Za útoky na učitele i spolužáky vyloučení ze školy. Ministerstvo chce víc bojovat proti šikaně

ČTK ČTK
1. 11. 2016 7:07
Ředitel školy by měl mít povinnost vyloučit žáka nebo studenta, který opakovaně slovně nebo fyzicky útočí na učitele nebo spolužáky ze školy. Navrhuje to novela školského zákona, kterou připravuje ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Diskuse o postavení a ochraně učitelů se v poslední době objevovaly například v souvislosti s kauzou šikanované učitelky Střední průmyslové školy Na Třebešíně v Praze.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Ministerstvo školství chce lépe chránit učitele. Měly by k tomu přispět jasná definice jejich postavení a povinnost vyloučit žáka ze školy za opakované hrubé fyzické či slovní útoky nejen vůči pedagogickým pracovníkům. Tato opatření jsou součástí změny školského zákona, která se nyní na ministerstvu připravuje.

Diskuse o postavení a ochraně učitelů se v poslední době objevovaly opakovaně. Naposledy v souvislosti s kauzou šikanované učitelky Střední průmyslové školy Na Třebešíně v Praze. Objevovaly se návrhy, že by učitelé mohli mít postavení veřejného činitele nebo úřední osoby, ale ty opakovaně odmítla ministerstva spravedlnosti a vnitra.

Ministerstvo se chce vydat cestou vymezení práv a povinností učitelů, které zatím ve školském zákoně chybí. Učitelé by měli mít mimo jiné právo na ochranu před fyzickým násilím a psychickým nátlakem ze strany dětí, žáků a studentů i jejich rodičů a dalších lidí, s nimiž přicházejí do kontaktu.

Ředitel školy by také měl povinnost vyloučit žáka nebo studenta, který opakovaně slovně nebo fyzicky útočí na učitele, jiné zaměstnance nebo spolužáky ze školy. Vyloučení by se nemohlo týkat žáků, kteří plní povinnou školní docházku, ani žáků a studentů umístěných v zařízení ochranné nebo ústavní výchovy nebo v zařízení pro preventivně výchovnou péči. U druhé skupiny by o tom musel rozhodovat soud.

Nově by také ředitelé mohli mít povinnost veškerá závažná provinění hlásit orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) a státnímu zastupitelství. Mohlo by se to využívat u dětí na základní škole, kde není možné vyloučení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy