Za vadný registr chceme miliony, žádají motoristé stát

Pavel Baroch
4. 8. 2012 10:50
Na ministerstvo dopravy dorazilo zatím 70 žádostí o odškodnění, 25 má všechny náležitosti
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Na ministerstvu dopravy se zatím sešlo na 70 žádostí o náhradu škod za nedávné vážné problémy s nefungujícím centrálním registrem vozidel. Lidé celkem požadují 2,3 miliony korun.

"Z těchto žádostí je však pouze dvacet pět kompletních, tedy obsahují veškeré náležitosti," řekla Aktuálně.cz Andrea Volaříková z tiskového oddělení ministerstva.

Pětadvacet žádostí o odškodnění představuje celkovou částku přibližně 1,6 milionu korun. "Dá se předpokládat, že se na naše ministerstvo obrátí nějací další motoristé," dodala Volaříková.

Úřad ministra Pavla Dobeše (LIDEM) zatím žádné peníze nevyplatil. Podle zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci má ministerstvo na vyřízení žádosti 180 dní.

"Zabýváme se všemi došlými žádostmi, prozatím jsme o žádné z nich nerozhodli," potvrdila Andrea Volaříková z tiskového oddělení ministerstva.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Milion za psychickou újmu

Nejnižší požadovaná částka je 406 korun, na kterou osoba z Jihočeského kraje vyčíslila své cestovní náklady na úřad. Nejvyšší požadovanou sumou je rovný milion.

"Jde o nemajetkovou a psychickou újmu," řekla Aktuálně.cz Volaříková.

Tento žadatel nejspíš vyslyšel výzvu kanceláře veřejného ochránce práv, který uvedl, že lidé mohou žádat finanční náhradu i za stres a další nemajetkovou škodu, kterou jim způsobil nefungující registr aut.

Lidé nejčastěji žádají náhradu za ušlý zisk, za dovolenou, na kterou nemohli odjet, anebo chtějí proplatit cestu za opakovanou návštěvu nefungujícího registru.

Škodu zaplatí stát, firma, nebo oba

Odkud ministerstvo dopravy peníze na odškodnění vezme?

"Existují v podstatě pouze dvě možnosti. Buď budeme muset najít potřebné finance ve svém rozpočtu, nebo požádáme o uhrazení škod dodavatele systému. Je samozřejmě možná kombinace obou těchto variant, neboť každý jednotlivý případ bude posuzován individuálně," vysvětlila Andrea Volaříková z ministerstva dopravy.

Smlouva se společností ATS Telcom umožňuje ministerstvu žádat až dva miliony korun za každý den, kdy registr nefungoval tak, jak má. Dobešův úřad ovšem zatím nestanovil částku, kterou bude požadovat.

 

Právě se děje

Další zprávy