Za výpadky proudu v Česku možná mohou i erupce na Slunci, zjistili astronomové

Matěj Pur
20. 7. 2019 18:56
Čeští astronomové z Astronomického ústavu Akademie věd objevili, že za některými poruchami v české rozvodné elektrické síti může být také sluneční aktivita. V obdobích zvýšené sluneční aktivity je totiž podle jejich výzkumu poruch v rozvodech vysokého napětí o desítky procent více, než když je sluneční aktivita minimální. Výzkum publikují v časopise Americké geofyzikální unie Space Weather.
Sluneční erupce jsou zachycovány magnetickým polem Země. Mohou ale mít vliv na poruchy elektrické sítě.
Sluneční erupce jsou zachycovány magnetickým polem Země. Mohou ale mít vliv na poruchy elektrické sítě. | Foto: NASA

Už delší dobu je známo, že poruchy v rozvodné síti a následné výpadky proudu může způsobovat také sluneční aktivita. Při slunečních erupcích se totiž může ze Slunce uvolnit nabitá koronální hmota, která když zasáhne Zemi, tak způsobí změny v geomagnetickém poli. Ty se běžně projevují jako polární záře, ale v mimořádných případech dochází také ke vzniku proudu v dlouhých vodičích, který následně poškozuje transformátory, a může tak dojít i k výpadkům dodávek proudu.

V minulosti už k rozsáhlým blackoutům několikrát došlo. Nejvýznamnější takový případ byl v březnu 1989 v Québecu, kdy velká část této kanadské provincie byla po velké sluneční bouři devět hodin bez proudu, někde výpadek trval i dva měsíce. V roce 2013 američtí vědci publikovali studii, že čtyři procenta všech závad v tamní rozvodné síti způsobilo Slunce, což znamená miliardové škody.

Docent Michal Švanda se studentkou Tatianou Výbošťokovou z Astronomického ústavu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy se proto zaměřili na otázku, jestli se tak děje také v Česku. V USA totiž mají mnohem větší předpoklady pro vznik geomagneticky indukovaných proudů, protože se severní geomagnetický pól nachází v Severní Americe. Studie dvou českých astronomů je dokonce první, která se zabývala závadami v rozvodné síti způsobenými sluneční aktivitou ve středních zeměpisných šířkách.

Na základě dat od provozovatelů přenosových soustav v Česku z posledních dvanácti let se jim povedlo prokázat, že poruch v síti bylo statisticky významně více v období zvýšené sluneční aktivity. U vedení vysokého a velmi vysokého napětí se jednalo o nárůst až o desítky procent. Protože ale data od různých provozovatelů nebyly vždy ze stejného období a všechna se překrývala pouze ve třech letech, nedá se říct s jistotou, že poruchy byly způsobené opravdu Sluncem.

"Mnoho dalších studií je nutných, abychom plně porozuměli našim zjištěním. Modelování geomagneticky indukovaných proudů je cílem naší další práce, první předběžné výsledky ukazují, že i v Česku by mohl vznikat v dlouhých vodičích proud až 50 ampérů," uvedli Michal Švanda s Tatianou Výbošťkovou v závěru svého článku pro časopis Space Weather. Tak velký proud už by na poškození sítě stačil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy