Za změnu klimatu mohou lidé, myslí si Češi. Bojí se, že život jejich dětí bude horší

Petr Spáčil Petr Spáčil
26. 7. 2021 19:33
Více než tři čtvrtiny české populace se domnívají, že klimatické změny na Zemi již probíhají. Většina si navíc myslí, že to svým chováním způsobuje člověk, ukázal výzkum Masarykovy univerzity a neziskové organizace Green Dock. Více než 60 procent lidí se pak obává, že dnešní děti budou žít v horším světě, než je ten současný.
Foto: České klima 2021

Česká společnost již není tak rozdělená. Uznává, že změna klimatu je problém

Češi ve výzkumu vědců z Masarykovy univerzity a organizace Green Dock ukázali, že klimatickou změnu vnímají jako problém a vnímají i její následky. "Pro většinu české veřejnosti už není sporu o tom, zda je změna klimatu závažný problém," poznamenal sociolog z Masarykovy univerzity Tomáš Chabada.

Podle výzkumu více než 75 procent Čechů uznává, že probíhá změna klimatu, dalších sedm procent si myslí, že změna klimatu sice zatím neprobíhá, ale jednou nastane. Jen necelá čtyři procenta Čechů si myslí, že ke klimatické změně vůbec nedojde.

Zároveň většina Čechů zná i viníka klimatické změny. "Více než 70 procent dotázaných souhlasí s tím, že za změnu klimatu může lidská činnost," objasnil vedoucí výzkumu a sociální psycholog z Masarykovy univerzity Jan Krajhanzl. Upozornil, že česká společnost už není ve vnímání klimatu rozdělená jako v předešlém výzkumu z roku 2015. Tehdy s tím, že probíhá změna klimatu, souhlasilo 52 procent lidí a lidské činnosti ji přisuzovalo 27 procent z nich.

Sjednocení vyzdvihl i sociální psycholog Ondřej Kácha z neziskové organizace Green Dock, která postoje Čechů ke klimatické změně sleduje dlouhodobě. "Stejně tak se většina obyvatel shoduje, že máme tento problém řešit. Podle 68 procent je důležité, aby Česko přijalo opatření proti změně klimatu," řekl. Dle názoru 66 procent dotázaných má Česko snižovat své emise skleníkových plynů.

Podle výzkumu by Češi chtěli, aby se do ochrany životního prostředí zapojilo více institucí. "Více než 70 procent veřejnosti by chtělo, aby se do ochrany klimatu zapojilo ministerstvo životního prostředí, vláda, firmy, domácnosti a čeští vědci a vědkyně," odhalil Chabada. 

Skoro 55 procent Čechů by bylo ochotných vzdát se svého životního stylu, zatímco platit kvůli ochraně přírody vyšší ceny za produkty by bylo ochotno jen 14 procent. Platit vyšší daně kvůli ochraně klimatu by nevadilo devíti procentům lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy