Havlín dostal 6,5 roku vězení. Soudce: Chovali se skandálně

Radek Nohl ČTK Radek Nohl, ČTK
Aktualizováno 30. 7. 2015 17:13
Soudce Ondřej Havlín podle soudu přijal desetitisícové úplatky. Na oplátku pomáhal řidičům, kteří řídili opilí, s řešením jejich případů.
Soudce Ondřej Havlín u soudu.
Soudce Ondřej Havlín u soudu. | Foto: ČTK

Kladno - Pražský soudce Ondřej Havlín, státní zástupce František Fiala a dalších pět osob jsou podle Okresního soudu v Kladně vinni.

Soudce Petr Sedlařík Havlína potrestal 6,5 roky nepodmíněně a pokutou 350 tisíc korun, také mu propadne nelegálně držená zbraň. "Musím se poradit se svým klientem, abych věděl, co si přeje, nevím, co čekal on," řekl po vynesení rozsudku novinářům Havlínův obhájce Michal Hráský.

Fiala dostal 3 roky a 10 měsíců. Na 10 měsíců má jít do vězení také Jaroslav Kříž, Ludvík Sýkora byl odsouzen ke dvěma rokům za mřížemi, další tři odsouzení dostali podmínky.

Tresty v kauze soudce Havlína

Soudce Ondřej Havlín
  • Ondřej Havlín: 6,5 roku vězení, pokuta 350 tisíc (v případě nezaplacení dalších 15 měsíců ve vězení), propadnutí zbraně, která mu byla zabavena
  • František Fiala: 3 roky a 10 měsíců ve vězení, pokuta 150 tisíc (v případě nezaplacení dalších 8 měsíců ve vězení)
  • Jaroslav Kříž: 10 měsíců ve věznici s dozorem, pokuta 240 tisíc korun (v případě nezaplacení 8 měsíců ve vězení)
  • Ludvík Sýkora: 2 roky ve vězení, pokuta 25 tisíc (v případě nezaplacení dalších 6 měsíců za mřížemi)
  • Karel Matějka: 2 roky podmínka
  • Boris Štefl: 2,5 roku se čtyřletou podmínkou, pokuta 150 tisíc korun (v případě nezaplacení 8 měsíců ve vězení)
  • Gejza Berky: 3 roky podmínka

Petr Sedlařík tak byl v případě vynesených trestů ještě tvrdší než vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová, která v závěrečné řeči žádala pro Havlína šestiletý trest a pokutu 300 tisíc korun. "Tento výrok soudu jasně deklaruje, že korupce v justici, to je spojení, které je neslučitelné. Na druhou stranu tento proces ukázal, že systémové mechanismy fungují, neboť dva příslušníci justice, státní zástupce a soudce, byli odsouzeni, i když nepravomocně," uvedla Bradáčová.

"Všichni, kdo přišli za Havlínem, tak k němu chodili suverénně a vždycky uspěli. Nebyla to chobotnice, byl to soudce Havlín, který vše řídil," uvedl po vynesení rozsudku Sedlařík.

Chování žalobce Fialy v případě olympijského vítěze z Nagana, hokejisty Františka Kučery, který v říjnu roku 2012 na Praze 4 naboural a jemuž policisté naměřili 2,26 promile alkoholu, bylo podle něj skandální. "Bylo to neuvěřitelné. Cíleně zavedl řízení mimo trestního práva, ta věc byla naprosto skandálně skončena," řekl Sedlařík.

Soudce dodal, že obžalovaní mají štěstí, že šetření policie neprobíhalo déle, protože by se určitě prokázala další trestná činnost.

Ovlivňování případů

Soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Havlín a státní zástupce Fiala byli odsouzeni za to, že za desetitisícové úplatky ovlivňovali případy řidičů, které policisté chytli pod vlivem alkoholu. Všichni tito řidiči nakonec skončili bez trestu. Další odsouzení se podle soudu na trestné činnosti podíleli.  

K soudu ve čtvrtek přišli jen Boris Štefl a Ludvík Sýkora. Ostatní se omluvili. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat ke krajskému soudu.

Trestných činů se podle spisu obžalovaní dopustili v letech 2012 až 2013. Spolu s Havlínem je v kauze souzeno dalších šest mužů včetně státního zástupce Františka Fialy, advokáta Karla Matějky a advokátního koncipienta Borise Štefla, který je bývalým šéfem policejní inspekce.

Soudce je ve čtvrtek odsoudil z přijetí úplatku, podplacení, nadržování, nepřímého úplatkářství, zneužití pravomoci úřední osoby, podvodu a vydírání.

Ondřej Havlín byl navíc odsouzen i za nedovolené ozbrojování a soud rozhodl o propadnutí zbraně, kterou měl nelegálně.

 

Právě se děje

Další zprávy