Za uplácení Babákova asistenta padly peněžité tresty

Martina Machová Martina Machová
10. 1. 2012 7:50
Soud rozhodl trestním příkazem, odsouzený podnikatel se hodlá odvolat
Poslanec VV Michal Babák ve sněmovně.
Poslanec VV Michal Babák ve sněmovně. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Soud vynesl tresty v případu uplácení asistenta poslance Věcí veřejných Michala Babáka.

Podle trestního příkazu, zaslaného účastníkům sporu již minulý týden, spáchala trojice podnikatelů z Liberce trestný čin nepřímého úplatkářství, když se snažila získat dotaci pro plánovanou soukromou vysokou školu.

Podle informací Aktuálně.cz dostal jeden z odsouzených Jiří Zeronik od soudu pokutu 100 tisíc korun. Nikdo z účastníků však výši trestu nechtěl potvrdit, justiční orgány uvedly jen to, že byl trest vynesen.

Vyhotovení trestního příkazu deníku Aktuálně.cz potvrdila mluvčí soudu na Praze 1 Michaela Wenzlová. "Trestní příkaz ještě nebyl doručen všem stranám. Do té doby se soud k případu nebude vyjadřovat," řekla.

Vydat trestní příkaz je možnost soudce, jak ukončit spor bez projednání obžaloby v hlavním líčení. Lze jej vydat jen v případě trestných činů, u nichž trest odnětí svobody nepřesahuje pět let. Soud rovněž nemůže poslat obžalované nepodmíněně do vězení. Pokud s tímto verdiktem soudu obžalovaný nesouhlasí, začne běžný soudní proces.

Rozhodnutí není pravomocné a aktéři kauzy se mohou odvolat, Jiří Zeronik hodlá tuto možnost využít.

Ekonomové VV na konferenci.
Ekonomové VV na konferenci. | Foto: Ludvík Hradilek

Za uplácení pokuta

Do podrobností se nechtěla pouštět ani státní zástupkyně, jež má případ na starost. "Soud nezměnil právní kvalifikaci, jak jsme ji přednesli. Padly různé tresty, mimo jiné i peněžité," reagovala Šárka Pokorná.

Pokutu za nepřímé uplácení potvrdil jeden z hlavních aktérů kauzy Jiří Zeronik. "Rozhodl jsem se, že podám proti tomu odpor. Chci, aby se případ dostal před soud, abych mohl dokázat svou nevinu," řekl na dotaz deníku Zeronik.

Zeronik, který v Liberci platí za kontroverzní osobu, již od samotného zatčení tvrdí, že uplácet nikoho nechtěl, jen seznámit lidi z ministerstva se svými záměry. Naznačuje rovněž, že se stal spíše obětí komplotu.

Na rozdíl od Zeronika žalobci s odvoláním stále váhají.

Babákovy patálie

Zpráva o uplácení Babákova asistenta přišla loni v srpnu, tedy v době, kdy v centru zájmu médií a policie stál právě poslanec a ekonomický expert VV Michal Babák. Vysvětloval tehdy, kde vzal miliony na sponzorování Věcí veřejných, když sám splácí milionové hypotéky za vlastní nemovitosti.

Případ ohlásil poslanecký asistent Babáka Šimon Stejkoza, který obvinil nyní odsouzenou trojici mužů, že mu nabídli za "přímluvu" na ministerstvu školství 15 milionů korun. Resort totiž ovládá Babákův stranický kolega Josef Dobeš. Celková dotace měla činit 250 milionů korun.

Někdejší liberecký politik Jiří Zeronik figuruje ještě v další trestní kauze. Policie jej spolu s jeho někdejším nadřízeným - bývalým libereckým náměstkem Pavlem Krenkem - a exprimátorem Jiřím Kittnerem viní z machinací s pozemky.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Sprinterka Pírková skončila místo semifinále HME na ošetřovně

Sprinterka Marcela Pírková na halovém mistrovství Evropy v Toruni díky vyrovnanému osobnímu rekordu 7,34 sekundy postoupila do semifinále šedesátky, ale na jeho start se nepostaví. Bezprostředně za cílem rozběhu totiž spadla a zranila se. Místo přípravy na semifinále zamířila na ošetřovnu a na hotel.

Ve vyrovnaném pátém rozběhu skončila pětadvacetiletá Češka šestá, ale byl to nejrychlejší ze všech pěti běhů, takže vedle čtyř přímo postupujících z něj prošly další tři závodnice na čas.

Pírková se z toho ale ani nestihla radovat. Těsně za cílovou čárou spadla, jen těžko se zvedla a kulhala. "Marcela si s největší pravděpodobností natrhla zadní stehenní sval. Chladíme, stáhli jsme to. Jde na ultrazvukové vyšetření na hotel. Sotva chodí, na běh to určitě není," řekla České televizi šéflékařka české reprezentace Karolína Velebová.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy