Za uplácení Babákova asistenta padly peněžité tresty

Martina Machová Martina Machová
10. 1. 2012 7:50
Soud rozhodl trestním příkazem, odsouzený podnikatel se hodlá odvolat
Poslanec VV Michal Babák ve sněmovně.
Poslanec VV Michal Babák ve sněmovně. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Soud vynesl tresty v případu uplácení asistenta poslance Věcí veřejných Michala Babáka.

Podle trestního příkazu, zaslaného účastníkům sporu již minulý týden, spáchala trojice podnikatelů z Liberce trestný čin nepřímého úplatkářství, když se snažila získat dotaci pro plánovanou soukromou vysokou školu.

Podle informací Aktuálně.cz dostal jeden z odsouzených Jiří Zeronik od soudu pokutu 100 tisíc korun. Nikdo z účastníků však výši trestu nechtěl potvrdit, justiční orgány uvedly jen to, že byl trest vynesen.

Vyhotovení trestního příkazu deníku Aktuálně.cz potvrdila mluvčí soudu na Praze 1 Michaela Wenzlová. "Trestní příkaz ještě nebyl doručen všem stranám. Do té doby se soud k případu nebude vyjadřovat," řekla.

Vydat trestní příkaz je možnost soudce, jak ukončit spor bez projednání obžaloby v hlavním líčení. Lze jej vydat jen v případě trestných činů, u nichž trest odnětí svobody nepřesahuje pět let. Soud rovněž nemůže poslat obžalované nepodmíněně do vězení. Pokud s tímto verdiktem soudu obžalovaný nesouhlasí, začne běžný soudní proces.

Rozhodnutí není pravomocné a aktéři kauzy se mohou odvolat, Jiří Zeronik hodlá tuto možnost využít.

Ekonomové VV na konferenci.
Ekonomové VV na konferenci. | Foto: Ludvík Hradilek

Za uplácení pokuta

Do podrobností se nechtěla pouštět ani státní zástupkyně, jež má případ na starost. "Soud nezměnil právní kvalifikaci, jak jsme ji přednesli. Padly různé tresty, mimo jiné i peněžité," reagovala Šárka Pokorná.

Pokutu za nepřímé uplácení potvrdil jeden z hlavních aktérů kauzy Jiří Zeronik. "Rozhodl jsem se, že podám proti tomu odpor. Chci, aby se případ dostal před soud, abych mohl dokázat svou nevinu," řekl na dotaz deníku Zeronik.

Zeronik, který v Liberci platí za kontroverzní osobu, již od samotného zatčení tvrdí, že uplácet nikoho nechtěl, jen seznámit lidi z ministerstva se svými záměry. Naznačuje rovněž, že se stal spíše obětí komplotu.

Na rozdíl od Zeronika žalobci s odvoláním stále váhají.

Babákovy patálie

Zpráva o uplácení Babákova asistenta přišla loni v srpnu, tedy v době, kdy v centru zájmu médií a policie stál právě poslanec a ekonomický expert VV Michal Babák. Vysvětloval tehdy, kde vzal miliony na sponzorování Věcí veřejných, když sám splácí milionové hypotéky za vlastní nemovitosti.

Případ ohlásil poslanecký asistent Babáka Šimon Stejkoza, který obvinil nyní odsouzenou trojici mužů, že mu nabídli za "přímluvu" na ministerstvu školství 15 milionů korun. Resort totiž ovládá Babákův stranický kolega Josef Dobeš. Celková dotace měla činit 250 milionů korun.

Někdejší liberecký politik Jiří Zeronik figuruje ještě v další trestní kauze. Policie jej spolu s jeho někdejším nadřízeným - bývalým libereckým náměstkem Pavlem Krenkem - a exprimátorem Jiřím Kittnerem viní z machinací s pozemky.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Ministryně financí Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká takzvaného časového testu při prodeji investičních bytů. Další v dnešní Partii televize Prima Schillerová upřesnit nechtěla, protože nebyly projednány s koaliční sociální demokracií. Totéž se týká daňového osvobození příjmů z prodeje bytů.

Příjmy z prodeje investičních bytů se nedaní v případě, že je majitelé vlastní nejméně pět let, uvedla ministryně. Lhůtu by chtěla prodloužit na 15 let. Opatření by podle ministryně mohlo podpořit vlastnické bydlení lidí, kteří by byt také skutečně užívali, stát by mohl získat kolem 600 milionů korun ročně.

"Mám tam ještě tři, čtyři věci," uvedla Schillerová. Pokud by na nich byla v koalici shoda, ukončení těchto daňových výjimek by přineslo podle ní dvě až tři miliardy korun.

Koalice se nedávno dohodla na zavedení nedaněného stravenkového paušálu pro zaměstnance, který by měl fungovat vedle klasických stravenek. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Změna kritizovaná zejména odbory má být součástí daňového balíčku, který by měl platit od roku 2021.

před 45 minutami

Na cenách Goya uspěl Almodóvarův film Bolest a sláva

Sedm španělských cen Goya včetně těch za režii a nejlepší film získalo Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara. Sošku za herecký výkon na galavečeru ve své rodné Malaze převzal Antonio Banderas. V Bolesti a slávě hraje stárnoucího režiséra, jehož předobrazem byl sám Almodóvar. Pět cen dostalo drama ze španělské občanské války Mientras dure la guerra (Dokud je válka) režiséra Alejandra Amenábara. Nejlepší herečkou je Belén Cuestaová z dramatu La Trinchera Infinita (Nekonečný zákop), jež vypráví o muži skrývajícím se za frankistické diktatury ve svém domě. Cenu pro nejlepší evropský film si odnášejí Bídníci francouzského režiséra malijského původu Ladje Lye.

Zdroj: ČTK
Další zprávy