Za užití Havlova jména ministerstvo Vizi 97 platit nemusí

Markéta Šrajbrová ČTK Markéta Šrajbrová, ČTK
Aktualizováno 3. 8. 2015 14:52
Nadaci Dagmar a Václava Havlových Vize 97 vadilo, že nevěděla o plánovaném přejmenování izraelského náměstí po Václavu Havlovi. Chtěla proto po ministerstvu zahraničí poplatek 30 tisíc.
Nadace se zřekla poplatku i v případě letiště Václava Havla.
Nadace se zřekla poplatku i v případě letiště Václava Havla. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 nebude chtít po ministerstvu zahraničí licenční poplatek za užití jména někdejšího prezidenta Václava Havla.

Řekli to ředitelka odboru veřejné diplomacie ministerstva zahraničí Kristina Larischová a ředitel Nadace Vize 97 Vangelis Zingopis.

"Dohoda je taková, že nadace Vize 97 nehodlá do budoucna požadovat žádné poplatky ve spojení s akty, které směřují k uctění památky Václava Havla," řekla Aktuálně.cz Larischová. Ministerstvo na oplátku slíbilo, že ambasády budou informovat nadaci o všech iniciativách tohoto typu. 

"Pokud se o takové iniciativě v zahraničí dozví, mají předem a neprodleně informovat Dagmar Havlovou, aby měla příležitost vyjádřit souhlas nebo naopak výhrady," vysvětlila Larischová.

Nadaci vadilo, že nevěděla o plánovaném přejmenování náměstí po Havlovi v izraelském přístavním městě Haifa. Po ministerstvu chtěla licenční poplatek. Po jednání nadace s přejmenováním souhlasila, žádnou platbu po ministerstvu nebude chtít.

Larischová podotkla, že nadace byla zřejmě už před schůzkou rozhodnutá poplatek za přejmenování náměstí v Haifě ministerstvu odpustit. 

"My jsme je nemuseli nijak přesvědčovat. Názor zřejmě už vykrystalizoval. Nadace došla k názoru, že se jedná čistě o nekomerční akt a není tedy potřeba požadovat jakýkoli licenční poplatek," uvedla.

Naznačila, že důvodem mohly být i výsledky právních analýz obou stran. "Myslím, že z našeho jednání je evidentní, že jak právník nadace Vize 97, tak ministerstvo zahraničí zastávají názor, že má-li být pojmenováno například náměstí nebo ulice po zemřelém státníkovi, jde o akt vyjádření úcty k němu, nemá to žádný komerční charakter, a je tedy nasnadě, že zpoplatnění nepřichází v úvahu," dodala.

Lidové noviny v červenci uvedly, že finance za užití Havlova jména vybírá Knihovna Václava Havla na základě pověření Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97.

Za užití Havlova jména poplatek 30 tisíc

Poplatek prý činí 30 tisíc korun bez daně. Nadace Havlových spravuje osobnostní práva po zesnulém prezidentovi.

Podle Zingopise za uplynulých 3,5 let chtělo svolení s užitím Havlova jména asi 500 žadatelů, povolení dostalo asi 15 z nich. Pokud šlo o veřejně prospěšnou záležitost, nadace si podle něj žádné poplatky neúčtovala.

Zingopis řekl, že jiný případ je projekt laviček, které jsou po prezidentovi pojmenované. U nich je licenční poplatek zahrnut do celkové ceny lavičky. Týká se to například Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích nebo plzeňské radnice.

Výzvu k zaplacení částky dostal i český velvyslanec v Izraeli Ivo Schwarz, když se po Havlovi přejmenovalo náměstí v přístavním izraelském městě Haifa.

Podle zástupců Vize 97 se tak stalo proto, že nadace nedostala o chystaném přejmenování předem žádné informace a nikdo nepožádal o souhlas.

Ministerstvo poplatek zaplatit nechtělo s odůvodněním, že v celé záležitosti bylo pouze zprostředkovatelem. Obě strany se proto sešly v sídle Vize 97 k jednání. Hlavním cílem bylo domluvit se na společném postupu pro podobné situace v budoucnu. 

"V příštím roce si budeme připomínat 80. výročí narození Václava Havla, takže je důvodné se domnívat, že třeba krajanská sdružení, česká centra nebo honorární konzulové budou iniciovat takové věci," připomněla Larischová.

"Za bohulibou akci peníze nechceme"

"Pokud se jedná o bohulibou akci spojenou s uctěním památky prezidenta Václava Havla s pojmenováním veřejného prostranství ve světě, stejně jako v předchozích případech nebudeme požadovat, stejně jako jsme dosud nepožadovali, žádný poplatek," řekl Zingopis.

Poznamenal ale, že chce mít nadace o iniciativách přehled. Není podle něj třeba vhodné, aby v jednom městě bylo více ulic Václava Havla.

Po Havlovi pojmenovalo ulice i několik českých měst. Ne všechna o souhlas požádala. Jak bude Vize 97 postupovat v tomto případě, Zingopis neupřesnil.

Nadaci podle něj jde především o dobrou správu Havlova jména.

"Pokud by nebyl nikdo, kdo by chránil jméno pana prezidenta Václava Havla, tak věřte tomu, že by to nedopadlo úplně dobře, protože už od počátku v roce 2012 jsme viděli aktivity, kdy se začaly vydávat mince, další lidé se na tom chtěli obohacovat," poznamenal.

Již v minulosti uvedl, že peníze, které získává nadace z darů, poskytování služeb, prodeje výrobků chráněných dílen a udělování licencí následně přerozděluje do zdravotnictví, kultury, vzdělávání a do zachování kanceláře Václava Havla.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy