Za výpadky proudu v Česku možná mohou i erupce na Slunci, zjistili astronomové

Matěj Pur
20. 7. 2019 18:56
Čeští astronomové z Astronomického ústavu Akademie věd objevili, že za některými poruchami v české rozvodné elektrické síti může být také sluneční aktivita. V obdobích zvýšené sluneční aktivity je totiž podle jejich výzkumu poruch v rozvodech vysokého napětí o desítky procent více, než když je sluneční aktivita minimální. Výzkum publikují v časopise Americké geofyzikální unie Space Weather.
Sluneční erupce jsou zachycovány magnetickým polem Země. Mohou ale mít vliv na poruchy elektrické sítě.
Sluneční erupce jsou zachycovány magnetickým polem Země. Mohou ale mít vliv na poruchy elektrické sítě. | Foto: NASA

Už delší dobu je známo, že poruchy v rozvodné síti a následné výpadky proudu může způsobovat také sluneční aktivita. Při slunečních erupcích se totiž může ze Slunce uvolnit nabitá koronální hmota, která když zasáhne Zemi, tak způsobí změny v geomagnetickém poli. Ty se běžně projevují jako polární záře, ale v mimořádných případech dochází také ke vzniku proudu v dlouhých vodičích, který následně poškozuje transformátory, a může tak dojít i k výpadkům dodávek proudu.

V minulosti už k rozsáhlým blackoutům několikrát došlo. Nejvýznamnější takový případ byl v březnu 1989 v Québecu, kdy velká část této kanadské provincie byla po velké sluneční bouři devět hodin bez proudu, někde výpadek trval i dva měsíce. V roce 2013 američtí vědci publikovali studii, že čtyři procenta všech závad v tamní rozvodné síti způsobilo Slunce, což znamená miliardové škody.

Docent Michal Švanda se studentkou Tatianou Výbošťokovou z Astronomického ústavu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy se proto zaměřili na otázku, jestli se tak děje také v Česku. V USA totiž mají mnohem větší předpoklady pro vznik geomagneticky indukovaných proudů, protože se severní geomagnetický pól nachází v Severní Americe. Studie dvou českých astronomů je dokonce první, která se zabývala závadami v rozvodné síti způsobenými sluneční aktivitou ve středních zeměpisných šířkách.

Na základě dat od provozovatelů přenosových soustav v Česku z posledních dvanácti let se jim povedlo prokázat, že poruch v síti bylo statisticky významně více v období zvýšené sluneční aktivity. U vedení vysokého a velmi vysokého napětí se jednalo o nárůst až o desítky procent. Protože ale data od různých provozovatelů nebyly vždy ze stejného období a všechna se překrývala pouze ve třech letech, nedá se říct s jistotou, že poruchy byly způsobené opravdu Sluncem.

"Mnoho dalších studií je nutných, abychom plně porozuměli našim zjištěním. Modelování geomagneticky indukovaných proudů je cílem naší další práce, první předběžné výsledky ukazují, že i v Česku by mohl vznikat v dlouhých vodičích proud až 50 ampérů," uvedli Michal Švanda s Tatianou Výbošťkovou v závěru svého článku pro časopis Space Weather. Tak velký proud už by na poškození sítě stačil.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy