Za zpěvu koled se na Václavském náměstí servírovala rybí polévka

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 12. 2019 22:27
Na Václavském náměstí se na Štědrý den v poledne servírovala rybí polévka. Lidem ji rozlévali starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě) a radní této městské části Pavel Nazarský (Piráti).
Starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (druhý zleva) rozléval 24. prosince 2019 na Václavském náměstí v Praze rybí polévku.
Starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (druhý zleva) rozléval 24. prosince 2019 na Václavském náměstí v Praze rybí polévku. | Foto: ČTK

Akci zahájili zpěvem koledy Veselé vánoční hody, ke kterému se připojili i lidé čekající ve frontě. Polévka se podávala také na Staroměstském náměstí, ve Vršovicích nebo Horních Měcholupech.

Někteří lidé přišli na polévku do horní části Václavského náměstí cíleně, jiní se na ni zastavili při tradiční procházce Prahou. "Každý rok se chodíme projít po 'Václaváku', 'Staromáku', někdy zajdeme na Karlův most," řekl ČTK starší manželský pár. "Polévka je výborná, lepší než doma," doplnila žena z Prahy.

Polévku si pochvalovali i ostatní oslovení strávníci, porovnávali ji s tou podávanou na Staroměstském náměstí. Už v pondělí ji tam servíroval mimo jiné pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Lidé se v úterý shodovali na tom, že na Václavském náměstí se jim letos povedla lépe.

Rybí polévku si na Václavském náměstí nenechalo nalít kromě Pražanů také mnoho turistů. Odbavování zájemců bylo rychlé, po necelé půl hodině si bylo možné dát polévku bez fronty.

Vedení Prahy 10 v čele se starostkou Renatou Chmelovou (Vlasta) nabízelo dopoledne rybí polévku ve Vršovicích. Bohoslužba spojená s podávání cukroví a polévky se uskutečnila v Horních Měcholupech.

Arcidiecézní charita nabízela rybí polévku potřebným a kolemjdoucím v pondělí. Den před Štědrým rozlévali rybí polévku a boršč také zástupci letňanské radnice. Již dříve v prosinci se rybí polévka servírovala v Praze 3 nebo Praze 9.

Armáda spásy rozdávala v Brně obědy lidem bez domova

Jídlo se rozdávalo i v dalších městech. Například v Brně dostalo v úterý kolem 150 lidí od Armády spásy štědrodenní oběd v podobě ryby a salátu. ČTK to řekla Jana Berčíková z Armády spásy. Podle ní zpívali účastníci koledy a téměř všichni se pomodlili.

V Mlýnské ulici v prostorách centra sociálních služeb se vystřídaly čtyři skupiny. Přišli lidé využívající azylové domy, noclehárny, nízkoprahové denní centrum i noční krizové centrum a terénní programy. "Řeklo se úvodní slovo, pan kaplan pronesl duchovní slovo z Bible," uvedla Berčíková. Následovalo zpívání koled, potom se podávalo jídlo. "Byla rybí polévka, bramborový salát a ryba," řekla Berčíková. Každý z účastníků dostal ještě balíček s vánočním cukrovím.

Charitativní polévka v Boskovicích vynesla přes 80 tisíc

Rekordních více než 81 000 korun vyneslo na Štědrý den v Boskovicích na Blanensku charitativní rozdávání polévky. ČTK to řekl hlavní organizátor akce Richard Burgr. Peníze pomohou potřebným. Za 25 let pořádání akce už se díky ní podařilo shromáždit přes milion korun.

Lidé mohou za polévku darovat do pokladniček libovolný finanční obnos. Letos přispěli asi o 1000 korun více než loni. "Nejvíce bylo stokorun a dvacetikorun. Stejně jako v předešlých letech jsem ale objevil v jednom balíčku bankovky v součtu 5000 korun, což byl největší dar," uvedl Burgr.

Podle něj přišlo na Masarykovo náměstí asi 1000 lidí. Za necelé dvě hodiny spořádali 320 litrů bramboračky s houbami. Dostali ji v 900 miskách, další lidé si ji odnesli ve vlastních miskách nebo přinesených nádobách.

Rekordní částku 1,4 milionu korun vydělal letos pro neziskové organizace také stánek s punčem, různými pochutinami a řemeslnými výrobky, který na vánočních trzích v centru Olomouce postavil spolek dobrovolníků Dobré místo pro život. Peníze z prodeje byly rozděleny organizacím, jež se starají například o mentálně postižené děti, staré a nemocné lidi nebo o nevidomé a slabozraké. ČTK to v úterý řekla Věra Zukalová ze spolku Dobré místo pro život.

 

Právě se děje

Další zprávy