala v uplynulých letech jezero v Mikulovicích na Pardubicku odpadem. V jezeře o rozloze tři hektary žilo několik chráněných druhů živočichů včetně kriticky ohroženého čolka velkého.

O vině a trestu pro jednatele Luďka Zahradníka rozhoduje od středy pardubický okresní soud.

Jde o první případ tohoto druhu, který se dostal až do soudní síně. "Pokud je nám známo, za zničení biotopu chráněných druhů živočichů u nás zatím nebyl nikdo souzen," řekl Lukáš Matějka z Centra pro podporu občanů ekologického sdružení Arnika.

"Soudní řízení je průlomové a může pomoci při řešení podobných kauz," domnívá se právník Matějka.

Skokan skřehotavý
Skokan skřehotavý | Foto: Archiv

Byznys za desítky milionů

Václav Průšek z místního Sdružení pro ekologii připomněl, že hnutí se snažilo zachránit jezero v Mikulovicích před zasypáním několik let. Pod stavební sutí však nakonec skončily minimálně stovky chráněných živočichů.

"Jezero už sice obnovit nelze, ale věříme, že pachatelé takového barbarství budou konečně potrestaní," řekl Průšek. Dodal, že pro skládkařskou firmu šlo o výnosný byznys - na zasypání rozlehlého jezera vydělala desítky milionů korun.

Zástupci firmy se k případu nevyjádřili, protože ve svém sídle v Pardubicích nikdo nezvedal telefon. Jednatel Matějka se u soudu hájí tím, že žádné vzácné živočichy stavební suť nezlikvidovala.

Firmu nezastavila ani pokuta od inspekce

Zmizelí živočichové

  • Podle posudku Agentury ochrany přírody a krajiny žilo v jezeře a jeho okolí do roku 1999 jedenáct zvláště chráněných druhů obojživelníků.
  • V roce 2004 z nich už agentura čtyři nezaznamenala.
  • Šlo o kriticky ohroženého čolka velikého, blatnici skvrnitou, ropuchu krátkonohou a silně ohroženou rosničku zelenou.
  • Z kriticky ohrožených druhů zbyli jedinci skokaka skřehotavého.
  • Ohrožený pták břehule říční už nemá kde hnízdit.

Jezero nezachránila ani pokuta od České inspekce životního prostředí ve výši 400 tisíc korun, která pak byla v odvolacím řízení snížena na polovinu. Pokutu 250 tisíc korun dostala i společnost Skanska, která na zasypaném jezeře vybudovala silniční násep.

Jenže ministerstvo životního prostředí později konstatovalo, že pokuta pro Skansku byla neoprávěná, protože od řediteoství silnic a dálnic nedostalo potřebné informace o ochranném území - a pokutu dostali stavaři nazpátek.

Problémem je, že úřady sice vydaly stavební povolení na takzvanou rekultivaci jezera, které vzniklo přirozeným zatopením původního ložiska cihlářské hlíny, firmy ale nikdy nezískaly potřebnou výjimku podle zákona o ochraně přírody a krajiny.

Podle Václava Průška ze Sdružení pro ekologii se jezero zasypalo za mlčenlivého přihlížení místních úřadů, které potřebovaly někam umístit přeložku chrudimské silnice.

Například likvidátorem státního podniku Cihelna Blatno, která zde před lety těžila hlínu, byl až do roku 2002 současný senátor za Pardubický kraj Jiří Stříteský.

K soudu možná půjdou další

Místní občanské sdružení podalo trestní oznámení na dalších sedm osob. Jsou mezi nimi například další lidé z firmy Skládka Elzet, ale také pracovníci ministerstva životního prostředí a státní Agentury ochrany přírody a krajiny.

"Jejich roli v této kauze stále šetří policie, jestli doputují až k soudu, zatím není známo," konstatoval Jan Losenický, mluvčí sdružení Arnika.

 

Právě se děje

Další zprávy