Zabiják policistů Bulawa má další problém se zákonem

Petra Sasínová
10. 11. 2009 17:35
Policisté odhalili pokus o uplácení svědků. Mají čtyři miliony.

Praha - Podnikatel Zdeněk Bulawa z Českého Těšína, známý jako pirát silnic, který v roce 2003 v opilosti zavinil smrt tří policistů, figuruje v další kauze.

Je podezřelý z ovlivňování svědků v případu podvodů s alkoholem.

Kvůli daňovým únikům v souvislosti s obchody s vínem a destiláty mu a několika dalším lidem hrozí až dvanáct roků vězení. Daňové úniky podle žalobce přesáhly 110 milionů korun.

Případ má za dva týdny soudit Krajský soud v Ostravě. Aktuálně.cz to potvrdil státní zástupce ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Karel Kalda, který obviněné žaloval.

Mezitím zadrželi policisté z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality tři muže, které v této kauze podezřívají z přípravy ke křivé výpovědi.

Jedním z nich má být Bulawa, který si za smrt policistů odseděl jen dva roky. Další zadržený je podle informací Aktuálně.cz advokát Petr Navrátil.

Policisté specializovaného útvaru provedli ve čtvrtek 5. listopadu razii v advokátní kanceláři tohoto jihlavského právníka, který měl obviněné zastupovat.

Čtyři miliony pro svědka

"Zatkli jsme tři hlavní podezřelé z přípravy křivé výpovědi. U všech jsme navrhli vazbu, aby nedošlo k dalšímu ovlivňování osob," uvedl Roman Skřepek z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality.

Policisté zajistili u podezřelých také čtyři miliony korun, které měly zřejmě sloužit k přesvědčení svědka či svědků, aby vypovídali ve prospěch obžalovaných.

V případu daňových úniků figurují podnikatelé Radko Nauš a Jaromír Raid, kteří v minulosti spolupracovali s uprchlým podnikatelem Radovanem Krejčířem, který rovněž pochází z Českého Těšína.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy