Za výpadky proudu v Česku možná mohou i erupce na Slunci, zjistili astronomové

Matěj Pur
20. 7. 2019 18:56
Čeští astronomové z Astronomického ústavu Akademie věd objevili, že za některými poruchami v české rozvodné elektrické síti může být také sluneční aktivita. V obdobích zvýšené sluneční aktivity je totiž podle jejich výzkumu poruch v rozvodech vysokého napětí o desítky procent více, než když je sluneční aktivita minimální. Výzkum publikují v časopise Americké geofyzikální unie Space Weather.
Sluneční erupce jsou zachycovány magnetickým polem Země. Mohou ale mít vliv na poruchy elektrické sítě.
Sluneční erupce jsou zachycovány magnetickým polem Země. Mohou ale mít vliv na poruchy elektrické sítě. | Foto: NASA

Už delší dobu je známo, že poruchy v rozvodné síti a následné výpadky proudu může způsobovat také sluneční aktivita. Při slunečních erupcích se totiž může ze Slunce uvolnit nabitá koronální hmota, která když zasáhne Zemi, tak způsobí změny v geomagnetickém poli. Ty se běžně projevují jako polární záře, ale v mimořádných případech dochází také ke vzniku proudu v dlouhých vodičích, který následně poškozuje transformátory, a může tak dojít i k výpadkům dodávek proudu.

V minulosti už k rozsáhlým blackoutům několikrát došlo. Nejvýznamnější takový případ byl v březnu 1989 v Québecu, kdy velká část této kanadské provincie byla po velké sluneční bouři devět hodin bez proudu, někde výpadek trval i dva měsíce. V roce 2013 američtí vědci publikovali studii, že čtyři procenta všech závad v tamní rozvodné síti způsobilo Slunce, což znamená miliardové škody.

Docent Michal Švanda se studentkou Tatianou Výbošťokovou z Astronomického ústavu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy se proto zaměřili na otázku, jestli se tak děje také v Česku. V USA totiž mají mnohem větší předpoklady pro vznik geomagneticky indukovaných proudů, protože se severní geomagnetický pól nachází v Severní Americe. Studie dvou českých astronomů je dokonce první, která se zabývala závadami v rozvodné síti způsobenými sluneční aktivitou ve středních zeměpisných šířkách.

Na základě dat od provozovatelů přenosových soustav v Česku z posledních dvanácti let se jim povedlo prokázat, že poruch v síti bylo statisticky významně více v období zvýšené sluneční aktivity. U vedení vysokého a velmi vysokého napětí se jednalo o nárůst až o desítky procent. Protože ale data od různých provozovatelů nebyly vždy ze stejného období a všechna se překrývala pouze ve třech letech, nedá se říct s jistotou, že poruchy byly způsobené opravdu Sluncem.

"Mnoho dalších studií je nutných, abychom plně porozuměli našim zjištěním. Modelování geomagneticky indukovaných proudů je cílem naší další práce, první předběžné výsledky ukazují, že i v Česku by mohl vznikat v dlouhých vodičích proud až 50 ampérů," uvedli Michal Švanda s Tatianou Výbošťkovou v závěru svého článku pro časopis Space Weather. Tak velký proud už by na poškození sítě stačil.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 40 minutami

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Bloomberg: USA a Čína se dohodly na podmínkách obchodní smlouvy

Spojené státy a Čína se dohodly na podmínkách první fáze dlouho očekávané obchodní smlouvy. Text nyní čeká na podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg a vzápětí i další média.

Poradci pro obchodní záležitosti teď mají v plánu schůzku s prezidentem, na které s ním chtějí podmínky dohody probrat. Oficiální oznámení by podle zdrojů Bloombergu mohlo přijít v následujících hodinách.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy