Dvacet let zkoumá evoluci parazitů, nyní získal Lukeš jako první Čech prestižní cenu

ČTK ČTK
30. 11. 2018 12:52
Parazitolog Julius Lukeš letos získal jako první Čech ocenění Americké asociace pro rozvoj vědy. Společnost ho zvolila jedním ze svých elitních členů v rámci biologické sekce za dlouhodobý přínos evolučním studiím v protistologii a molekulární parazitologii se zaměřením na bičivky a výtrusovce.
Julius Lukeš.
Julius Lukeš. | Foto: ČTK

Většina z 416 laureátů, které letos asociace vybrala, pochází z prestižních amerických univerzit. Lukeš je mezi oceněnými jediným vědcem z České republiky. Na toto ocenění jej navrhli jeho američtí spolupracovníci, kteří rovněž patří mezi elitu sdružení.

"Kolega Julius Lukeš se vypracoval ve světově uznávaného odborníka v oblasti evoluce prvoků parazitických i volně žijících a mechanismů jejich adaptace k parazitismu. Jeho vědecké zájmy přesahují dalece do oblasti obecných otázek biodiverzity, významu mikroorganismů v biosféře naší planety i v biologické integritě člověka," uvedl v tiskové zprávě ředitel Biologického centra Akademie věd Libor Grubhoffer.

Lukeš je ředitelem Parazitologického ústavu Biologického centra a profesorem na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Více než dvacet let se zabývá molekulární biologií parazitických prvoků, kteří způsobují řadu závažných onemocnění.

Od roku 2004 je členem Učené společnosti České republiky, v roce 2009 se stal prvním mimopražským laureátem ocenění Praemium Academiae, v roce 2014 byl přijat do řad Americké mikrobiologické akademie a v roce 2015 do Evropské mikrobiologické akademie.

Americká asociace pro rozvoj vědy byla založena v roce 1848 a je největším vědeckým společenstvím na světě. Zahrnuje téměř 250 přidružených organizací a akademií věd a vydává prestižní časopis Science. Tradice elitních členů sahá do roku 1874 a zahrnuje velká vědecká jména, mimo jiné vynálezce Thomase Edisona.

 

Právě se děje

Další zprávy